Családias hangulatban, színvonalas programokkal telt el a Múzeumok éjszakájának fóti rendezvénye

by ktgy
Immár harmadik alkalommal csatlakozott a Németh Kálmán Emlékház a népszerű programsorozathoz. Az idő szerencsére kedvező volt, így a programok jó része a gyönyörű kertben zajlott.
Balogh Dávid, a múzeum vezetője köszöntötte a vendégeket, és elmondta, hogy a korábbi évekhez hasonlóan, kollégáival idén is egy koncertet, utána egy tárlatvezetést, majd vendéglátást szerveztek. Mint elmondta, a Múzeumok éjszakájának az idei hívószava a “Trendben vagyunk”. Hozzátette, hogy ezek mindig kicsit erőltetett dolgok, de azért elmesélte, hogy  miért vannak ők trendben.
“A Németh Kálmán Emlékház Fót kiemelkedő muzeális intézménye, ahol a munkatársak mindent megtesznek, hogy a tárlatvezetések minél érdekesebbek legyenek, és az idelátogatók minél jobban érezzék magukat. Zsóka személyesen ismerte Németh Kálmánt, így személyes kötődése révén is tud mesélni. Évi, a gyűjteménykezelőnk, a gyerekcsoportoknak külön interaktív foglalkozásokat szervez. Ha 50 fős csoportok jönnek, mindannyian beállunk, és három csoportban vezetjük végig a kiállításon a vendégeket. Kertészkollégáim, Gyarmati Károly és Cselőtei György munkájának eredményét pedig most is megcsodálhatjuk. Ők a kertben, mi a házban gondozzuk Németh Kálmán hagyatékát. Hogy miért vagyunk még trendiek?  Azért, mert például blogbejegyzéseket írunk Németh Kálmánról, a YouTube-on van fent egy videó a virtuális tárlatvezetésről, vannak kiadványaik, múzeumshopunk. Trendben vagyunk és trendben is maradunk” – zárta köszöntőjét Balogh Dávid.
A program első felében Budai Ilona Kossuth-díjas népdalénekes és Kiss László népzenész, énekes koncertjét hallgatták meg a vendégek. Ezt követte Elekné Szemők Erzsébet tárlatvezetése az emlékházban.
A műsor után röviden beszélgettünk Budai Ilonával, aki Rábaközből származik, és már többször fellépett itt, még “Kálmán bácsi idején is”. Béres Ferenccel, Dévai Nagy Kamillával együtt többször járt itt.
Mióta létezik ez a duó, amit ma hallhattunk?
  •  Laci tízéves volt, amikor elkezdtem őt tanítani az Óbudai Népzenei Iskolában. Gyakorlatilag azóta tart a “szerelem”, és 14-15 éves volt (most 29), amikor elkezdtünk közösen dolgozni.
Hány programjuk van, amivel fellépnek?
  • Három, a ma is előadott Ünnepeink dalai, van a Magyarország édes hazám, amiben körbejárjuk dalban a trianoni határokon túli magyarok énekeit, és van egy fiataloknak szóló műsorunk.

Balogh Dávid kérdésünkre elmondta, hogy bár tárlatvezetések minden évben vannak, sokan újra és újra csatlakoznak a hely bejárásához, ahol mindig hallanak újdonságokat. A közeljövő programjait is ismertette az emlékház vezetője. Augusztusban lesz a Németh Kálmán nyomában elnevezésű tábor, szeptember 8-án nyílik egy kiállítás Németh Kálmán rajzaiból a Vörösmarty Művelődési Házban, és október nyolcadikán, vasárnap kettő órakor lesz a szokásos Kálmán-nap.
Ahogy a köszöntőjében Balogh Dávid elmondta, Elekné Szemők Erzsébet személyesen ismerte Németh Kálmánt. Őt a művésszel kapcsolatos emlékeiről kérdeztük.
  • Csak jó emlékeim vannak róla, de nem csak nekem, hanem a kisalagi embereknek is. Nagyon barátságosak, kedvesek voltak, a kapujuk mindig nyitva állt. Mondta, hogy az ő kapuja nem azért van, hogy kizárjon valakit, hanem azért, hogy beengedje. Fót kultúrájáért rengeteget dolgozott. A Fáy présház berendezését is ő faragta, de sajnos ez már nincs meg. A kert is az ő és a felesége munkáját dicséri.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább