A thai boksz háborúban született küzdősport, mely a hatékony önvédelemre összpontosít. Thaiföldről ide érkezett oktatóktól ezeket a harci technikákat sajátíthatták el a Magyar Honvédség kiképzőtisztjei.
Thaiföld korai történelmében gyakoriak voltak a háborúk, emiatt a thai boksz ősidők óta kiemelt szerepet játszott a hadsereg kiképzésében is. A thai boksz iránti érdeklődés világszerte ugrásszerűen megnövekedett, miután 1989-ben bemutatták Jean-Claude Van Damme Kickboxer című filmjét. 2005-ben pedig az Ong-bak – A thai boksz harcosa című thaiföldi akciófilm szerzett világhírnevet Tony Jaa harcművésznek.
A thai nagykövetség szervezésében nemrégiben Magyarországra érkezett a Lanna Fighting csapata, hogy a Magyar Muaythai Szövetséggel közösen népszerűsítse hazánkban a thai bokszot. A Zuglói Fit Clubban több napon keresztül tartottak képzéseket, melyeken a magyar edzőkön kívül katonák is részt vettek. A Magyar Honvédség 14 testnevelő tisztje közvetlenül thai oktatóktól leshette el a legfontosabb technikákat. A képzéssel az volt a cél, hogy olyan küzdősport-elemeket sajátítsanak el, melyeket később át tudnak adni a katonáknak az edzéseken.
„A közelharc-stílusoknak megfelelően dzsúdóból vettünk át eséseket, különböző karatestílusokból eséseket, rúgásokat, és most a thai bokszból nagyon jól hasznosítható közelharc-elemeket emelünk be ebbe a rendszerbe” – nyilatkozta az M1 Híradónak Szabó Szilvia testnevelő tiszt (Magyar Honvédség 2. Vitéz Bertalan Árpád Különleges Rend, Dandár)
Thai-magyar sportvonatkozású hír az is, hogy Szabó Tünde sportért felelős államtitkár kérésére az EMMI kiemelt nemzetközi sportesemények lebonyolításáért is felelős Nemzeti Sportügynökségének ügyvezetője, Dr. Nagy Zsigmond tárgyalt Stephan Fox IFMA főtitkárral a 2020. évi Thai Boksz Európa-bajnokság budapesti megrendezésének lehetőségeiről. A Magyar Muaythai Szövetséget Dudok Károly, az MMSz elnöke, és Czinke Gábor elnökségi tag képviselte.
Fotók: Thai Box Akadémia