Pataki János fóti szerző a Kárpát-medencéről írja könyveit

by franciska

Pataki János fóti író, fotós újabb izgalmas könyvvel drukkolt elő, amely egyaránt felkelti a gyerekek és a felnőttek érdeklődését is. A Kárpát-medencei népek meséi című könyvvel már a fóti ovisok is megismerkedhetnek. A szerzővel beszélgettünk.

Mióta írja, szerkeszti a könyveit?  

2005-ben jelent meg az első könyvem Székelyföld a legendák világa címmel, azóta 17 könyvet jegyzek. A Kárpát-medence területeinek bemutatásával foglalkozom, ez a szakterületem. Az útikönyveim leírásait sok fotóval párosítom, rengeteg látványos képpel illusztrálom a fontos történelmi régiók csodálatos természeti szépségeit, különleges műemlékeit, kulturális, vallási látnivalóit. 25 ezer példány fogyott el eddig az első könyvemből, amire nagyon büszke vagyok.

A tavaly megjelent könyvem a Nedec vidékét mutatja be. A történelmi Magyarország két legészakibb vármegyéjéből, Szepes és Árva területéből vett át Lengyelország egy részt a trianoni béke után. Nedecegy település és a vár neve, amely az egykori Magyarország legészakibb települése volt a lengyel-magyar határon. Ez ma Lengyelországhoz tartozik, kevesen tudják, hogy a trianoni békeszerződés során Lengyelország is kapott magyar területet, még akkor is, ha ezt nem a lengyelek kezdeményezték. 28 magyar település került Lengyelországhoz, a nedeci vár is. Ez egy elfeledett téma, amiről kevés a publikált anyag, kevesen tudnak róla. Nedec csodálatosan szép vidék, amit mindenkinek a figyelmébe ajánlok. A könyv kuriózumnak számít, sokat publikáltak róla a megjelenéskor.

A legutóbbi könyve egy mesekönyv. Honnan jött az ötlet, hogy mesekönyvet szerkesszen?  

Ez egy válogatás a Kárpát-medencében élő 12 nép meséiből. Az itt élő népek hatással voltak egymásra, ezért gondoltam, hogy jó lehetne egy ilyen gyűjtemény, amely az egykori magyar királyság területén élő nemzetiségek népmeséinek a keresztmetszetét mutatja be Koday László festőművész illusztrációival. A képek nem a mesékhez készültek, hanem a mesékhez válogattuk az illusztrációkat Koday László már meglévő műveiből. A mesék egyaránt szólnak felnőtteknek és gyerekeknek is. Sok átfedés, motívumhasonlóság van a nemzetiségek meséi között. Ez a kötet a sorozatom egyik különlegessége.

Hogyan került a könyv a fóti ovikba?

24 éve élek Fóton, sokan ismernek, ismerik a munkásságomat. Az önkormányzat vásárolt az óvodások számára pár példányt, így már ők is megismerkedhetnek az összegyűjtött mesékkel. Sok pozitív visszajelzést kaptam az olvasóktól.

A jövőben mely Kárpát-medencei témákat szeretné még feldolgozni?

Hiányzik még Kárpátalja, Fiume és környéke, Muravidék. A mai Magyarország területéről 2 kötetet tervezek kiadni, és természetesen lenne még egy Budapest kötet. Ez körülbelül még 8-10 év munkája. Ha a sorozat elkészül, akkor az egész Kárpát-medencét nagy részletességgel feldolgozom. Útikönyv jellegűek a könyveim, amelyek az átlag turista tudásánál több információt tartalmaznak. Sok kulturális lehetőséget is megosztok, hasznos, gyakorlatias tippekkel.

Jelenleg milyen témán dolgozik?

Idén egy grandiózus kötetet tervezek, egy vastag, lexikális jellegű könyvet a Mária- kegyhelyekről a Kárpát-medencében. Ez a téma 8-9 országot ölel fel. Sokan szeretik a misztikumot. Rengetegen járnak ezekhez a kegyhelyekhez, ezért gondoltam, hogy ez egy fontos része lehet a sorozatnak. Egy csíksomlyói búcsún különböző felekezetű vallásos emberek is megfordulnak, illetve olyanok is, akik nem vallásosak, de kíváncsiak az eseményre. Ezek a Mária-kegyhelyek az összmagyarság nemzetközi találkozóhelyeivé válnak lassan, ilyen jellegű szerepet kezdenek betölteni. A magyar kormány is felismerte ezt, ezért is támogatja ezeknek a helyeknek a felújítását. Jó érzés az embereknek olyan helyen találkozniuk, amelyeknek hatalmas múltja van, hiszen több századon keresztül ez a hagyomány megmaradt.

A fő célom a könyveimmel, hogy az olvasókban felkeltsem az érdeklődést, hogy látogassák meg az általam kalauzolt vidékeket. Felvidék Fóthoz körülbelül két órányira van, könnyen megközelíthető. Egynapos kirándulással is már meseszép helyeket járhatunk be. Lengyelországba is el lehet jutni 4-5 óra alatt, mindenkinek ajánlom, hogy látogasson el Nedecbe és a történelmi várba, mert hatalmas élményben lesz része.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább