Az április 3-i országgyűlési választás menetéről Dr. Mihályi Zsolt Apor jegyzőt, a Helyi Választási Iroda vezetőjét kérdeztük.
Milyen feladatai voltak a Helyi Választási Irodának?
A Helyi Választási Iroda szervezte a választás lebonyolítását Fóton és Csomádon. A mi feladatunk a jegyzőkönyvvezetők és a szavazatszámláló bizottságok felkészítése volt, mind a választott tagok, mind a delegáltak tekintetében. A képviselő-testület még februárban választott mintegy 110 bizottsági tagot, akik közül most 48-at osztottunk be. Minden bizottságban három választott tag dolgozott, ehhez bizottságonként 2-2 delegáltat küldhettek a pártok. Az országgyűlési választás és a népszavazás együttes lebonyolítása előre vetítette, hogy nagyon összetett munkára és a korábbiaknál hosszabb, akár 20-24 órás folyamatos koncentrációra lesz szükség. Emiatt most a megválasztott tagok közül elsősorban a fiatalabbakat osztottuk be a bizottságokba. Ugyanakkor egy későbbi, kevésbé fárasztó választási eseményen a most kimaradók részvételére is számítunk. A jegyzőkönyvvezetők felkészítését március elején, a bizottsági tagokét március közepén kezdtük el. Nagyon pozitív visszajelzéseket kaptam a képzés alaposságát illetően.
Hány szavazókörben szavaztak a fótiak?
Fóton 16 szavazókörben szavaztak a lakosok, és hozzánk tartozik még az egy szavazókörrel rendelkező Csomád is. Így összesen 17 bizottság felkészülését és szavazásnapi munkáját segítettük. Az országos átlag fölött volt a részvétel Fóton, közel 75% -os.
Felmerült-e valamilyen gond a szavazás során?
Elmondhatjuk, hogy zökkenőmentes volt a szavazás lebonyolítása, nem történt olyan, amit a Nemzeti Választási Iroda a hivatalos oldalán publikálandó, rendkívüli eseménynek minősített. Jellemzően azok a választópolgárok voltak elégedetlenek, akik magyarországi lakcím hiánya miatt nem szerepeltek a szavazóköri névjegyzéken, többségében azonban megértették, hogy a szavazás napján ezt már nem lehet orvosolni. A magas részvételei arány miatt kialakultak rövidebb sorok, de fél óránál tovább sehol sem kellett várakozni. EBESZ-megfigyelők természetesen nálunk is voltak, végig követték a szavazás és az iratátvétel folyamatát. A megfigyelők is megelégedettségüknek adtak hangot. A rendőrségtől és a jelölő szervezetektől is pozitív visszajelzést kaptunk az április 3-i választás és népszavazás szakszerű és problémamentes lebonyolításával kapcsolatban.