A napokban száz darab került a fóti óvodákba és iskolákba Serdült Erika Irén Boglárka fóti rímelő című könyvéből Fót Város Önkormányzatának támogatásával. Mi is a kezünkbe vettük a kedves könyvet, és a szerzővel is beszélgettünk. A meseíró több évtizedes képzőművészeti, írói, kulturális munkásságáért 2018-ban a Magyar Kultúra Lovagja kitüntető címben részesült.
„Az egyszerű szóhasználattal, kedves hangnemben, játékos formában íródott versikék könnyen elsajátíthatók, megtaníthatók. Olvasásukkor a gyerekek megismerkedhetnek a környezetükben élő állatok életmódjával, tulajdonságaival. ismeretterjesztő formában. A gyűjteményben olvashatunk Fót városának nevezetes ünnepeiről, történetéről, védett növényekről és állatokról” – írja frissen megjelent könyvéről a szerző az előszóban.
Serdült Erika Irén festőművész, meseíró és költő huszonhárom éve él Fóton. Úgy érzi, a város befogadta – ha megkérdezik, hova valósi, gondolkodás nélkül válaszolja, hogy fóti. A Boglárka fóti rímelő a harmadik megjelent kötete. Mesekönyveiben arra törekszik, hogy a gyermekeket környezetük megismerésére, a népi hagyományok, a múlt szellemi és tárgyi emlékeinek ápolására, megőrzésére, a haza szeretetére, az összetartozás fontosságára, a szép magyar beszéd és a költészet szeretetére nevelje. Egyidejűleg ösztönzést ad és felhívja a figyelmüket a veszélyeztetett fajok megmentésére.
Erika első könyve a Zebrániaország volt, egy közlekedési mese gyerekeknek. A második könyvének a címe a Fóti mesék, ez adományként eljutott az erdélyi és kárpátaljai gyermekek házi könyvtárába is. A szerző nagy örömére a világ tizenhárom országában olvashatnak a gyerekek Fótról.
A Boglárka fóti rímelő egy hónappal ezelőtt jelent meg. A kötetben ötvennégy versét olvashatjuk Erikának. A fóti boglárkalepke, a fokozottan védett lepkefaj ihlette meg a szerzőt, amelyet Magyarország területén először 1944-ben figyeltek meg a fóti Somlyón. „A Somlyó-hegyen nagyon sok védett állattal és növénnyel találkozunk, amelyeket versekben írtam meg ismeretszerzés jelleggel, a költészet eszközeivel” – mondta a művéről Serdült Erika, aki sokat tanulmányozta a várost. Főleg kedvenc kirándulóhelyét, a Somlyót, amelynek védett környezetéről még a városban élők sem tudnak eleget.
A fóti boglárkán kívül találunk még rímelő sorokat a Somlyó-hegy madárkáiról, az itteni gyurgyalagállományról, a harkályfajokról, a több mint kétszáz éves molyhos tölgyről, melyet még Vörösmarty Mihály is láthatott, a Vörösmarty-kunyhóról, a Somlyó-hegy csodálatos virágfajtáiról, az angolpark mókusairól, a gerezdes paradicsomról, de a fóti huszárokról is. A szerző valóban számba vette Fót növény- és állatvilágának legjellemzőbb fajtáit, hírességeit, amelyekről gyermeki könnyedséggel mesél. Ezeken kívül olvashatunk még verseket a szeretetről, a gyermeki lélekről, anyák napjáról és a hazaszeretetről is. A versek Pusztiné Szekeres Ágnes grafikus szerethető illusztrációi révén kaptak formákat és színeket.
“Nagy megtiszteltetés számomra a Polgármesteri Hivatal nemes gesztusa, segítőkészsége, ami által sok gyermek olvashatja könyvemet, és melyért ezúttal is köszönetemet és hálámat fejezem ki”- mondta portálunknak a szerző.