Hullámvasút volt 2020 Fóton is

by Karakai Ildikó

2020 lendületesen indult, aztán tavasszal gellert kapott. Nyáron már-már visszatért a rendes kerékvágásba, de aztán ősszel újból egészen más lett. Az évünk Fóton – a teljesség igénye nélkül. 

Jól meglepődtünk, amikor visszanéztük, hogy mióta is kísér bennünket az év rémes sztárja, a koronavírus. Kiderült, hogy már február legelején ingyenesen hívható zöldszámot hozott létre a Nemzeti Népegészségügyi Központ a vele kapcsolatos kérdések megválaszolására.

 

2020-at nagy tervekkel kezdte a város. Új parkoló a templomnál, közvilágítás és biztonsági kamerák a Somlyó-tónál, a gyalogos híd újjáépítése, csatlakozás a vasútvonal felújításához. Csak néhány téma azok közül, melyekről a fóti képviselő-testület ülésén februárban szó esett. Újabb rendezvény is felkerült a város naptárába: eldöntetett, hogy március 21-én tartják hagyományteremtés szándékával az első Fóti Kolbi kolbásztöltő versenyt és pálinkamustrát.

Aztán beütött az, amire senki nem számított, még a legvadabb álmaiban sem. A koronavírus-járvány miatt rögtön három rendezvényt is törölt az önkormányzat. Elmaradt a március 15-re emlékező fáklyás felvonulás és a városi díszünnepség, de áldozatul esett az új Fóti Kolbi is.

 

Akkorra már rendkívüli jogrendet, veszélyhelyzetet hirdetett ki a kormány a Covid elleni védekezéshez. Korlátozták a rendezvényeket, az egyetemek után lassan az iskolák is áttértek a digitális oktatásra, az óvodákat, bölcsődéket becsukták. A fertőzöttekről, aztán az áldozatokról is listát tettek közzé, karanténba küldték a vírusgyanús embereket. Otthonmaradásra kértek fel mindenkit, az idősek, betegek ellátásáról önkéntesek gondoskodtak az önkormányzat szervezésében. Megszoktuk, hogy aktívabban veszünk részt a gyerekek tanulásában, telefonon konzultálunk az orvossal, ha lehet, otthonról dolgozunk, kenyeret sütünk és nagyobb tételek vásárlására állunk rá. Már amikor éppen nem üresek a polcok.

Az ügyintézés is csak a halaszthatatlan esetekre korlátozódott, az éttermek bezártak, a művelődési ház és a könyvtár is. Akárcsak a templomok – az utóbbiak Fóton tavasszal esténként együtt szólaltatták meg a harangjaikat, hogy reményt adjanak a távol maradni kényszerülő híveknek.

Önkéntes igazolvány, soron kívüli bevásárlás, telefonos ügyelet. Fót egy sor kezdeményezéssel segítette idős polgárait a járvány okozta veszélyhelyzetben. Az önkormányzat megoldotta a rászoruló gyerekek és idősek étkeztetését, elvitellel vagy kiszállítással. Közben vért is adtunk azoknak, akik bajba jutottak.

A polgármesterek kezébe került a döntés a települések és lakóik sorsáról. Fóton Dr. Vass György folyamatosan konzultált a képviselőkkel a veszélyhelyzetben. Húsvétra lezárták a játszótereket, sportpályákat, kutyafuttatót, nem szerveztünk programot a Fóti tóhoz vagy a Fáy Présházhoz, kerültük a Somlyót, Tőzeget vagy a homokbányát is. Minderre hangosbemondón és plakátokon kérték a fótiakat.

Elindult az Egy doboznyi segítség elnevezésű adománygyűjtés. A “kezdőtőkét” a város kormánypárti képviselői biztosították, élükön a polgármesterrel. Egymillió forint gyűlt össze, tartós élelmiszert és tisztítószereket vettek belőle több, mint száz rászorulónak. Az ő megkeresésükben segítettek az egyházak és a civil szervezetek. De adományoztak a fóti polgárok is.

A tavaszi járványkezelés sikeres volt Fóton, kórházba senki nem került és halottja sem volt a koronavírusnak a városban. A közterületeket rendszeresen fertőtlenítették, ebben nagy segítség volt a Fóti Aqua Önkéntes Tűzoltó Egyesület is.

Aztán jött a május és vele a fokozatos újranyitás.

Két nagyberuházás is megvalósult Fóton: több, mint 7 milliárd forintért a Magyar Posta logisztikai központot épített, ami jelentős helyi iparűzési adóbevételt is hoz és több száz munkahelyet teremt. A filmstúdió 2 milliárdos fejlesztésével az idejövő produkciókon keresztül is jelentős bevétele lehet a városnak.

Júniusban megérkezett Fótra a kormányablak busz is, amely rendszeresen, előre meghatározott időpontban megjelenik a Vörösmarty téren és minden olyan szolgáltatást biztosít, amit egy kormányablak. Például, ha valaki személyigazolványt vagy útlevelet akar csináltatni, a fotót is elkészítik róla, a nyomtatványt is ki tudja tölteni. Nem kell átmenni Dunakeszire vagy máshova.

Júliusban rendes kerékvágásban haladt az élet, döntés született a Tőzeges-tó és különleges élővilága megmentéséről új áteresz építésével.

Elkezdődött a Boglárka Óvoda Fruzsina utcai tagintézményének teljes felújítása. A 30 millió forintos pályázati támogatás mellett az óvoda felújítását a fóti önkormányzat saját forrásból biztosítja. Letették az Agrolánc Kft. új szervízcsarnokának alapkövét egy időkapszulával együtt.

A Somlyó-tónál újabb szakasszal és túrakerékpárúttal bővül a kerékpáros pálya, a kutyásokat zacskótartók és szemetesek várják. Terv még a csónakázás és vízibiciklizés biztosítása.

Új sportcsarnok építésébe is belevágott Fót, a 2000 négyzetméteren pályázati források igénybevételével kosár- és kézilabdapályák is lesznek a Malom utca és a Sport utca kereszteződésében. Egy nagyméretű műfüves futballpálya kivitelezésére is pályázik az önkormányzat a Magyar Labdarúgó Szövetségnél.

Szeptemberben stílszerűen adták át a legszebb fóti portáknak és kerteknek járó díjakat a különdíjat kapott Németh Kálmán Emlékház gyönyörű udvarán. Dr. Vass György polgármester felvetette, hogy a járványhelyzet miatt elmaradó nagy városi ünnepségek helyett meg lehetne próbálni kisebb, városrésznyi ünnepeket szervezni – például alagi vagy öregfalui napokat.

Augusztus végén még a mesemaratont is sikerült megtartani, a Nyár esti mesék programsorozat különleges eseménye a 24 órás mesélés a Somlyó-tónál.

Aztán jött az újabb vírushelyzet, a második hullám. Ez már felkészülten érte a várost és intézményeit. Az utóbbiakat sorra látogatta a polgármester, hogy tájékozódjon a helyzetről, az óvintézkedésekről.

Közben elindult az új Egészségügyi Központ építésének előkészítése is, a több, mint 2 milliárd forintos projektet kormányzati és pályázati pénzek mellett önerővel is támogatja az önkormányzat. Az építés együtt jár a környék, azaz a Szent Benedek lakópark gyalogos- és gépjárműforgalmának szabályozásával, parkolók, szabadidőpark kialakításával.

Több ponton új csapadékelvezető rendszert építettek ki a városban.

Hagyományteremtő kerekasztal-beszélgetésen találkozott a város vezetése a lakossággal szeptemberben. A cél, hogy a fótiak bevonásával történjen meg a gazdasági program előkészítése, információt kapjon a város vezetése a lakosság igényeiről, a fejlesztendő területekről.

Ősszel ünnepi szentmisén szentelték meg a templom megújult orgonáját, a hangszer Ludwig Mooser salzburgi orgonaépítő mester eredeti tervei szerinti állapotát kapta vissza.

Átadtuk a Fótinfo nagy nyári fotópályázatának díjait is. Nagy örömünkre rengetegen küldtek be képet a városról vagy utazásaikról.

Novemberben defibrillátort vásárolt a Fóti Aqua Önkéntes Tűzoltó Egyesület, ez is biztosítja majd a városi rendezvények résztvevőink biztonságát.

A járvány második hullámában folytatják a közterületek fertőtlenítését – nem vegyszerrel történik, hanem 150 fokos gőzzel fújják le a buszmegállók padját, üléseit, a játszótereket. Fóton kötelező a maszk használata a kijelölt közterületeken, a buszmegállókban, a Vörösmarty tér egész területén, az oktatási-, nevelési-, egészségügyi intézményekben és környékükön, a piacon, a bevásárlóközpontok környékén.

A polgármester közölte, hogy a városban minden meghirdetett rendezvény elmarad – a gyerekek nagy bánatára a jégpályát sem építették meg. Az idős, rászoruló betegek gyógyszerellátását úgy támogatja az önkormányzat, hogy a házi gondozó szolgálat munkatársai összegyűjtik a recepteket, melyeket kiváltanak a gyógyszertárakban, és a házhozszállítás alkalmával egyenlítik ki a betegek az összeget.  Fóton is bezárták a művelődési intézményeket, könyvtárakat. November végétől teraszos kölcsönzés indult a könyvtárban.

A világjárvány ellenére 2020-ban több sikeres beruházással büszkélkedhetett Fót.

Befejeződött a kétezer gyereket ellátó központi konyha teljes körű felújítása. Tisztán önkormányzati forrásból készült el kilenc utca szilárd burkolata, csapadékvíz-elvezetéssel, gépkocsibeállókkal, az utcák egyik oldalán a járdák felújításával.

Az Apponyi Franciska Óvoda Fruzsina utcai épülete is teljesen újjászületik, energiatakarékos, napelemes, modern óvodába térhetnek vissza majd rövidesen a gyerekek.

Hamarosan elkészül a szabványos méretű műfüves pálya az épülő sportcsarnok szomszédságában. Megtörtént a hiányzó szennyvízcsatorna-hálózat kiépítése, majdnem 500 millió forintból – ez nagyon fontos volt a környezetvédelmi szempontok miatt is.

Megkezdődött a Tőzeg-tó vízpótlása. Az áteresz már elkészült, és jól áll a Somlyó-tó melletti új erdei bringapálya is kerékpártárolóval, vécékkel együtt.

A Gondviselés Óvoda melletti járdát és utat bővítette az önkormányzat, a Szeberényi és a 48-as Ifjúság utca sarkánál új csapadékelvezető rendszert építettek ki, és díszburkolattal borították a járdát.

Az önkormányzat most, a második hullámban 60 családnak visz ki ingyen ebédet, de folyamatosan szondázzák a lakosságot, lehet jelezni, ha akár a szomszédban, akár az ismeretségi körben él valaki, akiről az önkormányzatnak gondoskodnia kell.

A képviselők, intézményvezetők, egyházak jelölése alapján 141 család kapott 10-10 ezer forintot a karácsonyi ünnepekre. Emellett az Egyesült Szociális és Egészségügyi Intézmény 50 családnak adott át tartós fogyasztási cikkekből összeállított csomagot.

A rendőrök sem maradtak köszönet nélkül: Dr. Vass György polgármester 10 ezer forint értékű ajándékkosarakkal jutalmazta meg őket.

Adventkor a város központjában gyönyörű karácsonyfát állítottak – ez egy fóti család felajánlása volt, és a díszítése a városlakók kérésére változott. Míg végül a fótiak többsége úgy gondolta: nappal és sötétben is az egyik legszebb fa az országban.

Nagyon boldog 2021-et kíván a szerkesztőség!

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább