Gyergyószentmiklós megyei jogú város területéhez tartozik a híres Gyilkos-tó, amely kiemelkedő turisztikai látványosság. Mellette kezdődik a talán még ismertebb Békás-szoros, amely Románia legszebb természeti képződménye. Eddig ez is a túlnyomó többségében magyarok lakta Gyergyószentmiklós megyei jogú város területéhez tartozott, de ezt kétségbe vonta a moldvai Almásmező.
A kérdés azért fontos, mert az itteni árusok helypénze jelentős bevételt hoz az önkormányzatnak. Korábban volt olyan év, hogy mindkét peres fél beszedte a pénzt a kereskedőktől (Hargita megye Gyergyószentmiklós oldalán avatkozott közbe). Gyergyószentmiklós korábban egységesíteni szerette volna a felállított bódék arculatát, s a helyi termékeket részesítette volna előnyben a kínai áru helyett. Annak idején még turisztikai koncepciótanulmányt is rendeltek Kiss Róbert Richard turisztikai szakújságírótól.
A román Ploiesti ítélőtábla most jogerős ítéletében a moldvai felek javára döntött a székelyföldi Gyergyószentmiklós és a moldvai Almásmező (Bicaz Chei) határperében, amely a Békás-szoros hovatartozásáról szólt.
Az ítélet kivonatát a romániai bíróságok portálján tették közzé. A táblabíróság elfogadta Almásmező, valamint Neamt megye önkormányzatának, prefektusának és kataszteri hivatalának fellebbezését, ugyanakkor megalapozatlannak tartotta és elutasította Gyergyószentmiklós város, Hargita megye önkormányzata és prefektusa érveit, és megváltoztatta az egy évvel ezelőtt kimondott elsőfokú ítéletet, amely a székelyföldi feleknek kedvezett.
Főkép: MTI/Varga György