Fóti emlékek Kecskeméten, a Magyar Fotográfiai Múzeumban

by franciska

Azoknak, akik kedvelik a  fotókat, illetve az érdekes, különleges fotókereteket, mindenképp ajánljuk, hogy olvassák el Balogh Dávid művészettörténész-muzeológusnak az írását. A Németh Kálmán Emlékház vezetője arra vállalkozott, hogy bemutassa: hogyan került a  Fóti Települési Értéktár Bizottság néhány fényképe és egy gyöngyös koszorúja Kecskemétre, a Magyar Fotográfiai Múzeum “Örök emlékül” című kiállítására. 

A 362 tárgyat felsorakoztató tárlaton a fóti keretezett gyöngyös koszorú a leglátványosabb darabok egyike. Augusztus 22-ig érdemes Kecskemétre utazni, hogy saját szemünkkel győződjünk meg arról, hogyan őrizték és becsülték meg a családjukról készült fotográfiákat és díszítették azokat a leglátványosabb anyagból készült keretekkel a fotók egykori tulajdonosai. Balogh Dávid írása mindenképp kedvet ébreszt a kecskeméti kiránduláshoz! Olvassák szeretettel!

Tavaly dr. Fogarasi Klára fotótörténész, néprajzkutató egy közös ismerősünk révén jutott el a fóti lakodalmas kiállítást megtekinteni. A tárlatvezetésem után Klára felajánlotta, hogy az általa rendezett „Örök emlékül” című kiállításon szívesen fogadna néhány fóti fényképet és egy gyöngyös koszorút is. Nagy örömmel tettem eleget a felkérésnek, hiszen Fót néprajzi értékeit szélesebb körben is megismerhetik az érdeklődők.  Klára már korábban foglalkozott a fóti gyöngyös koszorúkkal, hiszen a Néprajzi Értékeink ismeretterjesztő sorozat egyik alkalmával a Néprajzi Múzeumban található fóti vonatkozású lakodalmas anyagról készített egy kisfilmet.

dr. Fogarasi Klára fotótörténész, néprajzkutató „Örök emlékül” című kiállítás kurátora és Balogh Dávid művészettörténész-muzeológus

A kiállításra a hivatalos szerződéseket és a műtárgyak szállítását koordináltam, tartottam a kapcsolatot a tulajdonosokkal. Számomra ez nagyon izgalmas feladat volt, hiszen először kölcsönözhettünk tárgyakat egy múzeum időszaki kiállításához. Külön büszkeség számomra, hogy a hat tárgyból két keretezett fényképet a családom adott kölcsön.

A tárlatot a pandémia miatt egy évvel későbbre halasztották a Magyar Fotográfiai Múzeumban Kecskeméten. Az „Örök emlékül” című kiállítás azt a kérdéskört járja körbe, hogy a különböző társadalmi rétegek anyagi és ízlésvilágukhoz mérten, hogyan őrizték és becsülték meg a családjukról készült fotográfiákat, hogyan díszítették, „öltöztették fel” őket a legváltozatosabb anyagból készült keretekkel (fa, fém, textil, üveg, gyöngy).

Az „Örök emlékül” című kiállítás belső tere 1.

 

Az „Örök emlékül” című kiállítás belső tere 2.

 

A kiállítás egyik paravánján esküvői fényképek a legkülönfélébb keretekkel

 

 

 

A kiállítás egyik legdíszítettebb kerettel rendelkező esküvői fényképe

A Fóti Települési Értéktár Bizottság tagjai néhány támogató és segítő kíséretében július 27-én ellátogattak Kecskemétre, hogy megtekintsék ezt a különleges tárlatot. dr. Fogarasi Klára fotótörténész, néprajzkutató, a kiállítás kurátora külön időpontban fogadott bennünket, és hatalmas átéléssel, lelkesedéssel mesélt a fótiaknak. Tárlatvezetésén feltárta előttünk ezt az eddig ismeretlen világot.

dr. Fogarasi Klára fotótörténész, néprajzkutató, a Fóti Települési Értéktár Bizottság tagjai segítői és támogatói az „Örök emlékül” című kiállításon

dr. Fogarasi Klára fotótörténész, néprajzkutató tárlatvezetése a fótiaknak

A tárlaton összesen 362 tárgy látható, fele része közgyűjteményekből, másik fele magántulajdonosoktól. Fogarasi Klára öt éve kutatja ezt a különleges témát, a kiállításon szereplő több tárgy is a saját tulajdonában van. A kurátor elmondása szerint a legkorábbi felvétel 1868-ból származik, míg a legkésőbbi az 1940-es évekből. A tárlaton szinte nincsen két egyforma kerettel ellátott kép. Az ember nem is gondolná, hogy ennyiféle formájú, anyagú keret létezik. Mindegyik fényképnek és hozzá kapcsolódó keretnek története van, melyet az idő múlásával egyre nehezebb feltárni, de az utókor feladata, hogy ezeket a történeteket átörökíthessük a jövő nemzedéke számára.

A Fóti Települési Értéktár Bizottság tagjai a kiállításra kölcsönadott tárgyakkal

Fogarasi Klára elmondása szerint „a fóti keretezett gyöngyös koszorú a leglátványosabb darabok egyike: méretei és a koszorú díszítményei miatt, ezért a bejárattal szembeni fő falra került, hogy aki belép, rögtön megpillanthassa. De a kisebbek is izgalmasak, hiszen a rajtuk szereplő monogramok és dátumok révén is kideríthető, abban az évben kik kötöttek házasságot. Itt egyébként is szerencsés a helyzet, mert még maguk a képen látható nők vagy férfiak is élnek, vagy a leszármazottaik el tudják a kép történetét mesélni. Rendkívül fontosak ezek a történetek, hiszen itt minden egyes darab egyedi és különleges: hiszen a fotó készítése, alkalma, vagy a személy volt becses – ezért érdemelte ki a míves kialakítású kereteket – amely így külleme, esztétikai megjelenése révén is kiemelkedett a hétköznapi tárgyak sorából. A menyasszonyi koszorús esküvői képek pedig a falusi tisztaszobák falán különösen becses emlékeknek számítottak: a koszorú – mint szentelmény – keretezte az ifjú pár fényképét: mert a hagyomány úgy tartotta, így a házasságuk is áldott és megszentelt lesz.”

 

Fóti emlékek Kecskeméten

További különlegesség, hogy a keretezett koszorú alatti esküvői fényképen az idén 100. életévét betöltő Döményi István bácsi vőlegényként látható felesége, Cselőtei Erzsébet oldalán. A kiállítás megtekintésekor a keretek változatosságára, díszítettségének sokszínűségére csodálkozhat rá a látogató. Egy olyan tárgyegyüttest sikerült összegyűjteni és értő módon interpretálni, amelyet még egyben sosem láthatott a nagyközönség, így mindenkit arra bíztatok, hogy tekintse meg augusztus 22-ig Kecskeméten, a Magyar Fotográfiai Múzeumban ezt a különleges, fóti emlékeket tartalmazó egyedi tárlatot.

 

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább