Dr. Vass György polgármestert Fót testvérváros-kapcsolatainak bővítési lehetőségéről kérdeztük. Az erdélyi és a kárpátaljai testvérvárosaink mellett esetleg újabbakkal is bővülhet az együttműködés.
Milyen kapcsolatokat ápolunk a testvérvárosainkkal?
Elterjedt, jól működő gyakorlat a települések között a testvérvárosi kapcsolatokat létesítése, általában magyar vagy külföldi településekkel. Városunknak két testvérvárosa van, Bátyú és Balavásár. Mostanában az Ukrajnában zajló háború miatt többet hallhattunk a kárpátaljai testvérvárosunkról, Bátyúról, mivel többször szállítottunk a háború kirobbanása óta segélyszállítmányt a bátyúi önkormányzatnak. Az erdélyi Balavásárból épp a napokban fogadtunk vendégeket, akik Dél-Afrikába utaztak, elszállásoltuk őket a vendégházban. A két testvérvárosunkkal jól tudunk együttműködni. Szeretnénk bővíteni a lehetőségeinket, és példát mutatni arra, hogy nemcsak külföldi testvérvárosi kapcsolat létezhet. Az sem árt, ha van egy belföldi testvérvárosi település is. A Békés vármegyei Sarkad város vezetőségével tárgyalunk ennek a lehetőségéről. A 11 ezer fős, magyar-román határ mellett lévő település teljesen más adottságokkal rendelkezik, mint Fót, ezért erősíthetjük egymást. A dél-alföldi megyének vannak olyan kincsei, amiket mi is szívesen veszünk át. Ilyen volt a Fóti Kolbi Fesztivál ötlete, ami Sarkadról származik, és már két alkalommal rendeztük meg a városban nagy sikerrel. A példa ragadós lett, mivel Dunakeszi Város Önkormányzata tőlünk vette át az ötletet a Dunakeszi Mindmegeszi rendezvényük meghonosítására. Sarkad város vezetőségével jó kapcsolatot ápolunk, ezért merült fel a testvérvárosi együttműködés lehetősége.
Milyen előnyeit élvezhetnék a fótiak a kapcsolatnak?
Ez a kapcsolat termékeny lehet számunkra. Ha a fótiak közül valaki Erdélyben akar kirándulni, és útközben meg szeretne pihenni a határ közelében, akkor Sarkadon erre lehetősége lesz a vendégházban, ahol kulturált, komfortos környezetben tud eltölteni egy estét. A kölcsönös előnyök alapján számtalan dolog van, amiben tapasztalatot tudunk cserélni, ilyen például a polgárőrség hatékony működésének átvétele, vagy akár turisztikai, idegenforgalmi témákban az ötletelés, példák átvétele, illetve nagyon jelentősnek tartom a kapcsolatteremtés lehetőségét országon belül. Pár napja vettünk részt 11 fővel a sarkadi kolbásztöltő versenyen. Úttörő jellegű lehetne, hogy magyar testvérvárosunk is legyen. Fótnak más a természeti adottsága, mint a Békés vármegyei Sarkadnak, ez mindenképp vonzó lehet, nem beszélve Gyula pihenőváros közelségéről is.
Van még esetleg más ötlet is a testvérvárosi kapcsolatok bővítésére?
Jelen pillanatban az is terv, hogy német nyelvterületről is szerezzünk testvérvárosi kapcsolatot, ami oktatási, kulturális lehetőségek bőséges hozadékát teremtheti meg. Nyugdíjas csoportok, hagyományokat ápoló népművészeti csoportok, városfejlesztő csoportok, civil szervezetek, sportegyesületek vehetik át egymástól a jó gondolatokat, a működési stratégiákat, amelyeket lehet adaptálni a helyi viszonyokra.
Az összes korosztály profitálhat a testvérvárosi kapcsolatból, a diákjaink cserelátogatásokat tehetnek, a nyugdíjasaink is. Szerencsére van már sportcsarnokunk, tudunk rendezvényeket is szervezni. A városok vezetői is közelebb kerülhetnek egymáshoz egymás gondolatait értékelve. Azok a módszerek, amiket alkalmazunk az egyik helyen, azok beválhatnak máshol is. A kapcsolattartás rettentő fontos egy város életében. A városi élet akkor ér valamit, ha tartalommal van megtöltve. Olyan programokat kell szervezni, amelyek a lakosság komfortérzetetét növelik. Ezeket a terveket elő kell készíteni, és ha a képviselő-testület érdemesnek találja, akkor elkezdődhet a konkrét munka.