A március 15-i ünnepségen Fót Város Önkormányzata Fót Gyermekeiért, Ifjúságáért díjban részesítette Knáb Györgynét, a Fóti Boglárka Óvoda pedagógusát. A városi díjjal kitüntetett pedagógus 22 éve a Fóti Boglárka Óvoda hűséges dolgozója A pályájáról, hivatástudatról kérdeztük.
Mikor kezdte az óvodapedagógusi hivatást?
1985-ben végeztem a fóti gyermekváros óvónőképző szakközépiskolájában. Az iskola elvégzése után rögtön munkába álltam, immár 35 éve vagyok óvónő. A Garai Általános Iskolában tanultam, a díjátadó ünnepségen Lévai Borika néni, a volt a 2. osztályos tanító nénim adta át a díjat, ami hatalmas boldogsággal töltött el.
Ezek szerint tősgyökeres fóti?
Igen, fóti vagyok és 22 éve vagyok hűséges óvónője a Fóti Boglárka Óvodának.
Melyek azok a legfontosabb képességek, amivel mindenképpen rendelkeznie kell egy jó óvodapedagógusnak?
A türelem és az alkalmazkodó képesség a kollégákhoz, a szülőkhöz nagyon fontos. Alapvető, hogy gyermekszeretők legyünk. Fontos továbbá a megértés a gyermekek felé, és hogy mi, felnőttek, a gyerekek szemszögét is lássuk és értsük.
Hogyan szólítják a gyerekek?
Kriszta néninek hívnak és tegeznek. Ez nekik és nekem is komfortos, sosem követeltem a magázódást, még később sem, mikor felnőttek. Nagyon sok iskolás korú volt tanítványom tegez. Rám köszönnek, hogy „Szia Kriszta néni!”. Büszke vagyok arra, hogy évtizedekkel később is emlékeznek az óvodás éveikre, szívesen beszélgetnek velem. Ennek nagyon örülök, mert azt jelenti, hogy örömmel jártak óvodába.
Mennyire van megbecsülve az óvodapedagógus szakma?
Sajnos semennyire. Régebben a szakmának sokkal nagyobb volt a tisztelete, mint ma. Ez megmutatkozott a szülők és az óvónők közötti kapcsolatban is. A mostani fiatalok másként állnak már hozzánk. Korábban többet beszéltek velünk a szülők, elismerték a pedagógiai munkánkat. Sajnos ma ez nem jellemző, nincs igazán megbecsülve a szakmánk. Mindenki a saját gyerekét tartja a legfontosabbnak, annyira, hogy elvakultak velük szemben. A mostani szülők azt nem veszik észre, hogy azzal, hogy nincs szabályrendszer felállítva az otthoni nevelésben, hogy nincs kötelességtudata a gyermeknek, az hosszú távon kárt okoz. Sok szülő a szabadelvűséget helyezi előtérbe a következetességgel szemben. Az ebből fakadó probléma majd később tör a felszínre, az engedékenység sajnos nem jó tanácsadó, a szülőknek rengeteg problémájuk lesz a saját gyerekükkel később, amit nem tudnak majd kezelni. Azt tapasztalom, hogy a gyerekek nagyon nehezen viselik a problémás helyzeteket.
Van-e utánpótlás, mennyire csalogató ez a szakma a pályaválasztás előtt álló fiataloknak?
Anyagilag egyáltalán nem vonzó. Vannak diákok, akik gyermekkoruktól fogva erre a hivatásra készülnek, de ez nagyon ritka. Hibásnak tartom azt a döntést, hogy eltörölték a szakközépiskolai óvódapedagógus-képzést. Azok, akik még ebben a képzésben tanultak, ők azt tapasztalták, hogy rengeteg volt a szakmai gyakorlat. A mostani képzésben az érettségi után elvégzik a főiskolát, de sajnos nagyon kevés a gyakorlati órájuk. Ennyi idő alatt, amennyit a főiskolások gyakorlati idővel töltenek, nem lehet megtanulni a szakmát. Ez nagy hiányossága a képzésnek. Arról nem beszélve, hogy az anyagi megbecsülése sincs meg ennek a nagyon szép hivatásnak.
Mivel szokott kikapcsolódni a gyerekzsivaj után?
Szerencsére kertes házban lakom és van kutyám, macskám, sőt több madaram is. Hobbiból díszpintyeket tartok. Imádok a kerttel foglalkozni és egy kis halastavunk is van.
Mit jelent ön számára Fót?
Ide születtem, szeretek itt élni. Közel van Budapest, ami sok lehetőséget kínál. A munkahelyem is nagyon közel van a lakóhelyemtől. A gyerekek szempontjából is ideális kisváros Fót, hiszen itt el lehet menni kirándulni, vannak jól felszerelt játszóterek is. Könnyen kisétálhatunk a tópartra, ahol megnézhetjük az élővilágot. Fóton a városi és még a falusi életet is meg tudják tapasztalni a gyerekek, ami nagy előnye ennek a városnak. Azt hiszem, hogy egy óvónő szempontjából ez egy tökéletes hely.