A Fóti Népművészeti Szakgimnáziumba látogattunk el, mert hírét vettük, hogy a gimnázium viseletgyűjteménye országszerte jelentős. Az iskola divat-, stílus- és jelmeztervező szakán 29 év alatt a végzős hallgatók 84 db viseletet készítettek el. Ez nemcsak mennyiségi eredmény, hiszen a csodálatos viseletek komoly minőséget és értéket is képviselnek. Kundra Ildikót, a tagozat egyik szakmai tanárát kérdeztük a képzésről és a gyűjteményről.
Miből áll az iskola viseletgyűjteménye?
Közel 84 viseletünk van, ami teljes öltözetet jelent. 1994 óta, amióta az iskola népművészeti szakközépiskolaként működik, azóta halmozódott fel ez a mennyiség, amely a tanulók vizsgamunkáit jelenti. Idén lesz a 85. vizsgaremek elkészítése. Némelyik viselet több százezer forintos anyagköltséget jelent, mert próbálunk az eredetihez leginkább megfelelő anyagot választani.
Hogyan készítik a diákok ezeket a viseleteket, milyen kutatómunka előzi meg a folyamatot?
A végzős diákok az ötödik tanévben készítik el a vizsgamunkáikat, aminek a gyűjtőmunka és a kutatómunka részét már nyáron elkezdik. Általában érzelmi alapon választanak a diákok a viseletek között vagy egyszerűen beleszeretnek valamelyikbe a motívumok miatt. Miután kiválasztják az adott település viseletét, elutaznak az adott helyre és felveszik a kapcsolatot adatközlőkkel, nénikkel, akik még hordják vagy varrják a viseletet. Fotóznak, riportokat készítenek velük, hogy alaposan megismerjék a viselet jellemzőit. Az anyagkeresés is komoly kihívást jelent, mert nem egyszerű egy-egy kasmír vagy selyem anyagnak a megtalálása. Igyekeznek a diákok ugyanazzal a technikával készíteni a ruhákat, amivel az eredeti készül.
Az iskola néptánc tagozatos diákjai használhatják ezeket a viseleteket?
Csak versenyek és kiállítások alkalmával adjuk kölcsön nekik. Most is vannak kiállított darabjaink Erdőkertesen és Dunakeszin is.
A fótiaknak volt külön viseletük?
Természetesen van fóti viselet. A babán is van egy menyecskeviselet, de ezen kívül van Mária lány és menyasszonyviseletünk is. Fótot, a lakóhelyünket is igyekeztünk alaposan feltérképezni a viselet szempontjából. Korábban Lencsés Károlyné Magdika volt a viseletgyűjtemény kezelője, aki még a mai napig is sokat segít nekem.
A végzős diákoknak milyen lehetőségeik vannak a továbbtanulásra, illetve az elhelyezkedésre?
Eléggé jó a diákok beiskolázási aránya a felsőoktatásban, egészen széles spektrumú. A szak divattervező, jelmeztervező, stílustanácsadó feladatokra készít fel, de a népviseletek készítésébe is betekintést ad. Végzőseink a hazai és külföldi művészeti egyetemeken, főleg a MOME, Pécs-MAMI, EKE, MKE intézményekbe nyernek felvételt.
Színházakban is dolgozhatnak a nálunk megszerzett végzettséggel, az Operaházban is volt már több diákunk gyakorlaton. Van egy volt diákunk, aki itt helyben, Fóton készít viseleteket.
Ildikó rendkívül büszke diákjai munkájára, megelégedettséggel mutatja a Lázár Nikolett készítette mezőkövesdi menyecske viseletet, amely szintén adatközlő segítségével készült. A hímzések egy mezőkövesdi néni munkáit dicsérik.
Előkerült a fekete csipkével díszített sárközi szegény leányviselet is. „ Sárközben nagyon jó kapcsolatot ápolunk adatközlőkkel, nem egyszer fordult elő, hogy akár egy hetet is eltöltöttünk ezen a tájvidéken. Tanultunk gyöngyöt fűzni, minden ruhadarabot alaposan kielemeztünk”- mondta a tanárnő, aki azt is elmesélte nekünk, hogy a diákok örömmel találkoznak az idősebb generációval, akikkel riportokat készítenek.
A kapuvári leányviseletet érdekessége, hogy két fiú hallgató munkája, az egyik a lány, a másik a fiú viseletet készítette el. A gyöngyöket is ők varrták fel. Természetesen a színvilágot, és az anyagminőséget is leellenőriztetjük a helybéliekkel.
Egy viselet milyen értéket képvisel?
Csak az anyagár 60-70 ezer Ft, van, amelyik 6-8 darab keményített alsószoknyából áll. Több napos munka kikeményíteni a szoknyákat. Ha a munkadíjat is felszámoljuk, akkor sokkal drágább, az összértéke több százezer Ft egy viseletnek, hiszen a hozzáadott munka teszi sokkal értékessebbé.
Szakmai dokumentációk készülnek a munkafolyamatról. A jászapáti viseletet a Mesterségek Ünnepére már többször elvittük megmutatni, de más kiállításon is voltunk vele.
Az ajaki harmadik vasárnapi leányviselet, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei viselet. Ennek a viseletnek az érdekessége a blúzon lévő sok hajtás, amelyek segítségével alakították szabás nélkül a blúzt a megrendelőre.
Hol tárolják ezt a sok viseletet?
Közeli célunk, hogy a megépülő új iskolánkban kapjunk megfelelő vitrineket, ahol majd ki tudjuk állítani a viseleteket. Jelenleg nincs sok helyünk, ezért saját zsákja van mindegyiknek, ahol óvatosan összehajtva tároljuk őket. Az iskola 25. évfordulójára 74 viseletet mutattunk be, mindet kimostuk, keményítettük, bő 4 hónapos munka volt ennek az előkészítése.
Hány diák tanul egy évfolyamon?
Ezen a szakon 10 tanulót tudunk felvenni évente, aminek az a magyarázata, hogy 10 varrógépünk van. Sokszoros a túljelentkezés a szakra, kb. négyszeres.
Riportunk végére Kissné Breczek Margit tanárnő is megérkezik, aki bízik abban, hogy megtalálják a lehetőséget a Fővárosi Levéltár munkatársaival, hogy a viseletekről készült dokumentációs anyagokat közkinccsé tegyék, mások kutatási munkáit segítve ezzel. A dolgozatok digitalizálásával erre nagy lehetőség lenne. A tanárnő azt is elárulja nekünk, hogy jövőre, 2023-ban lesz az iskola szakmai képzésének a 30 éves évfordulója, amit nagy izgalommal várnak.