7 fejezet és 215 darab fotó Fót örökségéről: bemutatták a Fót gyöngyszemei kiadványt

by franciska

A Fóti Hagyományokért Alapítvány és a Fóti Települési Értéktár Bizottság a Fót gyöngyszemei című kiadvány bemutatójára hívta a fótiakat április 22-én a Fóti Tájházba. 

A Fóti Települési Értéktár Bizottság 10 év munkájának eredménye a rendkívül értékes kötet, amelyben összegyűjtve találjuk Fót kultúrájának, természeti adottságainak értékeit. A rendezvényen gróf Károlyi László és felesége, gróf Károlyi Lászlóné, Erzsébet asszony is részt vett.

 

A Fóti Tájház udvarán megrendezett nagyszabású rendezvényt a Fóti Asszonykórus dalaival nyitották meg, majd Lévai Sándorné, a Fóti Hagyományokért Alapítvány elnöke köszöntötte a vendégeket. Lévai Sándorné elmondta, hogy a Fóti Hagyományokért Alapítvány a Pest Vármegyei Önkormányzat által kiírt sikeres pályázati lehetőséget elnyerve adta ki a Fót gyöngyszemei című kiadványát, amely Fót értékei – történelmi, szellemi, kulturális és tárgyi emlékeiből összegyűjtött, mai, illetve archív fotókkal színesített gyűjtemény. A könyv a reformkor, a Károlyi család és Fót egyéb kiemelkedő szellemi, valamint épített örökségeire, műemlék épületeire, köztéri alkotásaira, emlékhelyeire hívja fel a figyelmet. A Fóti Települési Értéktár Bizottság célja, hogy minél szélesebb körben ismertté váljanak ezek a szellemi, kulturális hagyományok és értékek. „A mi gyűjtő és gondozó munkánk a könyv kiadásával, a tájház berendezésével nem állt meg, továbbra is folytatódik a tájház fejlesztése az önkormányzat támogatásával, amiben a lakosság segítségére is számítunk” – hangsúlyozta az alapítvány elnöke.

Dr. Vass György rövid beszédében kiemelte, hogy nemcsak egy könyvbemutatóról van szó, hanem sokkal többről.  A könyv, amely Fót közösségének az értékeit gyűjti össze, túlmutat a település határain. Fót rendkívül gazdag az épített és szellemi örökségekben. A polgármester köszönetet mondott a Fóti Hagyományokért Alapítvány és a Fóti Települési Értéktár Bizottság tagjainak, akik részt vettek a hatalmas gyűjtőmunkában, és arra kérte őket, hogy folytassák az értékteremtő munkát: „Remélem, hogy minél több olyan érték kerül nyilvánosságra, amiről még nem tudunk, amely gazdagítja a gyűjteményt” – emelte ki Dr. Vass György.

Tuzson Bence, térségünk országgyűlési képviselője beszédében azt hangsúlyozta, hogy kevés olyan település van, amely ennyire gazdag történelemmel, kulturális háttérrel rendelkezik, mint Fót. A város a 700 éves múltja alatt a kultúra minden területén nyomot hagyott, mind népviseletben,  zenében, építészetben, mind kultúrtörténetben, politikatörténetben. Az építészetnek és az épített környezetnek óriási jelentősége van, hiszen megmutatja egy korszak arcát. A tájház, a Szeplőtelen Fogantatás temploma, a fóti Károlyi-kastély, a református templom, a sikátorpusztai romtemplom mind Fót épített kultúrájának a része. „Ez a könyv képes a fóti kultúrát összefogni és bemutatni. A mai világban nem könnyű továbbadni a kulturális értékeket. A fóti hagyománynak a fótiak tudatában kell lennie. A húszezer lakosú város újonnan beköltözött lakóinak segít a könyv bemutatni a hely kincseit” – mondta Tuzson Bence.

A könyvről és a gyűjtőmunkáról a Fóti Települési Értéktár Bizottság tagjai számoltak be egy-egy gondolat erejéig. Lévai Sándorné, a Fóti Hagyományokért Alapítvány elnöke arról beszélt, hogy több könyv készült már, amely Fót kultúráját mutatja be, de eddig még egy könyv sem gyűjtötte össze, dolgozta fel a város értékeit. A Fót gyöngyszemei kiadvány a hungarikum törvény útmutatásai alapján 7 fejezetből áll: a kulturális örökség fejezetében helyet kaptak a reformkori értékek, a Károlyi család és a fóti Károlyiak kulturális öröksége, Németh Kálmán kulturális öröksége, illetve az egyházak öröksége.  Az épített örökség fejezete a többi között az egyházak épített kultúráját, a fóti szobrokat, emlékhelyeket, a Suum Cuique-telepet mutatja be. Külön fejezet van a köztéri szobroknak, emlékhelyeknek, amelyben a Károlyi István Gyermekközpont művészeti alkotásai is fellelhetők. A népi örökség, a természeti értékek, a sportélet és a gasztronómia értékeit mutatja be a könyv színes fotók kíséretében. Természetesen olvashatunk a könyvben az idén 110 éves FSE-ről, amely Fót sportéletét tárja fel, de a fröccs és a somlói galuska történetével is megismerkedhetünk. A 7 fejezet 68 témakört dolgoz fel hiteles leírásokkal és fotókkal, amelyekbe a kutatók beleszőtték a szájhagyomány nyomán terjedő legendáriumokat is. A könyvben 215 darab fotó található. „Felbecsülhetetlen eszmei értékű kiadvány ez a könyv, amit átadunk a lakosoknak” – mondta Lévai Sándorné.

Balogh Dávid művészettörténész-muzeológus a könyv arculatáról beszélt. „Fontos volt, hogy az előző kiadványokhoz hasonló legyen a Fót gyöngyszemei kiadvány megjelenésben. A Lakodalmi szokások Fóton című könyv arculatát követi az új kiadvány, ami nem véletlen, hiszen mindkét könyvet Asztalos József készítette. A most megjelent könyvben a gyöngyök lettek az arculati elemek. Sok képet fóti családoktól szereztünk be. Több ezer darabból álló digitális fotógyűjteményünk van, amiket már 5 éve szkennelünk és dolgozunk fel azért, hogy kiállításokat tudjunk létrehozni különböző témakörökben, és ilyen szép kiadványokat. Nagyon fontos a digitális gyűjtés, és arra kérem a fóti családokat, ha otthon találnak régi képeket, értékes tárgyakat, akkor gondoljanak az értéktár bizottságra, mert mi a helytörténeti gyűjteményben szívesen fogadunk minden értéket” – mondta Balogh Dávid.

 

Purple shiny silk fabric texture

 

Szűcs Mária, az értéktár bizottság tagja azt hangsúlyozta, hogy a gyűjtés és a könyv szerkesztése sok munkával járt, de nagy örömére szolgált. A gazdag kulturális hagyományok, épületek mellett olyan értékekre is nagyobb figyelem kerülhetett, amelyekről eddig kevesebbet tudtak, ilyen a sportegyesület történetének megírása, illetve a természeti értékek megmutatása. A Fóti Somlyóról, mint védett természeti értékről, sokat hallunk, illetve  a Somlyó-tóról, a Mogyoródi-patakról vagy a  kastélykertről is, de már kevésbé ismerjük a Tőzeg-tavat vagy  a régi strandot, amit lóúsztatónak használtak, illetve a Márton-patakot.

Elekné Szemők Erzsébet, az értéktár bizottság tagja a somlói galuskáról anekdotázott, mivel ismerte Szőcs József Béla cukrászmestert, akinek érdeme ez a sokunk által kedvelt édesség. „1973-ban kezdtem Fót kisalagi részén a pedagógusi pályámat, akkor még 2 műszakban tanítottunk. Szabad foglalkozáson a gyerekekkel többször elmentünk Kisalagon a Madách utcába, Szőcs bácsi cukrászdájába, ahol megkóstoltuk a most már híres fóti somlói galuskát. Az elismert, híres cukrász felesége még él, akinél komoly kutatómunkát végeztünk, ennek az eredménye lett, hogy felkerült a megyei értékek közé a fóti somlói galuska. A pandémia előtt kaptam egy levelet a megyei értéktár bizottságtól, hogy továbbterjesztik országos szintre, és remélhetőleg legközelebb hungarikumként jelenthetjük be a fóti somlói galuskát.

Varga Jánosné, az értéktár bizottság tagja a bizottság nevében megköszönte mindenkinek a segítségét, gyűjtőmunkáját, támogatását, amellyel hozzájárult a könyv megjelenéséhez. „A gyűjtés során nagyon sok riportot készítünk, a fótiak szeretnek beszélgetni, de csak akkor, ha megszólítjuk őket. Így közel kerülhettünk hozzájuk. Köszönjük a felajánlásokat, értékeket, a féltve őrzött kincseket” – mondta a bizottság tagja.

„A múltat tiszteld a jelenben, s tartsd a jövőnek”- ezzel a Vörösmarty-idézettel kezdte gondolatait Molnár Krisztina helytörténész. „Mi ebben a szellemiségében végezzük a munkánkat, azokat az értékeket mentjük, amelyek feledésbe merülnek. A 2013-as hungarikum törvény nagy segítségünkre volt ebben. Országos szinten az értéktár bizottságok gyűjtik a múlt értékeit, ez hatalmas segítség az ott élők identitástudatának az erősítésében. Fót ezeréves múltjára bizonyíték a feltárt romtemplom, illetve Szent László legendája. A történelmi viharok sem tudták elsöpörni a települést”- mondta a helytörténész.

Az ünnepi műsorban a Fóti Asszonykórus mellett fellépett a Fóti Népművészeti Szakgimnázium és Gimnázium két diákja, néptáncosa is.

Az értéktár bizottság tagjainak a beszámolója után az érdeklődők ingyen vihettek haza egy példányt a Fót gyöngyszemei könyvből. A program továbbfolytatódott még a tájház kiállításának a megtekintésével, illetve kismesterségek és a kézművesek bemutatójával, pazar vendéglátással, amelynek köszönhetően megkóstolhattuk a finom somlói galuskát is.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább