Bemutatjuk a nemrég nyílt Tájházat – Fóti Értéktár Bizottság 3. rész

by Ujvári

Korábban már írtunk a Fóti Értéktár Bizottság munkájáról, gyűjteményéről,  most pedig a nemrég megnyílt Fóti Tájházat mutatjuk be.

Az Értéktár Bizottság által összegyűjtött értékek megóvására és bemutatására idáig nem volt megfelelő helyszín. Végül, a korábban e célra kiszemelt Pirók ház helyett, kapóra jött az éppen eladó Petőfi Sándor utca 6. szám alatti ingatlan, amihez ráadásul jóval olcsóbban jutottak hozzá.

Lévai Sándorné, a bizottság elnöke köszöntőjében elmondta, hogy

Hosszú éveken keresztül a Tájház létrehozásához vagy nem volt épület, vagy nem voltak meg az anyagi források, vagy nem volt meg az akarat – de ebben az évben mind a három dolog egyszerre teljesült és polgármester úr, alpolgármester úr és a képviselő testület támogatásával az önkormányzat ezt az ingatlant megvásárolta Tájház céljára.

A századforduló környékén épült, két jó állapotban lévő lakóházban még az ablakok is az eredeti stílust képviselik, pincével, melléképületekkel és a kor szokása szerint, vastag vályogfalakkal. Az ingatlan előtt még egy gémeskút is található.

A házzal kapcsolatos első konkrét adatok 1926-ból származnak, ekkortájt került a Pálinkás Sziráki (a pálinkafőzdéjük miatt kapták a “ragadványnevet”) család tulajdonába. A kis házban Sziráki Zsófia élt férjével, Barsi Jánossal, a nagyobbikban a két fiútestvér, János és István.

A megnyitóra csak a kisebbik házban voltak kiállítva tárgyak, mivel a nagyobbikban még sok felújítást kell végezni. A következő években, az önkormányzat és pályázatok segítségével szeretnék a házat úgy átalakítani, hogy a Tájház feladataira alkalmas legyen – például a nagyszobában és a konyhában jelenleg olyan burkolat van, ami a mostani kívánalmaknak megfelel, de nem alkalmas egy skanzen jellegű házba.

A Tájház a város néprajzi, polgári, helytörténeti emlékeit mutatja majd be.

A gyűjtemény gondozása, gyarapítása és ismertté tétele mellett szeretnék a ház végében lévő düledező fészert újjáépíteni olyan használható helységgé, ahol foglalkozásokat lehet tartani. Az udvar egy részét alkalmassá lehet tenni egy régi fóti udvar kialakítására – kis veteményeskerttel, baromfiudvarral, hogy a gyerekek megismerhessék, láthassák a korábbi fóti életet.

A Tájház a Fóti Közművelődési és Közgyűjteményi Központhoz fog tartozni – az Értéktár Bizottság is ennek a keretében működik. Kiemelt céljuk, hogy ezt a házat és a kertet élet zengje be, kiállításokkal, rendhagyó történelemórákkal, honismereti szakkörrel, és szeretnének hagyományos fóti rendezvényeket is itt megtartani, hiszen hely van bőven.

Dr. Vass György polgármester az Értékőrzők hírlevélnek így fogalmazott:

Az a célom, hogy Fót a nemzetközi hírű katedrális, a Károlyi-kastély és park, a Vörösmarty Művelődési Ház, a Fáy Présház, a Vörösmarty-kunyhó és a Németh Kálmán-emlékház mellett egy igényes, gazdag tárgyi elemeket bemutatni képes Tájházzal is gazdagodjon.

Fotók: Konkoly-Thege György

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább