A bezárt fóti könyvtárban most is folyik a munka

by franciska

A Fóti Közművelődési és Közgyűjteményi Központ részeként működik a  Fót Városi Könyvtár. Már jó ideje terveztük látogatásunkat a forgalmas Dózsa György úti könyvtárba. Most a pandémia miatt csendesebb körülmények között beszélgethettünk a bezárt könyvtár vezetőjével, Kőszegi Rékával. A könyvtár jelenleg nem látogatható, de a dolgozóinak bőven akad munkájuk a zárt ajtók mögött is.

Hány könyvtár van Fóton?

Kettő: a Dózsa György úton van a központi, és van egy fiókkönyvtárunk a Béke utcában, a Millenniumi Emlékpark és az óvoda mellett.  A könyvállomány részben fedi egymást, ami a fiókkönyvtárban megvan, az körülbelül 70 %-ban a nagy könyvtárban is hozzáférhető. Vannak olyan beszerzéseink, melyek csak a fiókkönyvtárban kölcsönözhetők ki.

Hány könyvtári tagjuk van?

2000 ember minden évben ellátogat a könyvtárba és kölcsönöz. 1300 látogató a központi könyvtárat használja, a többi 600-700  pedig a fiókkönyvtárat. Van, aki mind a két könyvtárban tag. A vírushelyzet miatt a látogatók 30%-kal kevesebb dokumentumot kölcsönöztek idén, hiszen csaknem három hónapig zárva voltunk a vírus miatt, illetve most is be kellett zárnunk.

Mikor költöztek ebbe az épületbe?

1988-ban nyitották meg az Ifjúsági Házat, akkor azonnal ideköltözött a könyvtár a művelődési házból, ahol már szűkösen volt. Azóta a fal áttörésével bővült az épületünk, mert elköltözött a szomszédos polgárőrség, a rendőrség, és az itt lévő üzletek. 2007-ben a kézikönyvtárrésszel és az irodarésszel tudtunk bővülni. 2018-ban megkaptuk a mellettünk lévő, addig raktárként szolgáló helyiséget, és így tavaly egy feldolgozó helyiséggel és egy tárgyalóteremmel lettünk gazdagabbak.

Hány kötet van a könyvtárban?

Tavaly év végén 68 ezer kötetünk volt, 49 ezer a központi könyvtárban, 19 ezer a fiókkönyvtárban. Év közben gyarapítottuk az állományt, most körülbelül 70 ezer kötet áll olvasóink rendelkezésére. Ez ideális kötetszám a lakosság számához viszonyítva. Az IFLA (Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Szövetsége) ajánlásai szerint ekkora lakosságszámhoz 9-10 könyvtáros, valamint úgy ezer négyzetméter alapterület lenne az ideális. Jelenleg 6 dolgozónk van, és a két könyvtárunk összesen 696 négyzetméteren működik.

Melyik korosztály fordul meg a leggyakrabban?

A kisgyermekes szülők és a diákok a könyvtár leggyakoribb használói, valamint a nyugdíjasok, akik jobban ráérnek. A helyben dolgozó felnőttek is gyakran kölcsönöznek, illetve ingázók is előfordulnak nálunk.

A digitális eszközök térhódítása valódi veszélyt jelenthet az olvasási szokások csökkenésére?

Elsősorban a televízió megjelenésének volt nagyon nagy hatása az olvasásra, a könyvkölcsönzésre. A digitális eszközök és az internet szerintem nem tudták ennyire elszakítani a könyvektől az embereket, mert akit el lehetett, azt már a televíziózás beszippantotta. A 2000-es években lezajlott egy nagy informatikai forradalom. 18 éve dolgozom itt a fóti könyvtárban, és nem érzem azt, hogy kevesebben jönnek kölcsönözni, mint korábban. Az informatikai sarokban a számítógépek használata jelentősen lecsökkent az utóbbi 10 évben, mert nagy általánosságban már mindenkinek az otthonában ott van a számítástechnika és az internet, az okostelefonok korszakában pedig elsősorban a könyvtár nyilvános wifi hálózatát használják olvasóink.

Az E-book olvasók megjelenése nem vonja el a könyvektől az embereket, hiszen azokon is olvasnak, de a legtöbbjüktől azt hallom és magam is úgy érzem, hogy ezek nem tudják pótolni a kézbe vehető könyveket. Az E-book olvasó előnye, hogy sötétben is használható, így nem zavarjuk a családtagjainkat akkor sem, ha éjszaka olvasnánk. A szemet is kíméli, viszont hiányzik az a bensőséges érzés, ami egy megfogható, tapintható könyvhöz köt.

Milyen nagy a helytörténeti anyag a könyvtárban?

A helytörténeti anyag helyben használható, kutatható terület, de a szerzői jogi szabályokat figyelembe véve másolatot is kérhetnek belőle az olvasók. Nagyon gazdag az anyag. Analitikusan nincs még teljesen feltárva, de ezek a sajnálatos időszakok, amikor megáll az élet, arra jók, hogy ezt a munkát is folytassuk. A tavaszi zárvatartási időszak alatt elkezdtük a helytörténeti folyóiratok analitikus feltárását több évtizedre visszamenőleg. Tulajdonképpen majdnem el is készültünk vele. Sajnos a helytörténeti állomány nagyobbik részéhez nem jutottunk el. Az analitikus feltárás azt jelenti, hogy a mű címén és szerzőjén kívül tartalmilag is feltárjuk az anyagot, egészen a fejezetcímekig, témakörökig elmegyünk, tárgyszavakkal ellátjuk, és pontosan feltüntetjük, hogy az melyik kiadványban, hányadik oldalon található.

Ezzel egy nagyon hasznos adatbázist hozhatnánk létre. Hatalmas anyagunk van a Károlyi családról, Fót birtokosairól, a gyermekváros történetéről, de részben az iskolák története is fel van tárva. Bőséges anyagunk van Fót néprajzáról, természetrajzáról, és rengeteg képeslap, fénykép is található nálunk. Büszkék vagyunk a Fóti Arcképcsarnokra, amely egy életrajzi lexikon, a városi könyvtár korábbi kollektívája írta és szerkesztette Szűcs Mária vezetésével. Az annak idején aktívan működő Vörösmarty Kulturális Egyesülettel közösen adtuk ki 2006-ban. A városhoz köthető elhunyt személyeknek az életrajzi adatait tartalmazza, a Károlyi család tagjaitól kezdve a valaha Fóton élt, alkotott művészeken, jelentős kisiparosokon, orvosokon, díszpolgárokon keresztül a tanítókig terjedő színes palettán. Terveink között van az Arcképcsarnok újrakiadása, mert megjelenése után nagyon hamar elkapkodták a népszerű és hiánypótló kiadványt.

Helytörténeti vetélkedőket is szerveztünk annak idején. A kiállított, korhű ruhákba öltöztetett babák így kerültek hozzánk. A Károlyi család tagjairól mintázták meg ezeket a gyerekek pedagógusaik segítségével.

Kulturális programokat is szerveznek. Milyeneket?

Nagyon sokszínű programkínálattal készülünk már évek óta. Mostanában tényleg nem panaszkodhatunk, bőséges támogatást kapunk a fenntartónktól az éves rendezvénytervünk megvalósításához. Jövőre 4-5 olyan író-olvasó találkozót terveztem, amelyek biztosan nagy érdeklődésre tartanak számot, amennyiben a vírushelyzet engedi majd. A tervezett meghívottak között szerepel Böszörményi Gyula, Kepes András is.  Böszörményi Gyula jelezte, hogy ő online író-olvasó találkozót tud most csak bevállalni a gyermekkorától fennálló alapbetegsége miatt. Ez felvetette egy újfajta program megvalósításának ötletét, az online beszélgetések közvetítését. Az olvasókörünk már közel egy éve működik, a zárvatartási idő alatt is folytatódik online formában és egyre népszerűbb. Kézműves foglalkozásokat a nagyobb ünnepnapokhoz kapcsolódóan tartunk. Számos kiállítás is volt már nálunk. Nyáron baba-mama klubot szervezünk a központi könyvtárban, a fiókkönyvtárunkban pedig egész évben működik ez a klub. Természetesen a vírus miatt most ez is szünetel.

Nagyon népszerűek a nyári mesetáboraink, itt nagyon hamar betelnek a férőhelyek. A Mikulás rendezvényünk is rendkívül közkedvelt, de sajnos az idén elmarad. A városi rendezvényeken is részt veszünk szervezőként, a könyvtár képviseletén kívül a kézműves foglalkozások koordinálása a feladatunk.

A város különböző helyein találkoztam kültéri könyvszekrényekkel. Milyen célból állították ki ezeket?

2018-ban felmerült egy nagyszerű civil kezdeményezés, amit a Fóti Városszépítő Egyesület karolt fel a könyvtárral együtt. Károlyiné Ispán Lilla menedzselésével és számos önkéntes segítségével a város különböző pontjain állítottunk fel kültéri könyvszekrényeket, ahonnan ingyen vihetnek el könyveket a lakosok és fel is tölthetik a polcokat. Ez nagyszerű ötlet, mert rengeteg könyvet hoznak a látogatóink ajándékba. A hetente érkező több száz kötet raktározása meghaladja a lehetőségeinket. A művelődési házban és a város több más közintézményében is elhelyeztünk könyvespolcokat, melyeket a lakosság adományozott a KönyvForduló céljaira a könyvtár felhívására. Így meg van rá az esély, hogy olyan helyre kerülnek a könyvek, ahol megbecsülik őket és örülnek is nekik.

Az Országos Széchenyi Könyvtár felkérésére írtam egy cikket a Fóti KönyvFordulóról, mely a Könyv, Könyvtár, Könyvtáros című folyóirat 2019-es különszámában tíz oldalon jelent meg. Az Országos Széchenyi Könyvtárban egy szakmai konferencián nagyszámú közönség előtt Károlyiné Ispán Lillával előadást is tartottunk a példaértékű civil összefogásról és annak eredményeiről. A kezdeményezés 2020-ban elnyerte a Fót Kultúrájáért díjat.

Fontosnak tartom még megemlíteni a VEKOP pályázatunkat, amit a Fóti Közművelődési és Közgyűjteményi Központ tagintézményeivel közösen bonyolítunk. A kétéves projekt keretében tanórán kívüli foglalkozásokat nyújtunk az együttműködési megállapodást vállalt iskolákban és egy óvodában.

Idén a járványügyi szigorítások miatt a foglalkozások elindítása nem sikerült, ezért halasztást kell kérnünk a pályázatban vállalt határidőkre. A tavalyi tanévben elkezdett négyfordulós értő olvasás vetélkedőnket sem tudtuk befejezni, ezért a vetélkedősorozatot lezártuk és eredményt hirdettünk az első két forduló alapján, a nyereményeket pedig kiszállítottuk az iskolákba. A harmadik és a negyedik fordulóra kidolgozott feladatsorainkat megkapják az iskolák szabad felhasználásra.

Ismét betört a vírushelyzet, hogyan érinti ez Önöket?

November 11. óta nem vagyunk nyitva, mert a könyvtárak szabadidős létesítményeknek számítanak és tilos a használatuk. Sajnos lehetett rá számítani, hogy korlátozások jönnek, de engem meglepett, hogy be kellett zárnunk, mert azt gondoltam, hogy amíg az iskolák nem zárnak be, addig a könyvtárak is nyitva lehetnek. A szabadidős szolgáltatásokon kívül olyan szolgáltatásokat is nyújtunk, mint a fénymásolás, a szkennelés, nyomtatás, aminek a hiányát egészen biztosan meg fogják érezni az emberek.  Ahogy tudunk, alkalmazkodunk a kialakult helyzethez. November 24-től bevezettük a teraszos kölcsönzést, ami azt jelenti, hogy bejelentkezés alapján, előre egyeztetett időpontban a bejárat előtt van lehetőség a könyvek átvételére. Az online katalógus és a részletes szabályok megtalálhatók a könyvtár weboldalán. Ez a szolgáltatás a kijárási korlátozás időszakában nem nyújtható. Ha esetleg a nappali időszakra is kiterjed a kijárási korlátozás, a teraszos kölcsönzést fel kell függesztenünk.

Milyen feladatok végezhetők el most a COVID miatti zárva tartás alatt?

Azokkal a feladatokkal szeretnénk haladni, amire kevesebb idő jut máskor. Folytatjuk az új dokumentumaink feldolgozását. Év végéig megrendeljük azokat a könyveket, amelyekre még van fedezetünk. Az érdekeltségnövelő támogatásból tárgyi eszközre is lehet költeni minden évben. A vírushelyzet miatt tervbe vettük, hogy mosdóinkba automata folyékonyszappan-adagolókat szerzünk be. Az év közben kapott ajándékkönyvek átválogatására mindig kevés idő jut, most ezt bepótoljuk, illetve a helytörténeti állományunkat szeretnénk rendszerezni.

 

 

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább