Bolondos húsvéti kiruccanás volt a tónál nyuszikkal és népi játékokkal

by ktgy
A szép tavaszi időben nagyon sokan jöttek ki a tóhoz, ahol főleg a gyerekeket várták izgalmas programok. Folyamatosan voltak zenés, táncos műsorok is, de a nap legjobban várt fellépője a pécsi Kacaj együttes volt.
A rendezvény szervezője most is Bérciné Berke Szilvia, őt kérdeztük.
Honnan van ennyi energiája megszervezni a jobbnál jobb programokat, amikben utána aktívan részt is vesz, mint például most a táncban?

Sok energiám van, nagyon szeretem látni a sok boldog arcot, akik élvezik ezeket a programokat. Leginkább a gyerekes családoknak szervezem őket, akiknek hiánypótlók ezek a kis rendezvények. Ha úgyis kijönnének a tóhoz sétálni a gyerekekkel, vagy sportolni valamit, akkor van választási lehetőségük más izgalmas dolgokat is csinálni.

Sokat járunk hasonló fóti eseményekre, és mindig örömmel látjuk, hogy újabb és újabb játékok, programok tűnnek fel. Honnan jöttek például a mostani mutatványosok?

Pedagógus vagyok, innentől kezdve körülbelül vannak sejtéseim, hogy milyen életkornak, milyen játékok valók. Megkeresem azokat a szervezőket, akik tudják produkálni ezeket. Most például Gödöllőről jött a Merende, népi játékokat hoztak, ők sütik a kalácsot, berzselik a tojást. Galgahévízről jöttek az állatsimogatók nagyon nagy és nagyon pici nyulakkal. A gokartosok fótiak, ők egy egyesület színeiben gokartoztatnak. Igyekszem mindig változatosan összeállítani a programokat, hogy ne legyen unalmas, ne lehessen beleunni, mindig legyen valami extra, valami új.

Mi lesz a következő rendezvény a tónál?

A május elsejei majális, melyre szintén sok szeretettel várjuk a vendégeket.

A kiruccanáson különböző árusok is kínálták portékájukat, volt például, aki horgolt tárgyakat árult, de most nekünk egy fatárgyakat ajánló hölgy munkái tetszettek a legjobban. Markovics Anikóval beszélgettünk.
Ilyen fatárgyakat még nem láttunk az itteni vásárokon. Honnan érkeztek?
Tősgyökeres Őrbottyáni vagyok, és van egy kis műhelyboltom Szadán. Ott festem le ezeket a portékákat, de a műhelyem és a szerszámaim Őrbottyánban vannak. Több éve kezdtem ezzel foglalkozni. Eleinte csak a barátoknak, családtagoknak készítgettem lámpákat vagy a lakásba különböző dekorációkat. Többen javasolták, hogy esetleg érdemes lenne megmutatnom másoknak is, mert hogy ilyen termékeket nem nagyon láttak még. Most már jó pár éve ezzel foglalatoskodom, ebben lelem az örömömet. Minden születésnapra, névnapra, karácsonyra leginkább olyan eszközöket kapok, amivel a fát tudom megmunkálni – körfűrészt, menetvágót, különböző gyalukat. Engem könnyű meglepni.
A különleges tárgyak között van olyan, amelyiknél régi könyveket is felhasznált. Miket szokott még beépíteni az alkotásaiba?
Annak idején úgy kezdtem el különböző tárgyakat készíteni, hogy a régi mesteremberek eszközeit, akár egy kaptafát, akár egy gyalut próbáltam meg más funkcióval ellátni, így aztán vissza tudtak jönni a hétköznapokba, és nem csak otthon kallódtak, porolódtak.

A hat órai zárókoncerten a pécsi Kacaj zenekar lépett fel. Az együttes vezetőjét, Katona Bálintot kérdeztük.

Mióta létezik a zenekar?

Két és fél, – hároméves pécsi zenekar vagyunk. A népzenét vegyítjük a mai populáris műfajokkal. Igazából egy örömzenei, baráti projektnek indult az egész, ami most kezdi kinőni magát koncertzenekarrá.

Milyen hangszereken játszotok?
A populáris hangszerelés alapkövei, az elektromos gitár és a dob mellé társulnak a népzenei hangszerek, két hegedű, egy brácsa és egy bőgő.
Merre szoktatok fellépni?
Mindenfelé, hál’ Istennek egyre több fesztiválon járunk nyaranta, fellépünk városok vagy kisebb települések rendezvényein az egész országban.
A zenélésből is éltek?
Igen, bár mindenkinek van több projektje, nagyobb zenekarokban is játszunk – de a zenekar felének ez a fő megélhetése.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább