7 Vezér Lovastanya a Somlyó-hegy lábánál

by franciska

Nem sok település mondhatja el magáról, hogy olyan komoly lovaskultúrával rendelkezik, mint Fót. A város gyönyörű természeti adottsága, a kedvező talajminőség gombaszámra kitermelte a lovastanyákat Fóton. Sipos Csabával, a 7 Vezér Lovastanya vezetőjével beszélgettünk az általuk nyújtott lehetőségekről és a lovaglásról általában. 

Mikor hozták létre ezt a vállalkozást?

Kb. 6 éve vagyunk itt a tanyán. Korábban más volt a tulajdonos. Főleg gyerekek járnak hozzánk, akik néhány év után vágtáznak, terepre járunk velük ki. Ez egy olyan sport, amihez idő kell, hogy eredményt érhessünk el. Ha az ugrást nézzük, akkor ahhoz legalább 5 év kell, hogy ezt valaki biztonságosan, eredményesen meg tudja tanulni.  5 év alatt egy másik sportban érett sportolóvá válik az illető, itt pedig még csak a kezdet. Vannak olyan gyerekek, akik azért jönnek, hogy hasznosan töltsék el a szabadidejüket, van aki a terepet, a környezetet szereti. Nem lesz mindenkiből sportoló. Van, aki versenyezni szeretne, de ehhez nagyon sok idő kell. Mi fontos hangsúlyt fektetünk arra, hogy futószáron kialakuljon a megfelelő, jó ülés. Ha van egy stabil ülése a lovasnak, akkor egyre élvezetesebb a lovaglás mind a sportolónak, mind a lónak. Ha jól ül, akkor megkapja a szárat a kezébe, s innentől ő irányítja a lovat. A pályán először a különböző figurákat tanulják meg, majd ezután mehetnek a gyerekek osztályba, ami azt jelenti, hogy csoportosan egy oktatóval egy időben lovagolhatnak.  A futószáras foglalkozások 25 perces időtartamúak, az osztálylovaglás 55 percig tart. Látszólag ez könnyű sportnak tűnik, hogy a ló dolgozik, a lovas meg csak ül rajta, de aki csinálja, azt tudja, hogy nem így van. Rengeteg munka van mögötte.

Mi az ajánlott életkor a lovaglás elsajátításához?

Nekünk csak nagy lovaink vannak. Sok kisgyereket hoznak a szülők lovagolni. Nem beszéljük le őket. Azt mondjuk, hogy simogassák meg a lovakat, s ha a gyerek látja, hogy más gyerekek is lovagolnak, akkor kedvet kaphat. Valóban az a lényeg, hogy megszeressék, ne ijedjenek meg a lótól. 10 éves kortól terhelhető fizikálisan a gyermek. Persze ha korábban kezdenek el lovagolni, akkor bátrabbak lesznek, de a 10 éves kor az még optimális.

Itt főleg lányok lovagolnak?

Igen, 90 %-ban lányok vannak nálunk, pedig alapvetően ez nem egy női sport, hiszen a katonaságon alapszik. Régebben más volt az arány. Mostanában a médiának is nagy szerepe van abban, hogy a sok rajzfilmben és gyereksorozatban lány főszereplők lovagolnak. A fiúk inkább fociznak, számítógépeznek, motoroznak. Azt hiszem, hogy a természetközeliségnek és az állatszeretetnek van egy kis romantikus vetülete. Nagyon sok fiú mondja, hogy ez lány sport, pedig aki lovagol, az tudja, hogy nem így van. A lovak mellé kell egy határozottság, ami a lányokban is megvan, de sokszor túlfinomkodják a dolgot. Gyors reakcióra van szükség, határozott jelzések kellenek.

Hány lovuk van, milyen nagy a lóállomány?

12 saját lovunk van, abból 8-at használunk.  Most drága a takarmány, száraz volt a tavasz. A szénának nagyon magas az ára. Érdemes minél hamarabb beszerezni, mert télen még drágább és ez a fő tápláléka a lónak. Ezek a szempontok nagyon fontosak, hiszen ez egy vállalkozás is.

Mikor alakult ki önnél a lovak iránti szeretet?

Édesapámtól örököltem, aki gyerekkoromban elvitt Adyligetbe Erdős Sanyi bácsihoz lovagolni, aki magyar bajnok volt díjlovaglásból. Már kiskoromban ott dolgoztam a lovardában, s cserében lovagolhattam. Napjainkban a fej- és gerincvédő kötelező, régebben más volt, nem volt semmilyen védőfelszerelés. Régebben mi gyerekek is önállóbbak voltunk, 10-12 évesen egyedül átutaztam a várost, de most a szülők mindenhova hordják a gyerekeket. Reggel 6-ra érkeztünk ki a lovardába, etetés, trágyázás után előkészítettük a lovakat, s jöttek a vendégek, de addig már rendben volt az istálló.

A nyár intenzívebb táborok szempontjából?

Nyáron folyamatosan táboroztatunk, ilyenkor a hétvégék szellősebbek, iskola időszakban pedig az oktatás után jönnek a gyerekek 16 órától főleg.

Mennyire szezonális ez a sport?

Télen is járnak hozzánk, de van visszaesés, nem mindenki szeret fagyban, hidegben lovagolni. Talajfüggő a lovaglás, ha fagy van, de száraz a talaj, attól még tudunk lovagolni. Mindennap dolgoztatni kell a lovakat.

Hány lovarda van kb. Fóton?

Nem tudom pontosan, nagyságrendileg 10 körül. Mindenkinek más a profilja. Van, aki versenyeztetésből él.  Mi a lovagoltatásból, mások bértartásból élnek vagy ezek ötvözéséből.

Ön szerint hogy alakult ki, hogy Fóton ilyen sok lovarda van? Minek köszönhető ez?

Kedvező helyen van, homokos talaj van itt a környéken, amely nagyon kedvez a lovaglásnak. Verőcén, Csobánkán például a talaj agyagos, ami nem kedvező. Oda homokot kell vinni a pályára. Itt homokos a talaj, ha nagy eső van, akkor is elszivárog egy-két nap múlva. Persze Budapest közelsége mindenképp kedvező. Van fizetőképes kereslet, ezért több lovarda is elfér egymás mellett.

Mekkora nagy a tanya?

A körbekerített rész hatezer négyzetméter, s a mellettünk  lévő háromezer négyzetméteres területet pedig béreljük. Legeltetésre is van lehetőség. Ez a legfontosabb a lónak: a friss levegő és a  mozgás.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább