Terék József a magyar népzenei élet egyik kimagasló előadóművésze, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett zenei előadóművész, zeneszerző, az „Érik a ropogós cseresznye”, fóti népdalkönyv szerzője, akivel legutóbb a X. Országos Néptáncverseny szakmai védnökeként találkozhattunk a Vörösmarty Művelődési Házban.
Az elismert népzenész koncertjei által több tucat országban ismertette meg hungarikum hangszerünket, a tárogatót, ezáltal a magyar zene sokszínű világát. Eddigi munkásságát nemzetközi békedíjjal jutalmazták idén februárban. A Sino-Phil Asia International Peace Awards díj kapcsán kérdeztük a városunkban gyakran megforduló művészt.
Örömmel látjuk, hogy egyre több fóti eseményre látogat el. Milyen érzésekkel érkezik hozzánk?
Megtiszteltetés volt, hogy a X. Országos Néptáncversenyen szakmai védnökként vehettem részt. Kezdem úgy érezni, hogy hazajárok Fótra. Mindig öröm idejönni. A településen komoly tudományos kutatómunkát is végeztem, amely által megismertem a fóti Pálfy Gyula gyűjtéseit, hihetetlen értékes felvételeit, amiket 1975-79 között gyűjtött. Pálfy Gyula Martin György néptánckutató csapatának tagjaként végzett számtalan gyűjtőmunkát. Nagyon izgalmas volt, hogy a néptáncversenyen több táncos Martin György néptáncgyűjtéseit vitte a színpadra. Érdekes a sors, hogy egy Fóton élő ember gyűjtése megelevenedett a fóti színpadon. Szintén nagy boldogság számomra, hogy látom és tapasztalom, hogy milyen nagy szeretettel fogadta a város a népdalos könyvet, ugyanilyen szeretettel is használják, mivel sok díjazott vehette át a kötetet. Ez számomra pozitív visszajelzés, hogy városi szinten is értékelik a kiadványt és méltón használják. Érzem a város bizalmát. Hatalmas dolog, hogy a könyvet megvalósíthattuk, mert az önkormányzat a könyvkiadás teljes költségét felvállalta, ami napjainkban igen ritka. Öröm látni, hogy a városnak ennyire fontos, hogy a saját népdalos öröksége megmaradjon. Egy különleges békedíjat nyert eddigi munkásságáért februárban.
Mesélne erről a díjról?
Az ázsiai békedíj pontos neve Sino-Phil Asia International Peace Awards. 2019- ben alapították meg a díjat Manilában, Fülöp-szigetek fővárosában. A Sino-Phil Asia International Peace Award Foundation az egész emberiség életminőségének javítása iránt kötelezte el magát. Egészségügyi szakemberek, akadémikusok, művészek, újságírók, politikai döntéshozók és filantrópok hozták létre a díjat a világ minden tájáról, azzal a küldetéssel, hogy kollektív erőforrásaikat egyesítsék a béke vezetőinek megerősítése érdekében, az előkelő egyénektől az intézményekig. Testületük a saját szakterületükön elért kiemelkedő eredményeik alapján választják ki a díjazottakat, mint kivételes béketeremtőket az alábbi kategóriákban: kreativitás az audiovizuális művészetekben, oktatás, környezetvédelem, egészségügy és orvostudomány, újságírás, előadóművészet, jótékonyság, közszolgálat, tudomány és technológia, sport. A színpadon mi valóban békét közvetítünk, művészetet, együttműködést, országokkal való kapcsolatfelvételt. A bizottság a tárogató hungarikum koncertem esetében azt díjazta, hogy folyamatosan keresem az együttműködési lehetőségeket az országok között, de kétségtelenül kellett hozzá az a több mint három évtizedes szakmai tevékenység is, amelyet a magyar népművészet területén végeztem zenészként, kutatóként, emberként.
A teljes mértékben politikamentes alapítvány elsősorban azokat az embereket ismeri el, akik hasonló szemlélettel próbálják felvenni a kapcsolatokat a nemzetek között, és törekednek a közös párbeszédre. Ebben a bizottságban van Georgia állam szenátora is, aki komoly erőfeszítéseket tett azért, hogy Fülöp-szigetek és Amerika között a diplomáciai, politikai, katonai kapcsolat teljes mértékben rendeződjön. Engem dr. Bencze József terjesztett fel, aki annak idején rendőrfőkapitány volt, majd nagykövetként dolgozott Macedóniában, a Fülöp-szigeteken és Koszovóban, egészen az idei évi nyugdíjba vonulásáig. Óriási megtiszteltetés volt ott lenni a díjátadón.
Idén hány díjazott munkáját ismerték el?
19 díjazott volt ebben az évben, köztük a világhírű Tomos Griffiths, aki a világ egyik legkiválóbb operaénekese. Az ünnepség egy négy órás ceremónia volt a Manila Hotelben, illetve a díjátadó reggelén egy protokoll beavató ünnepség a Rizal Parkban. Az elismerést igazoló tárgyjutalom egy gyönyörű plakett és egy emlékérem. Mindezek mellett a díjat átadó alapítvány vezetősége háromnapos programot szervezett nekünk, amely alatt megismerhettük a főváros nevezetességeit. Manilában és a közvetlen vonzáskörzetében nagyjából 25 millióan élnek, amely a Fülöp-szigeteki lakosság közel egy negyedét teszi ki. Az ország több mint 7000 szigetből áll, amelyek lakosai 83 nyelvjárást beszélnek. Varázslatos ország, ahol a szegények jóval szegényebbek, mint Európában, viszont jóval boldogabbak, mint mi, mert a család és a hit mindennél fontosabb számukra; innen merítenek erőt. Szerencsésnek mondhatom magam, mivel már 3. alkalommal voltam a szigetországban, életszemléletben mindig tanulok az ottani emberektől. Csodálatos élménnyel tértünk haza a feleségemmel, aki
elkísért a díjátadóra.
Mikor látjuk legközelebb Fóton?
Április 13-án, szombaton a Károlyi-napra kaptam ismét meghívást a szervezőktől, ahol a tárogató hungarikum koncertemet adhatom elő a fóti közönségnek, illetve ismét felcsendül a gróf úr tiszteletére írt verbunkos szerzeményem. Ez lesz az első fellépésem, ahol már hivatalosan is kijelenthető, hogy tárogató világrekorder lettem, hiszen 2021 és 2023 között 27 hónap alatt 38 országban 100 nemzetközi zenei versenyt nyertem meg, amelyet az Official World Record 2024. március 27-én hitelesített is. A koncerten ebből is adunk ízelítőt zenész kollégáimmal, Jónás Géza cimbalomművésszel, illetve Farkas Zsolt brácsaművésszel és Szekeres Marcell Péter nagybőgőssel.