Mentőöv a fóti Szent Márton-romtemplom megmentéséért

by franciska

Fót-Sikátorpusztán a 13-14. század fordulóján épülhetett a Szent Márton-templom, amelynek mára csak a romjai lelhetők fel. 1876-ban Arányi Lajos mérte fel a rom állapotát. Napjainkban egy lelkes, önkéntes templommentő csoport alakult, akik arra vállalkoztak, hogy a romtemplomot a lehetőségekhez képest a legjobb állapotba hozzák és elhelyezzék azt Fót város szakrális és turisztikai térképén. A fóti Szent Márton romtemplomcsoport vezető tagját kérdeztük az elmúlt évek tevékenységeiről. Riportalanyunk ragaszkodott ahhoz, hogy ne fedjük fel kilétét, mert elmondása szerint a személye nem releváns az ügy szempontjából. Természetesen tiszteletben tartottuk a kérését.

Hogyan kezdődött a Szent Márton-romtemplom megmentésére alakult csoport létrejötte?

2018-ban egy ismerősöm elvitt a romtemplomhoz, hogy megmutassa nekem az Árpád-kori körtemplomot, ősmagyar szakrális érdekességet. Korábban nem ismertem, és nem is hallottam róla.  A gazzal benőtt területen egy romot találtunk, ami nem is kör, hanem téglalap alakú. Megfogott a hely varázsa. Azt gondolom, hogy aki ellátogat ide, azt hasonló élmény érheti, mint engem.  Egy közel 700 éves magyar emlékről van szó, egy szakrális emlékhelyről, amit nem hagyhatunk veszni. Egy év leforgása alatt azt vettem észre, hogy rengeteget romlott az állapota, benőtte a növényzet, egyre több a földhordalék, a vadkár. Azt éreztem, hogy fel kell karolnom ezt az ügyet, s megmenteni a romokat a további pusztulástól. Felkutattam a területileg illetékes régészeket, akik elsőként azt kérték, hogy legyen közösségi támogatottsága az ügynek, mert az mindig segít a figyelemfelhívásban. Két évvel ezelőtt elmentem Sebők Sándor plébánoshoz a tanácsát és támogatását kérni az elképzeléshez, természetesen azonnal az ügy mellé állt. Sándor atya bemutatott egy fóti lokálpatrióta hölgynek, Molnár Krisztinának, aki megszervezte a lelkes templommentő alapcsapatot, majd megszerveztük a Facebook-csoportot is, amelynek már több mint 1500 tagja van.

Ha jól tudom, az önkormányzat támogatottságát is megnyerték?

Igen, Sándor atya a világi vezetőkkel is próbál jó kapcsolatot ápolni, ő kezdeményezte a találkozót a polgármester úrral, aki nagyon nyitott volt. Hamar létrejött a találkozó. Dr. Vass György polgármester, Bíró Zoltán alpolgármester és a város az ügy mellé álltak, szívügyüknek tekintik a romtemplom megmentését.

Több elnevezést is olvastam a templomról. Mi lehet ennek az oka? 

A romtemplom rejtélyét tovább mélyíti, hogy egyes régészek sikátorpusztai romtemplomnak, mások a régmúltban régi vagy rossz templomnak nevezték a romot. Mi nem szeretnénk és nem is tudunk vitatkozni a szakemberekkel azon, hogy ezt a templomot Szent Mártonnak szentelték-e, vagy egy elfeledett „névre keresztelték”, mert a cél szempontjából nincs jelentősége. A Tari Edit neves régész által jelölt Szent Márton-eklézsiatemplom romjai ma is láthatók, és azon vagyunk, hogy a jövőben is láthatók legyenek.

Milyen konkrétumok mentén halad a tervezés a romtemplom megmentésére?

Első lépésként, régész szakemberek javaslatára megtisztítottuk a területet és elkerítettük egy kerítéssel. Próbáljuk megóvni a további romlástól. Büszkén mondhatom, hogy ezt társadalmi összefogással, önkéntesek segítségével sikerült megvalósítani. Szép ligetet varázsoltunk a helyre, az önkormányzat munkatársainak segítségével vadhálóval elkerítettük a területet. Szponzorok információs táblákat helyeztek ki, amelyek tájékoztatják az arra járókat. Kamerát is szereltünk fel, de sajnos azt már ellopták. Sok támogatást kaptunk, amiket ezúton is köszönünk.  A Facebook kommunikációnkban  folyamatosan közöltük az aktuális tevékenységeinket.

Második lépésben tűztük ki a régészeti feltárás megvalósulását. Szeretnénk legalább olyan állapotba hozni a romtemplomot, mint az Alagi templom, hogy egy feltárt, konzervált terület legyen. A Ferenczy Múzeumi Centrummal ez ügyben tárgyalunk, árajánlatot is kaptunk a régészeti feltárásra. Törekvésünk, hogy a feltárást követően konzerválják a falakat, a műemlékvédelem jóváhagyását is próbáljuk majd megszerezni.

Harmadik lépésként szándékunk a templomot újraépíteni, vagy legalábbis olyan élő emlékhellyé kialakítani, amellyel új kulturális, szakrális teret hozunk létre a városban. Terveink között szerepel romtemplomtúrák szervezése, Szent Márton napi programokhoz való kapcsolódás vagy más közösségi programok szervezése a helyszínen.

A templommentő csoportunk egyik motorja, Molnár Krisztina fogalmazta meg, hogy míg a közelmúltban múltat töröltek és templomokat romboltak, addig itt Fóton a múltból építjük a jövőt és templomokat mentünk meg, építünk. A szakrális jellegű üzenet pedig: ahogy a romtemplomot elhagyták az emberek és most visszatérnek hozzá, úgy mindig van visszatérés az egyházhoz, a hithez, Jézus Krisztushoz, s mindig van hitbéli felépülés.

Ez hatalmas projekt, amelyre állami támogatást, pályázatokat is lehetne segítségül hívni. Gondoltak erre?

Természetesen a kormány indít ilyen jellegű pályázatokat, de sajnos jelenleg romtemplomok megmentésére most nincs aktuális pályázat. Meglévő, rossz állapotú templomok felújítására volt legutóbb pályázati lehetőség, de ebbe a miénk nem illeszthető be. Természetesen figyeljük folyamatosan a lehetőségeket. Mivel a csoportunk civil kezdeményezésként jött létre, felkértük a Hazajáró Honismereti és Turista Egyletet, hogy fogadja a romtemplom felújítására szánt támogatásokat.  Fót város és a Hazajáró Egylet között a hetekben született egy együttműködési szerződés, ami jogi hátteret biztosít ehhez a projekthez.

Ha valaki kíváncsi és nem látta még a romtemplomot, hogyan találhatja meg?

Feltettünk a Facebook-csoportunkba egy térképet koordinátákkal, pontos leírással. Szoktak bejelentkezni érdeklődők, hogy ellátogatnának a területre, ezért havonta egyszer szervezünk látogatást is.

 

 

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább