Életét a magyar parasztság felemelkedésének áldozta: Lisai Elek Jánosra emlékeztek a Fóti Tájház udvarán

by ktgy
Lisai Elek János Fót történetének megkerülhetetlen alakja, aki egész munkásságát a település fejlődéséért, a fóti parasztságért szentelte.
1916. április 7-én született Fóton és 1989. január 31-én hunyt el. Örökségét lánya, Lisai Elek Erzsébet gondozza, ápolja. Édesapja álma egy falumúzeum létrehozása volt, melynek megvalósítását Lisai Elek Erzsébet folytatta, aki régóta gyűjti a fóti emlékeket, és aki egy magánmúzeumot hozott létre a házában. 1993-ban hozta létre a Lisai Elek János Hagyományőrző Alapítványt, mely ápolja a parasztság tárgyi és népművészeti értékeit.
Az ünnepségre a nagy meleg ellenére nagyon sokan eljöttek, és érdeklődve hallgatták Balogh Dávid művészettörténész előadását Lisai Elek Jánosról, és nézték meg az azt követő hagyományőrző programot. A rendezvény Lisai Elek János családja és a Béres Ferenc Magyar Népdal és Nótakör Egyesület szervezésében valósult meg.
Balogh Dávid beszédében bemutatta Lisai Elek János életét és munkásságát. Mint elmondta, Lisai Elek János már gyerekként kitűnt társai közül jó tanulmányi eredményeivel, szervezőkészségével, közösségi szerepléseivel. Élete végéig folyamatosan képezte magát, érdeklődő volt minden iránt, különösen az irodalom, a történelem, a mezőgazdaság témakörök vonzották. Már fiatalon a fóti hagyományok ápolását tűzte ki célul. Több fóti vonatkozású találkozó, esemény szervezője volt – fonóházak, dalárda, kukoricafosztás, farsang, húsvét, aratóbálok, Márton-nap, karácsonyi és lakodalmas szokások.
Népi írók és előadóművészek egész sora fordult meg náluk, így Veres Péter, Sinka István, Szabó Pál, Illyés Gyula, Fekete István, Czine Mihály, Béres Ferenc, Béres János, Sellei Zoltán, Agárdi Gábor, Béres Ilona, Dévai Nagy Kamilla. Nagy tisztelője volt Németh Kálmánnak, a Kálmán-napok előkészületeiben is sokat segédkezett.
Lisai Elek János életében az írás fontos szerepet töltött be, kertészeti szakírások mellett forgatókönyveket, köszöntőket, verseket írt, emellett kiterjedt levelezést folytatott határon innen és túl.
Lisai Elek János kopjafáját Demeter István szobrász készítette, akinek több köztéri alkotása is van szerte az országban.
Balogh Dávid beszéde után a Történelmi Vitézi Rend tagja, Beregszászi Balázs Lisai Elek János emlékére ötször megkongatta a harangot.
Ezután a résztvevők megkoszorúzták a kopjafát, melyen a többi között a következő sorok olvashatók: Életét a magyar parasztság felemelkedésének áldozta.
A koszorúzás után kezdődött az emlékműsor hagyományőrző előadásokkal, melyen fellépett Dáma Semes-Bogya Eszter, a HAKMÉ cigányzenekar, Madarász Katalin, Farkas Mónika, Kiss József, Tóth Marika, a Pannónia Néptáncegyüttes, Piroska és barátai és Le Thoung, Lisai Elek Erzsébet férje.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább