A Károlyi Sándor Kör júniusi összejövetelét a „Krisztus, a tudomány megváltója” témában tartotta meg június 20-án a Fóti Római Katolikus plébánia közösségi házban. Az est vendége Dr. Csókay András idegsebész volt.
Sebők Sándor atya köszöntötte a plébánia zsúfolásig megtelt közösségi házát. Az atya rövid bevezetője után dr. Petrányi-Szöőr Anna moderátor ragadta magához a szót, aki megemlítette, hogy több, mint egy éve indították útjára Dr. Csókay Andrással a Krisztus, a tudomány megváltója című szabadegyetem előadássorozatot, melynek előzménye a 2008 óta, a Semmelweis Egyetemen Dr. Csókay András és Prof. Dr. Kopp Mária által vezetett Istenhit és orvostudomány című kurzus, amelynek célközönségét szerették volna bővíteni a programsorozattal. A moderátor a Szent István Bazilikában történt misztikus élményéről is beszélt a közönségnek.
Az est előadója, Dr. Csókay András idegsebész beszámolóját azzal kezdte, hogy a hit számára Istenszerelmet jelent. A szerelem felszabadítja a boldogság hormonokat. Ha van belső hallásunk, akkor mindannyian meghalljuk a bennünk élő názáreti Jézust. A külföldön is elismert idegsebész beszélt arról, hogy a tudomány feladata a világ megismerése és továbbadása. „Isten nemcsak irgalmas, hanem igazságos is, van neki megengedő akarata, hagyja, hogy a bűn büntesse magát” – mondta.
Dr. Csókay András a saját, a Teremtőhöz fűződő kapcsolatáról is beszélt. Rámutatott: életének egy szakaszában elfordult az Istentől, azonban sok kitérés és nehézség után, a megbocsátás kegyelmének helyzetét követően 25 évvel ezelőtt visszatért hozzá. „1998 decemberében, miután visszatértem Istenhez, onnantól kezdve imádkozó orvossá váltam, és sorra jöttek a hasznosabbnál hasznosabb elképzelések” – mondta. Kitért a jelentősebb szakmai sikereire is.
Az idegsebészet legnagyobb problémája a súlyos koponyasérültek kezelése volt, a koponyaűri nyomás fokozódása miatt sorra veszítették el a betegeiket. „1998 októberében behoztak egy 12 éves kislányt koponyasérüléssel a kórházba. Sajnos nem tudtunk mit tenni, viszont az aneszteziológus meggyőzött, hogy csináljuk meg ezt a műtétet. Az operáció közben pedig önkéntelenül pilléreket raktam az erek két oldalára, ezzel szabad véráramlást biztosítva az agykéregnek. A kislány meggyógyult” – mesélte az idegsebész, a módszer alkalmazásával pedig felére csökkent a halálozások száma.
Dr. Csókay András többször hangsúlyozta, hogy a munkája során számos alkalommal imádkozott Istenhez, és a tőle kapott kreatív ötlet alapján ért el tudományos sikereket, felfedezéseket. A mikrosebészek rémálmának, a kézremegésnek a kiküszöbölésére is imádság közben kapott ötletet, majd elmesélte a bangladesi sziámi ikrek szétválasztásának történetét is, amelyben állítása szerint Isten ismét segítette őt.
„Jézus Krisztus ott van a műtőben, ha hívjuk, ha figyelünk rá. Ezt nagyon sokszor megtapasztalom, mert nehéz műtéteknél különösen figyelek arra, hogy hívjam és vele kommunikáljak. Ilyen volt a sziámi ikrek esete is. Nélküle semmire nem mentünk volna. Amikor az Isten egy nehéz feladatba beleküld, az nem azt jelenti, hogy a legapróbb részleteket is kidolgozza. Neked is van dolgod” – hangoztatta az idegsebész.
Életének személyes drámájáról, kisfia elvesztéséről is beszélt a jelenlévőknek az elismert orvos, aki ezt a tragédiát hitének egyik lépcsőjeként értelmezte.
Dr. Csókay András előadását követően Greguss Sándor tanúságtevő gyógyíthatatlan betegségéről beszélt, és arról, hogy ő miképp foglalkozott korábban halálos betegekkel és azok családtagjaival.
„A haldoklót hamarább öleli magához az Isten, ezért ez egy kegyelmi állapot” – ez a féle megértés tud a legtöbbet segíteni a haldokló családjának. A dokumentumfilmes író feleségével, Dr. Fodor Rékával közösen véghezvitt afrikai missziójukról is mesélt a közönségnek.
Dr. Csókay András novemberben 9. nigériai misszióját fogja teljesíteni, de addig jó pár előadás alkalmával találkozhat vele a hazai közönség, ahol a tudomány és a hit szoros kapcsolatáról hallhatjuk a sikeres idegsebészt.