Városi elismerést kaptak a Fóti Közművelődési és Közgyűjteményi Központ dolgozói

by franciska

 

Az idén Borka Zsolt és a Fóti Közművelődési és Közgyűjteményi Központ dolgozói kapták a Fót Kultúrájáért díjat. Az FKKK vezetőjével, Palásti Bélával az elismerés kapcsán beszélgettünk.

Miben látja az intézmény sikeres működését?

Az FKKK integrált intézmény, hiszen a Fóti Városi Könyvtár, a Németh Kálmán Emlékház és a Vörösmarty Művelődési Ház szolgáltatásaiért felelünk. Azt gondolom, hogy a közművelődési intézmény az elmúlt időszakban a fejlesztéseivel, a programjaival, nyitásával a város felé nagyon jó helyzetbe került. De az biztos, hogy ha nincs csapatmunka, megfelelő humánerőforrás, ami ezt lehetővé teszi, nem értünk volna el ilyen sikereket.

Szolgáltatásainkat illetően nagyon szerencsés találkozás alakult ki a kollégáinkkal, akik sajátjuknak érzik a területüket, a feladataikat és maximálisan lojálisak a városhoz. Ismerik a szakkörökbe járó gyerekeket, azok szüleit, a felnőtteket és a nyugdíjas klub tagjait is. Rendkívül jól érzik a közönségünk, a városban lakók igényeit.

Az első két-három évben a megfelelő kapcsolatrendszert kellett kialakítani. A szakterületen végzett munkánk és a 2020-ban kapott minősített közművelődési cím segített abban, hogy sikeresebben koordináljuk, ajánljuk a programjainkat.

A közművelődésben az elmúlt időszakban nagyon megváltoztak az erőviszonyok. Tavaly sok olyan rendelet született, amely meghatározta a közösségi szintér, a művelődési intézmények működését. Mi maradéktalanul megfelelünk ezeknek az előírásoknak. A technikai felszereltségünk a minőségi fejlesztéseknek köszönhetően sokat javult a művelődési házban, a múzeumban és a könyvtárban, egyébként nem tudtunk volna a pandémia idején ilyen sikeresen teljesíteni. A virtuális térben tavaly 58 ezren, idén az első negyedévben majdnem 45 ezren tekintették meg írásainkat. Nagyon büszke vagyok a kollégáimra, mert szinte naponta új témákkal, új cikkekkel jelentkeztek, videókat készítettek, meséket mondtak. Olyan események történtek, amelyek a modern, XXI. századi világban helytállóak voltak. Ezt tovább szeretnénk folytatni akkor is, ha ismét beindul az élet. Aktívak maradunk az online térben, mivel bebizonyosodott, hogy erre nagy igény van.

Pest megyétől díjat kapni figyelmesség és nagy megtiszteltetés. A Fekete Dió Díj szakmai elismerés. Népművelők, művelődésszervező kollégák döntenek arról, hogy 187 településből ki kapja az arra legérdemesebbnek járó díjat egyéni és csoportos kategóriában. Egy csapatot díjazni nem egyszerű, hiszen sok ember összehangolt munkája szükséges hozzá.

Amikor az ember díjat kap a várostól, az óriási elismerést jelent, hiszen felfigyeltek arra a munkára, amit közvetítettünk a város lakói felé. Mi nem a díjért dolgozunk, hanem az emberekért, a városért az önkormányzat támogatásával. A díj kötelez minket arra, hogy továbbra is minőségi színvonalon teljesítsünk, vagy még jobb legyen.

A fóti lakosoknak van speciális igényük?

Fóton az utóbbi időben fele-fele lett az őslakosok és a betelepültek aránya. A város folyamatosan fejlődik, de az urbanizációval szemben meg kell őrizni a hagyományait. Erre jó példa a Fóti Ősz rendezvénysorozat. Úgy gondolom, hogy a város reformkori emlékei turisztikai szempontból nincsenek kiaknázva. Az önkormányzati fejlesztések, gazdasági program elemei már tartalmazzák azokat az elképzeléseket, amelyek ezt elősegíthetik. Nekünk – közművelődésben, közgyűjteményben dolgozóknak – egyik feladatunk, együttműködve fejleszteni ezeket a folyamatokat.

A fótiak tisztelik a hagyományaikat, a tájházmegnyitó iránti nagy érdeklődés is ezt bizonyította, szeretik a rockzenét, a könnyedebb műfajokat, de a nívós gyerekprogramokat is. Az új kor új formákat diktál, a hagyományok megtartásával, innovatív programok nyújtásával érhetjük el, hogy a város lakóinak hosszú távon megfelelő szolgáltatást nyújtsunk.

Az elmúlt öt évben a Fóti Közművelődési és Közgyűjteményi Központ húsz-harminc nagy rendezvényt bonyolított le, amihez az önkormányzat költségvetéséhez mérten szerveződtek a programok, események. Én a helyi közösségek működésében látom az erőt, így a fejlesztéseink is ebbe az irányba rendeződtek, hogy legyen lehetőség kis közösségek működésére. Ezt főleg a Kisalagi Közösségi Színtér biztosította. Öt évvel ezelőtt, mikor az intézmény vezetője lettem, akkor a kisalagi helyszínen egyáltalán nem volt program, most pedig folyamatosan működnek a szakkörök: színjátszó csoport, óvodai csoport, aerobikedzés, torna, jóga, geopolitikai előadássorozat.

Fontosnak tartjuk, hogy Fót minden lakosa megtalálja a minőségi közművelődési programjainkban a saját igényeinek megfelelőt. A jövőbeni szolgáltatásaink sikeressége az együttműködésben rejlik az önkormányzattal és a város intézményeivel. Erre törekedtünk eddig és erre fogunk ezután is.

 

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább