Környezetvédelmi Kerekasztal megbeszélést tartottak szeptemberben

by franciska

Kárpáti Gábor, az önkormányzat közbiztonsági- és hulladékgazdálkodási referense a szeptemberben megtartott Környezetvédelmi Kerekasztal megbeszélésről számolt be lapunknak.

Fót környezetvédelmi rendelete alapján évente 4 alkalommal tartják meg a Környezetvédelmi Kerekasztal megbeszéléseket. A kerekasztal elnöke a polgármester, tagjai a képviselőtestület tagjai és a regisztrált környezetvédelemmel foglalkozó 3 civilszervezettől egy-egy fő. Összesen 15 fő vett részt a megbeszélésen.

Ebben az évben harmadik alkalommal tartották meg szeptember közepén a Környezetvédelmi  Kerekasztal megbeszélést. A megbeszélés témája Fót Környezetvédelmi Programjának felülvizsgálata, illetve a 2021-2025-re vonatkozó környezetvédelmi programtervezet kidolgozása volt.  Minden településnek jogszabályi kötelezettsége, hogy 5 évente felülvizsgálja az elmúlt 5 év környezetvédelmi programját, értékelje az elmúlt eseményeket és az elkövetkezendő új 5 évre új programot dolgozzon ki. Kárpáti Gábortól megtudtuk, hogy egy szentendrei céget bíztak meg ennek az anyagnak az elkészítésével, amelyet a képviselők és a civil szervezetek tanulmányoztak. A kerekasztal jóváhagyta az elmúlt 5 év értékékelését.

Fóton tavasszal több program is elmaradt a járványhelyzet miatt, például az autómentes nap, a veszélyes hulladék gyűjtése. Az elkövetkező 5 év programtervezet egyik legnagyobb problémája az illegális szemétlerakás. Ez nem kizárólagosan helyi ügy, hiszen országos szintű probléma, amit helyben kell kezelni. Fóton a lakosság nagyon közreműködő, segítőkész, hiszen folyamatosan vannak lakossági bejelentések ezzel kapcsolatban.  Mezőőrök is figyelik a települést és legkésőbb novembertől újra működni fog a közterület-felügyelőség, akik belterületen tudják figyelni az illegális szemétlerakásokat. Az emberek úton-útfélen lerakják a szemetet, amit nem kevés pénzért szállít el az önkormányzat az adófizetők pénzéből. Ez folyamatos gond és feladat, hiszen évente több millió forint megy erre a közös kasszából.

Az önkormányzat 15-20 éve már, hogy évente kétszer megszervezi  a veszélyes és elektronikai hulladék gyűjtését, amikor meghatározott időben ingyen lehet lerakni ezeket a hulladékokat.  Kárpáti Gábor fontosnak tartja a fiatalok nevelését, érzékenyítő programok tartását a környezetvédelemre. Erre is van példa Fóton, amikor papírhulladékból és műanyagból készítenek a diákok hasznos dolgokat.

A jövőt illetően új javaslatként jelent meg a kutak bejelentése, hogy a felszín alatti vizek védelme érdekében készüljön az önkormányzatnál egy kútkataszter, ami táblázatba rendezve tünteti fel a kutak helyét. A csapadékvízhálózat fejlesztése továbbra is feladat Fóton, amin javítani kell. Időnként olyan mennyiségű csapadék esik, amit a város csapadékhálózata nem bír el. Az önkormányzat ezt folyamatosan próbálja fejleszteni.

Klímavédelmi terv elkészítésére is javaslatot kapott a program kidolgozótól a testület, amely füst- és szmogriadó terv elkészítésére vonatkozik. Fóton sajnos nem áll rendelkezésére az önkormányzatnak olyan mérőkészülék, amelyből tudnák mérni a levegő minőségét. Ha tudnánk mérni ezt az adatot, akkor lenne értelme egy ilyen terv elkészítésének – mondta a közbiztonsági- és hulladékgazdálkodási referens.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább