Németh Kálmán szobrászművész 1903. október 11-én született Podolinban, de 1922-től Fóton élt, egykori otthona ma a róla elnevezett Emlékház. Születésének évfordulóját minden évben megünneplik, s ez idén sem történt másként. A járvány és a rossz idő miatt kevesebben voltak, mint korábban, de így is jó hangulatban telt el a megemlékezés, melyet a Kisalagi Közösségi Házban tartottak meg.
Palásti Béla az FKKK (Fóti Közművelődési és Közgyűjteményi Központ) igazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy az elmúlt hét nagyon fontos volt a városnak, mivel pénteken megnyílt a Tájház, mellyel egy újabb vonzó intézménnyel bővült Fót. A másik örömteli hír az volt, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma határozatával a Németh Kálmán Emlékházat közérdekű muzeális gyűjteménnyé minősítette át. Az emléknapra időzítve jelent meg Németh Kálmán színezője, Balogh Dávid szerkesztésében, Dr. Vass György polgármester előszavával – ezt is örömmel jelentette be Palásti Béla. A kiadványban szereplő verseket, meséket, történeteket Hegedüs Éva írta.
Németh Kálmán podolini és iglói éveiről Balogh Dávid írt egy tanulmányt “Bánatom Trianon 1920” címmel, az idei megemlékezésen ebből olvasott fel részleteket a szerző, az Emlékház vezetője. A prezentációt zeneszámok színesítették, Kiss Gy. László Liszt-díjas klarinét- és tárogatóművész, és Kiss László népzenész, énekes előadásában.
Balogh Dávid záróbeszédében az Emlékház idei évéről beszélt. A vírushelyzet miatt sok mindent nem tudtak megvalósítani, viszont így volt lehetőségük más szintén fontos dolgokkal foglalkozni. Így például a Kultúra hetében megjelent az Emlékház új kiadványa, egy kiállításvezető, mely segít a látogatóknak teremről teremre bemutatni az egyedülálló gyűjteményt.