Szeplőtelen Fogantatás templom 5. rész: Az orgona

by franciska

Folytatjuk Gedai Györggyel készített  sorozatunkat a fóti templomról. A legújabb részben a templom orgonáját mutatjuk be, amely túlélte a történelem viharos évtizedeit és az elmúlt  166 év  során többször felújították. 

Károlyi gróf a templom orgonáját a kor egyik leghíresebb orgonaépítőjétől, az osztrák Ludwig Moosertől rendelte meg. A hangszer alkotóelemei vízi úton érkeztek Salzburgból. A hajó 1854. szeptember 20-án kötött ki Esztergomban, onnan a küldeményt Károlyi gróf kocsijai fuvarozták el Fótra. A közepes méretű hangszert maga Ludwig Mooser állította fel, aki Esztergomban, Sárospatakon és Egerben is kisebb orgonákat épített. A legtöbb eredeti alkatrész a felsorolt templomi orgonák közül a fóti templomban található.

A  kétmanuálos,  pedálos, 16 regiszteres orgona első ízben 1854. december 17-én szólalt meg.  1856-ban, az esztergomi bazilika felszentelése után egy héttel Liszt Ferenc a Károlyi családnál vendégeskedett. Ekkor kipróbálta az orgonát , melyről dicsérő szavakkal nyilatkozott. Emléktábla is tanúskodik arról, hogy itt jár a templomban a híres zeneszerző.

A fóti templom orgonája mechanikus orgona, amihez áram kell. Korábban, amíg nem volt áram, lábbal fújtatták. Az orgonát traktúra működteti.  1973-ban a Fővárosi Művészi Kézműipari Vállalat orgonaüzeme Pécsi Sebestyén tervei alapján újjáépítette az orgonát. Pécsi Sebestény a romantikus hangzású orgonát barokk hangzásúvá alakította és 22 változatra növelte,   a játékasztalt  pedig egy modernebbre  cserélte le. Így működött 2018-ig. 2018-ban lebontották és orgonaszakértő segítségével indult meg a tervezés és a felújítás.  A felújítás során az eredeti Mooser orgonát építették vissza. Az orgona felújítása körülbelül 35 millió forintba került.

A megújult orgonát szeptember 27-én szentelik fel, a szentmisét 18 órakor tartják. Minden érdeklődőt szeretettel várnak.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább