Már többször írtunk a gyönyörű és méltán híres fóti gyöngyös koszorúkról. Szó volt róluk az Értéktárbizottságot bemutató cikkünkben, és természetes írtunk Balogh Dávid és Szűcs Mária könyvéről is. A Bíborba, bársonyba, gyöngyös koszorúba című igényes kiállítású és informatív kiadvány tavaly jelent meg, és az 1883 és 1950 közötti fóti lakodalmi szokásokat mutatja be.
Decembertől ország, világ láthatja a legszebb 18 fóti gyöngyös koszorút a Nemzeti Múzeum Magyar menyasszony kiállításán. A nagyszabású tárlat sokoldalúan bemutatja többek közt a házasság, az esküvő, a menyasszonyi és a menyecskeruhák fajtáit egészen napjainkig. 50 nő sorsán keresztül 50 házasságot is bemutatnak.
Fótról 14 koszorút a Fóti Települési Értéktár Bizottság kölcsönzött, míg négyet a magántulajdonosok. Az ikonosztáz hatást keltő falra kerültek fel, amely 77 gyöngyös koszorúból áll, és a kiállítás egyik leglátványosabb része.
A régóta várt kiállítás szakmai stábjának tagja Balogh Dávid, a Németh Kálmán Múzeum vezetője. Ő már régóta foglalkozik többek közt a gyöngyös koszorúkkal, melyekhez családi kötődése is van. A Nemzeti Múzeumban látható koszorúk közül több a családjának nőtagjaié voltak.
Kérdésünkre Balogh Dávid elmondta, hogy a fóti koszorúk díszítettségben és méretükben tűnnek ki – gyöngyökkel, tükrökkel, rezgőkkel gazdagon dekoráltak.
A tárlat 2024. augusztus 25-ig látogatható a Nemzeti Múzeumban.