Érdekességek Fót iskoláiról

by Karakai Ildikó

A héten vége ennek a furcsa iskolaévnek, elkezdődik az igazi vakáció. Miközben reméljük, hogy a jövő tanévet már a megszokott keretek között tölthetik a gyerekek és a pedagógusok. Járják végig velünk a nyári szünet előtt Fót iskoláit.

 

Fóti Szabad Waldorf Iskola

Jelenleg még a Gyermekvárosban van, de a tervek szerint még az idén átköltözik a most készülő új épületbe. Körülbelül 450 gyerek jár az iskola 13 évfolyamába és két óvodai csoportjába, félszáz pedagógus biztosítja nekik a Waldorf szemléletnek megfelelő oktatást. A  szülők feladatai ebben az iskolában nagyon szerteágazóak – az iskola fenntartásának nagy része anyagi és erkölcsi értelemben is rájuk hárul.

Fóti Ökumenikus Általános Iskola és Gimnázium

A Vörösmarty térre jár a felső tagozat, ott működik a gimnázium, az igazgatóság és a gazdasági iroda is. Az alsósok a kisalagi és az öregfalui telephelyeken tanulnak. A nevelési elveik a 2000 éves keresztény értékrendre épülnek, ez ad minden területen eligazítást számukra. Az iskolában sok szakkör működik, a többi között “Híres hadvezérek”, “Érdekes kísérletek” és “Animációs” szakkör. Az intézménynek “kistestvérei” is vannak: a Gondviselés Római Katolikus Óvoda és a Száz Juhocska Református Óvoda.

Fóti Fáy András Általános Iskola

A névadó Péceli Fáy András (1786-1864) a magyar reformkor irodalmi és társadalmi mozgalmainak egyik legtevékenyebb alakja volt. Az iskolában a testnevelési órák keretében van lehetőség úszásra, lovaglásra és korcsolyázásra is. A mostani tanévben az 508 diákból 250 volt leány. Mostani, Fáy András téri épületükbe 2007 őszén költöztek be és hivatalosan 2008 január 3-án vehették birtokba.

Fóti Népművészeti Szakgimnázium és Gimnázium

Új épületük (melynek tervezett helyszíne a most épülő Waldorf iskola mellett van) tervrajzai elkészültek, az építkezés költségvetése is megvan, a projekt most a Vagyonkezelő jóváhagyására vár. A szakgimnáziumban néptánc, kerámiaműves, textilműves, grafikus, kiadványszerkesztő, valamint divat- és stílustervező képzés folyik. A mostani tanévben 129-en jártak a gimnáziumba, ebből 73 a leány, 254-en pedig a szakgimnáziumba, ahol 192 a lányok száma. Az iskolában folyó nevelő és oktatómunkát 1997 óta támogatja a Fóti Népművészeti Szakképzésért Egyesület

Garay János Általános Iskola

Az iskola névadója az “Az obsitos” költője, Háry János alakjának megteremtője. A 437 tanulóból 208 leány , a 40 főállású pedagógusból 33 nő. Az iskolát 1960-ban 2. Sz. Általános Iskola néven alapította a Fót Nagyközségi Tanács. Az intézmény jelképe a nagyon ritka, Esztergom típusú vitorlázó szülői felajánlásból került oda. 2016-ban az önkormányzat segítségével újították fel

Németh Kálmán Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény

Manó suli néven iskolaelőkészítő programot tartanak óvodásoknak. Az iskola névadója, Németh Kálmán Kisalagon alkotó szobrászművész  1970-ben késztette el impozáns táblaképét, a “Fóti dal”-t a reformkor nagyjai tiszteletére. Az általános iskolában 330, az alapfokú művészetoktatásban keretében 100 tanulója van az intézménynek, ahol az alapfokú művészetoktatás szín- és bábművészeti ágon, illetve képző- és iparművészeti ágon folyik.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább