Fót Város Önkormányzata október 23-án nemzeti ünnepünk alkalmából megemlékezést tartott a Vörösmarty Művelődési Házban. Dr. Vass György polgármester beszédét követően a Pódium Színház rendkívül színvonalas műsorát nézhették meg a résztvevők.
„Ma 1956 ismeretlen és ismert hőseire emlékezünk, azokra, akik kiálltak a szabadságért, a függetlenségért, és az összefogás erejével megtorpanásra kényszerítették a világ egyik legnagyobb katonai erejét. Felléptek az ellen a szovjet kommunizmus ellen, amely a nemzeti önazonosság tagadásán, az állami önrendelkezés felszámolásán, a társadalmi, gazdasági megalázáson, az emberek kihasználásán, és azon alapult, hogy szembe állították őket egymással” – kezdte beszédét dr. Vass György, aki kiemelte, hogy ’56 október 23-án egységbe kovácsolódott a nemzet, amit az egész világ ámulva nézett.
A forradalom már saját korában történelmet írt, mivel a magyarok végre annyi meghasonlás után, egymással is összeférhetetlen természetük ellenére egyet akartak: szabadságot, egy független demokratikus nemzetállamot. 1956 őszén szuverén, szabad Magyarországot akartak a forradalmárok, életüket képesek voltak feláldozni egy olyan országért, amely kiállt magáért. Hiába tört be 200 000 orosz katona, hiába lőttek szét házakat, utcákat, tereket, az erkölcsi fölény a magyaroké maradt, mely felett nem győzedelmeskedhetett az erőszak.
A polgármester beszédében kitért arra is, hogy mit üzenhet a mai ember számára a forradalom.
„Az 1956-os forradalmárok meg akarták fordítani a történelmet, eszméletlen bátorsággal és céltudatossággal szálltak szembe a világhatalommal, ami sikerült nekik. ’56-ban ezrek haltak meg önfeláldóan és névtelenül. A megtorlás elől még 200 000 magyar menekült külföldre. A forradalom leverése után sokakat fizikailag törtek meg, elveszítették az állásukat, nem folytathatták a tanulmányaikat, a magyarok millióinak el kellett felejteni, legalábbis hallgatniuk kellett, hogy mi történt, ha élni akartak. A szabadságvágy – a meghurcolások és a kirekesztések ellenére – ott élt tovább az emberekben évtizedeken át, őrizték a forradalom eszméjét. Csak ez adott erőt ahhoz, hogy higgyenek abban, hogy Magyarország valaha szabad lehessen” – mondta ünnepi beszédében dr. Vass György polgármester.
Az ünnepi megemlékezésen a résztvevők a Pódium Színház 12 fényes nap című 1956-os emlékműsorát nézhették meg, amelyben Huzella Péter által megzenésített Nagy Gáspár-versek, illetve színpadi művek részletei hangoztak el.