Fekete Dió – Szakmai díjat kapott a Vörösmarty Művelődési Ház csapata

by franciska

A Pest Megyei Népművelők Egyesületének elnöksége a megyenapon Fekete Dió díjat adományozott a fóti Vörösmarty Művelődési Ház munkatársainak. A Fóti Közművelődési és Közgyűjteményi Központ tagintézményeként működő művelődési ház 2017-ben ünnepelte fennállásának 85. évfordulóját. Az intézmény vezetését öt éve vette át Palásti Béla igazgató. Őt kérdeztük a rangos elismerés kapcsán.

Idén ez már a második komoly szakmai elismerése a Vörösmarty Művelődési Háznak.

Így van, a Magyar Kultúra Napján, január 22-én kaptuk meg a Minősített Közművelődési Intézmény címet. A Pest megyei települések közül Budaörs kapott még címet. Nyolc kategóriában hirdették meg, mi hat területre kiterjedő kategóriában kaptuk meg a minősítést.

Sikeres évet tudhat maga mögött az intézmény, hiszen megkapták a Fekete Dió díjat is a napokban!

Nagy örömünkre dupláztunk ebben az évben a munkatársakkal. Csoportos és egyéni kategóriában hirdetik meg ezt a díjat évente. Úgy döntött a Pest Megyei Népművelők Egyesület Elnöksége, hogy a közösségi díjat a Fóti KKK Vörösmarty Művelődési Ház csapata kapja. Más kulturális szakmai közösségek számára is észrevehetően kimagasló volt az online teljesítményünk a tavaszi járvány idején. Több csatornán heti csaknem 10 ezres látogatottságot értünk el. A díj nemcsak a szervezeti munkát, hanem programjaink színvonalát is elismeri. Abba, hogy ezt idén a mi csapatunk kapta, szerintem  besegített a Minősített Közművelődési Intézmény cím is, amit év elején komoly szakmai megmérettetés által nyertünk el. A kollégáim nagyon örültek. Fót városának közművelődési intézménye méltó helyen van most ezzel a két díjjal, illetve a  tevékenységével. Ezek az elismerések nemcsak a mi munkánkat tükrözik, hanem az önkormányzat hozzáállását is, hiszen tudjuk, hogy a kultúra nem profitorientált tevékenység: támogatás nélkül nincs kultúra. Kiemelkedően nagy figyelmet fordítunk arra, hogy az ebből a támogatásból szolgáltatott, minden korosztályt és érdeklődést átfogó programjaink értékeket hordozzanak, minőségi kikapcsolódási lehetőséget nyújtsanak, így a művelődési ház meghatározó fizikai, valamint online színtere és központja lehessen a város közösségi életének.

Megünnepeltétek a díjat?

Erre még nem volt alkalmunk, mivel most is folyamatosan forgatnak a kollégák, illetve szerkesztik a blogbejegyzéseket. Minden figyelmünket arra fordítjuk, hogy a jelenlegi helyzetben is tudjuk támogatni az ünnepi készülődést lelki és kulturális minőségben is, hiszen erre az embereknek nemcsak igényük, hanem szükségük is van. Fizikai egészségünk elengedhetetlen alapja a mentális egyensúly, melynek nélkülözhetetlen összetevője a közösség, a kultúra, és így a mi munkánk is. December 15-én lesz egy közös ünneplés a csapattal.

A COVID időszak alatt folyamatos az online jelenlétük. Ez az időszak más készségeket is kíván a kollégáktól?

A pedagógiában a képesség, készség, kreativitás a meghatározóak. Most az írásbeliség, az írott szó ereje is sokkal nagyobb, mint korábban, és a médiában való megjelenés is nagyon fontos, ez pedig külön tudomány. A művelődési házban dolgozó kollégák szerteágazó érdeklődésének és magas fokú szakmai felkészültségének köszönhetően ez nálunk könnyen ment, amelyik tagintézményünkben pedig még ezt tanulni kellett, ott segítséget tudtak adni. Az őszi átállás még zökkenőmentesebb volt, hiszen egy ciklust tavasszal már így dolgoztunk végig. A programjaink közül a legutóbbi az Apacuka zenekar Mikulás-koncertje volt, amit a YouTube-csatornánkon, valamint a Facebook-oldalunkon még egyszer megnézhetnek majd a gyerekek december 11-én délután. Kézműves foglalkozások, zenebölcsi és még egy meglepetéskoncert is készült a Fóti Zeneiskola közreműködésével a YouTube-csatornánkra, melyet évadzárónak is szánunk. A blogon pedig mesék, könyvajánló és még számtalan érdekes, Fóthoz köthető cikk jelenik meg minden héten. Gyakorlatilag kimeríthetetlen eszköztár van online felületen is a kezünkben, köszönhetően az elmúlt évek fejlesztéseinek. A jelenlegi intézkedések tükrében már tudjuk, hogy január 11-ig biztosan ebben a rendszerben kell dolgozunk, online programtervünk azonban már február végéig kidolgozva várja az elfogadást és a megvalósítást. Az ünnepek alatt leállunk, a kollégáknak jól fog esni a pihenés, mivel az elmúlt időszakban a szabadságok otthoni munkával párosultak.

Képünkön: Palásti Béla igazgató, Keresztesi Lászlóné, Simon-Nagy Nikolett, Jarabin Kinga, Dobozi-Dudás Bernadett, Ujlaki Bettina közművelődési szakmai munkatársak, Baranyoczki Tiborné, Rábai Zoltán technikai munkatársak

 

Hány fős a stáb?

A művelődési ház stábja velem együtt nyolc főből áll. Ez a díj nyolc ember összehangolt munkája. A szakmai munka mellett nem mehetek el szó nélkül a technikai munkatársak érdemei mellett sem. Sok a túlóra, ősszel pedig két műszakba beosztva vállalták a takarítást és a fertőtlenítést az akadálymentes szolgáltatás biztosítása érdekében.

Ön hány éve dolgozik a közművelődésben?

Idén volt harminc éve, hogy a pályán és Pest megye kulturális életében is jelen vagyok. 1990. június 4. óta dolgozom, három munkahelyem volt három közművelődési intézményben. A művelődési ház nekem a második otthonom, szinte mindig bent voltam és vagyok. Az első húszéves jogviszonyom után szakmai munkám elismeréseként Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkártól állami kitüntetést kaptam. 2002-ben a Fekete Dió díjat egyénileg kaptam meg több projekt megvalósításáért.

Öt éve van a városban, hogy érzi itt magát?

Nagyon jól. Ezt tükrözik az eredményeken is. Nekem mindig az volt a fontos, hogy egy munkahelyre jó legyen bemenni, mert ahol jó a hangulat, a közösség, ott a munka is halad. Ezt a munkát nem lehet egyénileg végezni, itt nagyon össze kell fogni, mert sokrétű a tevékenység. Egy rendezvényt ki kell találni, van kreatív alkotói, szervezési, gazdasági, PR és marketing része is. Ezeket kell összehangolni, hogy jól működjön a dolog. Öt év arra elég, hogy valami elinduljon. Ez a díj arra kötelez minket, hogy továbbra is egymás munkáját és fejlődését segítve, összetartó csapatként működjünk. Remélem, hogy a következő öt évben lehetőségem lesz mindezt folytatni itt, Fóton.

A Fekete Dió díjról:

A Pest Megyei Népművelők Egyesülete 1996-ban alapította a Fekete Dió díjat, amely a Vármegyeháza Díszudvarában található feketedió-fáról kapta a nevét. A díjat azok a közművelődési szakemberek és közművelődési intézményi kollektívák nyerhetik el, akik kiemelkedő szakmai színvonalú teljesítményt nyújtottak működési területükön, a településük és a régiójuk közösségi művelődése fejlesztésének szolgálatában.

 

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább