Mi foglalkoztatja a fótiakat?

by Ujvári

Környezetvédelmi lakossági fórumot tartottak a Vörösmarty Művelődési Házban szerdán délután. Olyan kérdések kerültek napirendre,  melyeket fóti lakosok fogalmaztak meg. Így szó volt a lomtalanításról, illegális szemétlerakásról,  a kisalagi salaklerakó jelenlegi helyzetéről, a fakivágás szabályozásáról, illetve a Tőzeges láp állapotáról is. Összegyűjtöttük Önöknek a főbb kérdéseket és válaszokat.

A lakosok kérdéseit és aggályait leginkább Fót polgármestere, Bartos Sándor válaszolta meg. Az esetek felében válasz nem hangzott el, a kérdezőt majd írásban tájékoztatják.

Lomtalanítás

A résztvevők osztották azt a nézetet, hogy évente kellene lomtalanítani, de tavaly az ismert okok miatt (Zöld Híd B.I.G.G. Kft krízishelyzete) ez elmaradt. A polgármester beavatta a jelenlévőket abba, hogy tavaly mégis négy kupacnyi lomot szállított el az önkormányzat az utcákról, a tájékoztatás hiánya miatt ugyanis a lakosok oda pakoltak ki. A Zöld Híd képviselője technikai okokkal magyarázta a jelenlevőknek, hogy 2018-ban miért is maradt el a lomtalanítás, hozzátette ugyanakkor, hogy az idén megtartják. Nem gyűjtőpontokat fognak kijelölni, hanem házhoz mennek a lomokért, így a lakosoknak kapun belülre kell majd lepakolniuk a lomokat.

A lomtalanítás idén október 1 és november 30 között lesz.

Erre be kell majd jelentkezni szeptember 1. és október 1 között. Ezért arra kérnek mindenkit: ellenőrizzék, hogy érvényes szerződéssel rendelkeznek-e, illetve ha díjhátralékuk van, minél előbb rendezzék azt. Az elszállításra összekészített lom ne tartalmazzon oda nem illő anyagokat, mint például sittet, nagy darabos hulladékot (mindössze 4, személyautóra való gumit visznek el, teherautóra valót nem). A lomok elszállításról dokumentáció készül, amit aláírással hitelesítenek.

Az ezzel kapcsolatos részletes információkat ITT találják meg.

Ehhez kapcsolódóan többen is jelezték, hogy szükség lenne közterület-felügyelőkre.

A Tőzegláp állapota

Szükséges, hogy a lápok vízellátása biztosított legyen.  A lakossági fórumon többen hangsúlyozták, hogy szükség lenne  van a tavaly eltorlaszolt régi átereszre, amivel a terület ismét kapna vízellátást, tekintve, hogy veszélyeztetett egy Fóton egyedülálló élőhely. Kertész Gábor nagyon alapos tárgyismerettel érvelt a Tőzeges élőhely mellett. A polgármester válasza erre az volt, hogy a tó táplálja a lápot. A lakosság részéről többen határozottan kérték a város intézkedését, dr. Vargha Nóra képviselő asszony pedig konkrét javaslattal állt elő: az önkormányzat kérjen engedélyt a terület tulajdonosától és maga hozza helyre szabályosan az eltömött átereszt, hogy a város kiemelkedő természeti értékét megóvja.

Salaklerakó

A lakosok szerint illegális sittlerakás történt a kisalagi homokbányánál, a tervezett salaklerakó területén. A szálló por miatt a levegő szennyezettebb lett és az ott álló fenyőfák körülbelül 60 százalékát is kivágta a cég, hogy több helyre tudjon pakolni. Az önkormányzat  határozottan elutasítja ezt a tevékenységet, ugyanakkor nem tudta megakadályozta a történteket. Többen kérték, hogy az önkormányzati hivatal mint környezetvédelmi hatóság vizsgálja meg azt, ami ott történik.

Erre a polgármester válaszul annyit mondott, hogy 15-20 nap múlva válaszol az önkormányzat erre a felvetésre. A honlapjukon elérhetővé teszik, hogy milyen szakhatósági engedéllyel rendelkezik a cég, mely a lakosok szerint elkövette az illegális lerakást.

Fakivágás

A fórumon a fótiak jelezték, hogy az új építkezések miatt, és az invazív fajok irtása (akácok, bálványfák kivágása) során kivágott fákat még nem pótolták és hogy a város nem szabályozza a fakivágást. A polgármester erre válaszul elmondta, hogy Fót csatlakozott a Fatestvér Programhoz, melynek alapvetése, hogy minden magyar kisgyermek születését egy őshonos facsemete elültetésével ünnepeljük és természetesen ahol kell, pótolni fogják a fákat. Hozzátette azt is, hogy a fakivágásra az erdőfelügyelőség adja ki az engedélyt, nem az önkormányzat. Fóton jelenleg nincs olyan rendelet, ami alapján az önkormányzat megakadályozhatja a magántelkeken belüli fakivágást, vagy kötelezhetné a kivágót a fák pótlására. Ezek megalkotását a Fótozók Egyesület képviselői már kérték a Környezetvédelmi Kerekasztal megbeszélésén, eddig azonban nem történt intézkedés.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább