Ismerje meg Tar Petrát, az év ifjú fóti sportolóját

by Karakai Ildikó

Március 15-én kapta meg a városi díjak közül az Év sportolója címet a 14-18 éves korosztályban Tar Petra. Vele beszélgettünk.

Miért pont a kick-boxot választottad?

Ez kiskoromban kezdődött – itt Fóton egyszer láttam egy csapatot, akik éppen valamilyen harcművészetet csináltak. Odamentünk érdeklődni, hogy tulajdonképpen mi is ez. Kiderült, hogy kempo volt, és 4 éves koromban csatlakoztam hozzájuk. Az edző, aki tartotta a foglalkozásokat, nagyon lesérült, és a mostani edzőm vette át az óráit. Így jött be a kick-box, ami nagyon megtetszett. Ekkor 4-5 éves voltam. Öt éve jött be a music form, és mivel meg akartam tanulni kardozni, itt lehetőségem nyílt erre. A music form zenés formagyakorlatot jelent, 2018-tól vezették be Magyarországon a kick-boxnak ezt az ágát, amire az egyesületünk (Black&Gold Angels Kick-Box és K1 Sportegyesület) és a Ki Művészetek Egyesülete közös csapatot hozott létre. Nagyon megszerettem ezt a sportot és mostanában ebben érek el nagyobb sikereket. Ennek ellenére mindkét típusú edzésekre járok.

Miből áll egy ilyen kick-box music form verseny?

Két feladattípus van:  a kreatív formagyakorlat zene és akrobatika nélkül és a zenés formagyakorlat, amiben lehet akrobatikus elem is. Mindkettőben megvan a lehetőség, hogy eszközzel vagy anélkül mutassuk be a gyakorlatot.

Ebből is tartanak világbajnokságokat, Európa-bajnokságokat?

Igen, sőt nekem van két Európa-bajnoki második helyezésem, ezekre vagyok a legbüszkébb. Vannak világkupák, itt már értem el első helyezést is. 2018-ban Jesolóban a világbajnokságon nyolcadik lettem. 2019-ben Győrben volt Európa-bajnokság, ott ezüstérmes voltam. 2020-ban a Covid miatt elmaradt a vébé.  2021-ben Montenegróban, Budvában volt az Európa-bajnokság, és ott csapatos formagyakorlattal lettem második.

Profi sportoló szeretnél lenni?

Nem ebből szeretnék megélni, tanulok mellette. Viszont ezt is elég komolyan veszem. Nem igazán tudom még, merre fogok továbbtanulni, egyelőre kéttannyelvű (angol, német) gimnáziumba járok Budapestre. Nem állok itt meg, nagyon szeretek nyelveket tanulni.

Hány edzésed van egy héten?

Hát igazából lenne hét vagy nyolc, de egyszerűen nem tudok elmenni az összesre. Az ötből, amire el tudok menni, három formagyakorlat-edzés, kettő kick-box, és ha sikerül eljutnom, akkor akrobatikára is járok, ami a music formhoz kell. Az edzéseim Veresegyházon, Budapesten, illetve Dunakeszin vannak, ezért háromfelé szakadok. Néha visznek a szüleim, máskor busszal, vonattal megyek – ahogy kijön.

Mit szeretsz csinálni szabadidődben?

Szabadidőm ritkán van, de szeretek rajzolni, kézműveskedni, a barátaimmal találkozni és velük sportolni. Szívesen megyek kirándulni, biciklizni, korizni. Régen táncoltam, szeretek görkorcsolyázni, gördeszkázni. Nagyon várom a hamarosan nyíló gördeszkapályát a tónál.

Van testvéred?

Igen van egy húgom, ő is music formozik, de ő jár mellette rokizni is.

 

Olvastam, hogy Kiváló Ifjúsági Sportoló minősítést is kaptál.

Az elért pontok figyelembe vételével a kick-box szövetség minősíti a gyerekeket, a WAKO, a Nemzetközi Kick-box Szövetség szempontjai alapján. Így kaptam meg a címet, amit egy évre adnak. Idén lesz világbajnokság Dublinban, ahova szeretnék eljutni. Indulok pontszerző versenyeken, kettőn és így már lenne elég pontom, hogy tudjak menni az országos bajnokságra. Viszont elég szoros a verseny, mert vannak feltörekvő formagyakorlatosok az ország különböző részeiből – így nem állunk meg nyárig. Minden kategóriában ketten mehetnek a VB-re, az egyik a ranglistavezető, a másik az országos bajnok. Ha a kettő ugyanaz, akkor a ranglistáról a második helyezett is megy.

A kick-boxban milyen minősítések vannak?

Kyuban mérik. A legalacsonyabb fokozat a 10 kyu, ez lemegy nulláig, onnan meg danok vannak. Nekem hat kyum van, az  közepesen jó talán. Mivel én nem igazán arra törekszem, hogy minél rangosabb legyek, ezzel teljesen meg vagyok elégedve. Én csak a versenyekre koncentrálok.

Mennyire kell figyelni arra, hogy mit eszel?

A kick-boxnál súlykategóriák vannak, music formnál kevésbe – de persze verseny előtt szoktunk fogyózni, hogy több lendületünk legyen, nagyobb erővel tudjuk csinálni. A kick-boxos edzéseken rengeteg erősítő gyakorlat van, és fontos, hogy az az izomtömeg meglegyen, ami a káta (formagyakorlat) végrehajtásához szükséges.

2020-ban az Emberi Erőforrások Minisztériumától megkaptad a Jó tanuló, jó sportoló címet is.

Igen, ez a Covid miatt kicsit eltolódott, de tavaly tavasszal valóban megkaptam, postán. A járvány miatt az átadás elmaradt.

Sok díjad van, de a mostanit a várostól kaptad.

Nagyon megtisztelő, nem számítottam rá. Kiderült, hogy anya nevezett a pályázatra, ahova ilyenkor be kell nyújtani minden eredményt, és ez alapján döntenek. Összegyűjtött mindent és elküldte a polgármester úrnak.

A fotózásnál is látható kard honnan van?

Édesapám a kardkovács, ő készítette. Ez egy katana kard, ezzel szoktam fellépni.

 

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább