Ahol a fóti Faluszínpad megszületett

by Seifert Péter
Hamarosan 90 éves lesz a fóti Vörösmarty Művelődési Ház,  amelyet a háború előtt még Kultúrháznak hívtak. A járvány miatt most csöndes, pedig számos rendezvény, sőt színház otthona.

1932-ben épült a Károlyi család által adományozott telken, a fóti Gazdakör, a Hangya Szövetkezet és a fótiak összefogásának köszönhetően. Az épületet Szalkai Jenő tervezte. Eleinte egyszerűen kultúrháznak hívták, majd 1951-ben felvette Vörösmarty Mihály nevét. A névválasztás nem meglepő, hiszen a hagyomány szerint a reformkor kiemelkedő költője a Fáy Présháznál, egy fóti szüreten írta meg a Fóti dal című hazafias versét. A legenda szerint a fröccs szót is ő találta ki egy alkalommal. Olyannyira híve volt a borozásnak, hogy a rossz borok pancsolását egyenesen nemzetietlen cselekedetnek minősítette.

Jelenleg több egyesület központja a művelődési ház. Ezek között van a Fóti Zenebarátok Egyesülete, a Fóti Boglárka Néptánc Együttes, a Hóbagoly Gyermek Sakk Klub, a Fóti Búzavirág Nyugdíjas Klub és a Gyöngymánia Családi Gyöngyfűző Klub.

A ház otthont ad a Muharay színháznak, amely az 1939-ben létrejött Falukör örököse. Tavalyi programjai közt ott volt Halász Judit fellépése, a Költészet Napján Turek Miklós estje, nőnapkor a Muharay Színház művészei a Táncdalfesztivál című darabjukat adták elő. Húsvétkor kézműves foglalkozások voltak a gyerekeknek, sőt az új önkormányzat is itt tartotta karácsonyi ülését.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább