A néhány éve elhunyt népszerű fóti művésznek, Valent-Hódy Mihálynak nyílt kiállítása a Vörösmarty Művelődési Házban. A sokoldalú művész különböző korszakait bemutató életmű-kiállítás megnyitójára sok barátja, tisztelője jött el.

Először Dr. Kővágó Kálmán mondott köszöntőt, és felidézte a művész életútját. Valent-Hódi Mihály Genfben tanult a Képzőművészeti Főiskolán, de élete jelentős részét Fóton töltötte.

Mint a művész személyes ismerőse, barátja, jól ismerte az életútját. Mint mondta, Valent-Hódi Mihálynak már születésekor, 1937-ben megkezdődött “történelmi kálváriája”. A kisgyermekkorát a háború borzalmaiban élte át, iskoláit a Rákosi korszakban kezdte, majd 18 évesen tulajdonképpen részese volt az 1956-os forradalomnak, és már az év novemberében emigrált Ausztriába. Ott lágerben élt, majd továbbment Svájcba, ahol letelepedési engedélyt kapott. Genfben kezdte meg új életét. Életéről és művészetéről már írtunk a kiállítás beharangozójában. Jelentős esemény volt számára, hogy megismerkedett Franciskával, későbbi feleségével, aki a Swissairnél dolgozott.


Dr. Kővágó Kálmán arról is beszélt, hogy a művész ebben az időszakban látta meg, hogy az artézi kútnál mennyien vannak mindig, és úgy érezte, hogy ez egy köztéri terület, ahol emberek találkoznak. 1996-ban készítette el az ottani szobrát, hogy a közösségi téren a szükség és az esztétika együtt jelenjenek meg. Alkotása egy mozaikszerű térplasztika, amelyen Fót akkori világából őrzött emlékek láthatók.

A kiállítást megnyitó Balogh Dávid Valent-Hódy Mihály művészetéről szólva kiemelte: “Nagy hatással volt rá a genfi múzeumi, a művészeti közeg, a nagy klasszikusok tanulmányozása, akik a 20. század második fele művészetének hivatkozási alapjai voltak. Cézanne-t a formák miatt kedvelhette, hiszen őt tekintik a kubizmus atyjának. Matisse volt az az alapítója az avantgárd irányzatok közül a fauvizmusnak (vadaknak), vagyis a modern francia festészet kolorista irányzatának” – mondta.

A művész puzzle-korszakát (1970-1980-as évek) Balogh Dávid így jellemezte: jelen kiállításon több olyan alkotást is láthatunk, amely a festészet és a szobrászat határán mozog. Plasztikáit kezdetben feketére festette, későbbi korszakában fordult az élénk színek felé, amelyek egy külön korszakot alkotnak életművén belül, nevezetesen az úgynevezett puzzle-korszakot. Itt idézte Valent-Hódy Mihályt. “A puzzle angolul rejtvényt jelent, azért nevezem így ezt a sorozatomat, mert térbeli konstrukcióim színes kirakós játékokként is felfoghatóak, értelmezhetőek. Hosszú-hosszú útkeresés után kötöttem ki az egyszerű konstruktív formáknál, és a tudatosan megválogatott és variált színeknél”.

Kővágó Kálmánnal váltottunk néhány szót a megnyitó utáni kötetlen találkozón. Tőle tudtuk meg, hogy Valent-Hódy Mihály nagyon szeretett főzni, a francia és a magyar konyha “összekeveredett” nála. Kuszkuszt például nála ettem először, és nagy kedvence volt a társaságnak az almatortája – tette hozzá Kővágó Kálmán.
A művész Fóton élő felesége, Franciska a megnyitó után kérdésünkre elmondta, nagyon örül, hogy megint lehetőséget kapott férje munkáinak bemutatására. Nagyon szereti a műveit, melyekből a lakásában vannak sokkal nagyobb méretű alkotások is.