Bíró Zoltán alpolgármesterrel jártuk körbe a városban a fontosabb fejlesztéseket, amelyek az elmúlt napokban készültek el.
Elsőként a Malom utcát néztük meg, melynek leaszfaltozott rétegén már közlekedhetnek az autók, és a parkolás is gond nélkül megoldható az utca két oldalán felfestett parkolóhelyeken. A Malom utca felső részén a parkoló mérete lecsökkent, mert a Kossuth utca és a Malom utca közötti részen parkosítással fog zöldíteni az önkormányzat. Az új járda is elkészült ezen a részen, bekapcsolódik a Kossuth Lajos utca új járdaszakaszába.
A Malom utca végén lévő parkoló építése is folyamatban van. Ez nagyobb méretű lesz, mint az utca felső szakaszán, és közvetlenül a régi sportpályák és az új sportcsarnok között lesz az út mindkét oldalán. A Malom utca alsó szakaszának az aszfaltozása január elejére készül el, ezt követően pedig a Sport utca fog kapni aszfaltréteget, ennek munkálatai előreláthatólag március végére fejeződnek be. Az önkormányzat nem spórolt a parkolási helyekkel, hiszen a sportcsarnok területén is készülnek már ki az új parkolási lehetőségek.
Második helyszínként a Mindszenty utca és a Győrffy József utca kereszteződésnél jártunk, ahol a gyengénlátóknak taktilis jelek felfestésével segítik az átkelést az úton. A zebra mellett épült egy új, bazaltbeton burkolatú buszöböl, mert a gyalogosátkelőhelynél viszonylag hosszú járdaszakaszt is meg kell építeni.
A zebrát újra fogják festeni, és csapadékvíz-elvezető rendszert is kiépítettek itt. Ez a KÖZÚT minden előírásának megfelel. Egy-egy gyalogos-átkelőhely megépítése ott, ahol nincs meglévő járda, nagyon komoly műszaki feladat, ezért nagyon költséges. „A városban épült öt új gyalogos-átkelőhely bruttó 60 millió forintba került, ebből 50 milliót pályázaton nyert a város, a maradék 10 milliót pedig az önkormányzat pótolta ki” – tudtuk meg az alpolgármestertől.
Harmadik állomásunk a három lámpás gyalogos-átkelőhelyhez vezetett. A Béke úton kettő, a Németh Kálmán úton pedig egy lámpás átkelőhelyet épített az önkormányzat, szenzoros kamerás irányítással. Nagyon régóta várt a lakosság ezek kialakítására, mert ez egy rendkívül balesetveszélyes kereszteződés volt.
Utunkat a Tanács és az Ibolyás utca kereszteződésénél folytattuk, ahol Bíró Zoltán alpolgármester elmondta, hogy régi problémát orvosoltak itt: évek óta a Tanács utcai csapadékvíz visszatorlódott és elöntötte a Tanács utca jobb oldalát és a Tanács utca és az Ibolyás utca által határolt ingatlanok telkeit.
„A mélyebben épült ingatlanok területére a közterületről odafolyt a víz. Ezt oldottuk meg egy visszafordító aknával, amellyel visszatereltük az Ibolyás utcába a Tanács utcán összegyűlt csapadékvizet. Az Ibolyás utcán végig zárt csapadékvíz-elvezető rendszert építettünk ki, amely belefolyik a Márton patakba. Az Ibolyás utcában részleges útfelújítás történt, a későbbiekben, ahogy a lakóingatlanok kiépítése befejeződik, épül majd egy járda és az útkopóréteg is felújításra fog kerülni” – tudtuk meg az alpolgármestertől.
Az üdülőövezet szennyvízelvezető aknáit néztük meg következő állomásként, hiszen az üdülőövezet teljes szennyvízcsatorna-hálózata elkészült. Túlnyomórészt be is kötötték a lakók a gerincvezetékbe a szennyvízelvezetésüket. Ennek a fejlesztésnek köszönhetően az önkormányzat az üdülőövezetet belterületté és lakóövezetté nyilvánította, annak minden előnyével együtt. Pályázati forrásból sikerült a szennyvízcsatornázást ezen a területen kiépíteni. „A fejlesztésnek köszönhetően az itt lévő ingatlanok felértékelődtek” – mondta Bíró Zoltán. A majdnem 600 millió forintos beruházásnak ez a nagyobbik része, a kisebbik pedig az Ófaluban a Madách utca – Széchenyi utca – Patak sor utcákban zajlott, ahol a műszaki problémák miatt nem volt eddig szennyvízcsatorna. Most megtörtént ennek a kiépítése, folyamatosan kötnek rá az ingatlantulajdonosok.
Körutunk utolsó állomásaként látogattunk el a Fóti-tóhoz, ahol a fejlesztés egy újabb eleme készült el. Ez tartalmaz egy mini ABC-t, egy büfé-bisztrót, és a hozzá tartozó mosdókból álló épületrészt. A WC-helyiségeket a büfében megforduló vendégek, illetve a tónál kirándulók is használhatják. Megtörtént az épület műszaki átadás-átvétele. Jelen pillanatban üzemeltetőt keres az önkormányzat, ezért a többfunkciós épület működtetésére pályázatot fog kiírni. A leendő pályázónak vállalnia kell az ABC, a bisztró működtetését, illetve a mellékhelyiségek tisztántartását. „Később szeretnénk még esetleg vízibicikli-kölcsönzéssel és csónakázási lehetőséggel is bővíteni az itteni szolgáltatásokat, ezeket szintén a leendő üzemeltető koordinálná. Terveink között van még egy kerékpárkölcsönző működtetése is. Szeretnénk, hogy a következő nyári szezonra már kinyisson az ABC és a bisztró. Az ABC-re nagy igény volt, hiszen a környéken lakóknak ez nagy segítség a kisebb bevásárlásokhoz. Jövőre tervezzük a Hársfa utca aszfaltozását, térburkolókővel ellátott járda kiépítését és tovább szélesítenénk a Budai Nagy Antal utat a város széléig. Ezeket a fejlesztéseket részben pályázati forrásból szeretnénk megvalósítani. A Hársfa utca a tó bejáratáig épülne meg, amit 6 méter szélesre tervezünk, hogy a későbbiekben a buszközlekedésre is alkalmassá váljon. A vasútszárnyvonal felújításához pedig hozzátartozik egy nagyobb P+R parkoló kialakítása is” – tudtuk meg Bíró Zoltán alpolgármestertől.