A Németh Kálmán Emlékház munkatársai október 8-án rendezik meg a hagyományos Kálmán-napi eseményüket. Németh Kálmán kiállításai a múltban a tárlat címe, amit Balogh Dávid művészettörténész-muzeológus, a rendezvény házigazdája mutat majd be. A Kálmán-napi rendezvény kapcsán Balogh Dáviddal beszélgettünk.
Szeptemberben Vonalak és formák vonzásában címmel Németh Kálmán rajzaiból szerveztek kiállítást. Mire fókuszált ez a tárlat?
Egy olyan kiállítást hoztunk létre, amely a művész 52 darab restaurált rajzát mutatta be. NKA pályázati forrásból 2 ütemben sikerült ezeket a rajzokat restauráltatni. A restaurátori munkát Mózer Erzsébet grafikai restaurátor végezte, aki a Szépművészeti Múzeum munkatársa. Ez a tárlat Németh Kálmán rajztudását mutatta be a kezdetektől, hiszen az iglói évek alatt ő már tanult rajzolni, képezte magát az Állami Faipari Szakiskolában, majd utána az iparművészeti iskolában Budapesten, illetve a Képzőművészeti Főiskolán. A kiállítás erre a fejlődésre fókuszált, hogy hogyan jutott el a stúdiumoktól az egyéni, kiforrott stílusig. Határozott vonalakból építette fel a kompozícióit, ezeket a vázlatokat ültette át később szobrokra. Fényképeken mutattuk meg, hogy a vázlatokból milyen alkotások készültek el.
Mi az idei Kálmán-napi rendezvényük témája?
Németh Kálmán kiállításai a múltban címet viseli az idei tárlatunk, ami azt mutatja meg, hogy a csoportos kiállításoktól hogyan jutott el az egyéni kiállításokig a művész. Fényképek és dokumentumok segítségével mutatjuk be a különböző kiállításait. Dévai Nagy Kamilla Liszt Ferenc-díjas előadóművész lesz az egyik vendégünk, aki személyesen ismerte Németh Kálmánt. A művésznő már többször fellépett a Fóti Ősz keretein belül a fóti szüreti napok alkalmával, illetve a Kálmán-napi rendezvényeinken is. Nagyon jó kapcsolatot ápolt Kálmán bácsival, nagyon szerette őt. Személyes élményeiről fog beszélni a vendégeknek, majd 4 dalt is előad. Meghívtunk még két egykori restaurátortanítványát is: Lakatos Józsefet és Bartos Valériát. A két tanítvány is a saját élményeiről, emlékeiről fog beszámolni, illetve Németh Kálmánnak az Iparművészeti Múzeumban és a Keresztény Múzeumban megrendezett egykori kiállításáról.
Mióta rendezik meg a Kálmán-napi rendezvényüket?
Én 5 éve vezetem a Németh Kálmán Emlékházat, úgyhogy nekem ez az 5. rendezvényem. Az a koncepcióm, hogy mindig egy-egy szegmensét mutatom be az életművének. Ez jól működik, mert így különböző oldalát ismerhetik meg az érdeklődők. Bemutattuk már a Kálmán-napokat, amit még a művész életében tartottak 1961 és 1978 között. A trianoni emlékévhez kapcsolódóan 2020-ban a Trianoni emlékei címmel a szülőföldjéhez való kötődésére fókuszáltunk, majd a restaurátori éveiről, a pedagógiai oldaláról, illetve Németh Kálmán és a kertészet kapcsolatáról beszéltünk a rendezvényeinken.
Sokoldalú művész volt Németh Kálmán?
Én úgy fogalmaznék, hogy sokoldalú személyiség volt, mint ember. Amibe belevágott, amit csinált, annak teljesen átadta magát, legyen az kertészkedés, restaurátori munka, művészeti vagy pedagógusi munka, mindegyikben maximális teljesítményt akart nyújtani. Kiváló társasági ember volt, szerették és tisztelték őt, azért voltak a Kálmán-napok is, amelyek róla szóltak, őt ünnepelték. Az október 8-i Kálmán-napi rendezvényünkön mi is őt ünnepeljük, a 120 évvel ezelőtt született, kiváló szobrászművészt.