30 éve folyik színvonalas zeneoktatás a Fóti Zeneiskolában

by franciska

A Fóti Zeneiskola – Alapfokú Művészeti Iskola 30. születésnapján készítettünk interjút Illés Erikával, az intézmény vezetőjével, aki bemutatta a színvonalas oktatási intézményt. 

Hogyan készült az iskola a 30. évfordulóra?

A Zeneiskola 30. tanéve a tavalyi volt, de akkor a járványhelyzet nem tette lehetővé a rendezvények megtartását. Több vetülete volt az évfordulónak, három fő programot terveztünk: az egyik, hogy a jelenlegi növendékek és tanárok adjanak egy koncertet, a másik, hogy a volt növendékeknek legyen egy hangversenyük, a harmadik koncepció pedig az volt, hogy a környező zeneiskolák – melyekkel kapcsolatban vagyunk -, köszöntsenek minket. Hat olyan iskolát hívtam meg a november 20-án megtartott gálakoncertre, amelyekkel a mai napig is aktív a kapcsolatunk.

 

Melyek voltak az iskola főbb állomásai a 30 év alatt?

Korábban tagintézményként működött az iskola, 30 évvel ezelőtt kezdte el az önálló életét, amikor 1991-ben Horváth István vezetésével megalakult az önálló intézmény. Ennek jelenleg hét telephelye van.  Fóton tanítunk az általános iskolákban, illetve 2010-től a Csomádi Esztergály Mihály Általános Iskolában is, tehát sikerült lehetővé tenni a Fót szűkebb környezetében élő gyerekek számára is, hogy zeneoktatásban részesüljenek. Kiemelt fontosságúnak tartom, hogy a kötelező csoportos szolfézsoktatást az általános iskolákban tartjuk, a szülőknek ezzel sok fáradtságot takarítunk meg.

Mérföldkőnek tekintünk minden olyan együttműködést, koncertet, amit a 30 év alatt növendékeink és tanáraink adtak. Minden olyan kezdeményezést, amit Horváth István egykori igazgató életre hívott, én is igyekszem tovább vinni, illetve próbálom közösen a nevelőtestülettel ezeket úgy kiegészíteni, hogy az a mai kor menedzserszemléletű iskolavezetési igényeinek megfeleljen. Szakmailag minél több lehetőséget kell megragadni, hogy a gyerekek egyre több országos és nemzetközi versenyre eljuthassanak. Nagyon fontos az is, hogy a szabadidejüket minél hasznosabban töltsék el a diákok.

Hány növendéke van az iskolának?

Jelenleg 368 diákunk van, tavaly 350 tanuló zárta nálunk az év végét, 32 pedagógussal végezzük a munkánkat. Nagyszerű dolog, hogy ennyien érdeklődnek a zeneoktatás iránt, gyakorolnak és rendszeresen jönnek a foglalkozásainkra. Szeretném hangsúlyozni, hogy a szülők szerepe is jelentős ebben.

Mi a legnépszerűbb hangszer?

Általánosságban elmondható országszerte, hogy zongora- és gitároktatásra iratkoznak be a legtöbben. A legnépszerűbb a zongoratanulás, a billentyűs tanszék tanárai vannak a legtöbben, összesen nyolcan.

Hány hangszeren folyik az oktatás?

Összesen 12 hangszeres tanszakon oktatunk. Fúvós hangszereink: furulya, fuvola, klarinét, szaxofon, trombita, harsona, illetve tenorkürt. A fúvósokon kívül pedig választhatják a zongorát, a gitárt, az ütőhangszert, a hegedűt és a csellót. Szeretnénk még bővíteni a lehetőségeket a jazzszaxofonnal és jazz-zongorával is. Tervezzük az iskola profilját úgy bővíteni, hogy ne csak a zeneoktatás legyen, hanem összművészeti intézménnyé alakuljunk, vagyis képző – és táncművészeti szakokat is indítsunk.  A közeljövőben a néptáncoktatást szeretnénk elindítani. 

Úgy hallottuk, hogy nagy eséllyel új épületet kap az intézmény. Ez igaz?

Remélem, hogy ez valóban meg fog valósulni. A fenntartó és Fót Város Önkormányzata is keresi a megoldást arra, hogy kapjunk egy olyan új épületet, ahol méltó körülmények között lehet tanítani a diákokat.

Milyen terveik vannak a közeljövőben?

Tervünk segíteni a családokat abban, hogy a zenei programok közös látogatását beépítsék a szabadidejükbe. Váltottunk bérletet a MÁV Szimfonikusok „Unokák és Nagyszülők hangversenyei” bérletsorozatára, amit a közösségépítés miatt tartok fontosnak. Megnyílt az Eiffel Műhelyház, amely szintén színvonalas műsorokat közvetít, tervezzük, hogy ide is ellátogatunk, illetve Veresegyházon az Aerius Orgonaműhelyt is meg szeretnénk nézni. Fontosnak tartom, hogy a gyerekek a zenei foglalkozásokon kívül is ismerjenek meg olyan egyedi helyszíneket, programokat, melyek értékes időtöltést kínálnak. Nagyobb léptékű elképzelésem, hogy Pécsett a székesegyház orgonáját megtekintsük egy kirándulás keretén belül.

Fóton nagyon jó az együttműködésünk a Vörösmarty Művelődési Házzal, rendezvényeink nagy részét itt tartjuk. Szeretném, ha ez a továbbiakban is így maradhatna. A következő koncertünk a december 20-i karácsonyi hangverseny lesz. Reméljük, hogy meg tudjuk tartani, de ha a járványügyi helyzet miatt korlátozásokat kell bevezetni, akkor úgy, mint tavaly, felvételről lesz látható a hangverseny a honlapunkon.

 

 

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább