Harmadik alkalommal rendezték meg Fóton a Károlyi Huszárok Ünnepét. A város ilyenkor arra emlékezik, hogy Gróf Károlyi István a saját pénzén állított fel huszárezredet 1848/49-ben, megvédeni a hazát.
A róla elnevezett Károlyi huszárezredben 128 fóti férfi harcolt az osztrák és orosz támadók ellen. Az 1849-es dicsőséges tavaszi hadjáratban a győztes isaszegi csata után a huszárok főcsapata Damjanich János vezérletével Gödöllő, Szada, Veresegyház, Vác irányába űzte az osztrákokat tovább. Ám egy kisebb alegység Szadán levált és Mogyoród, Fót, Dunakeszi útvonalon haladt, hogy megtévessze az ellenséges kémeket. Átkeltek a Szentendrei-szigetre, ott északnak fordultak és Vác magasságában újra átúsztattak a Dunán – így kapcsolódtak be a győztes váci csatába.
Most az Óvodakertben tartott megnyitón – melynek moderátora Babucs Zoltán hadtörténész volt – Bartos Sándor polgármester köszöntője után a program fővédnökei, gróf Károlyi László és Erzsébet asszony koszorúzták meg gróf Károlyi István szobrát. Őket az önkormányzat képviselői és a hagyományőrző huszárok követték.
A rendezvény a Piac téren folytatódott a Károlyi huszárok parádéjával, tüzérségi bemutatóval és kishuszár-toborzással. Ez utóbbin a jelentkezőknek különböző feladatokban kellett bizonyítaniuk rátermettségüket. A délelőtt további részében óvodák műsorát láthatták a nézők.
Az ünnepen fellépett a Gyimesvölgye férfikórus, az Ördögszekér zenekar és Antal Tibor gyimesi népdalénekes is. Az utolsó számokat a művészekkel együtt énekelte Bíró Zoltán, a fóti Fidesz frakció vezetője, akinek nagy szerepe volt a koncert létrejöttében.