1915. június 13-án alakult meg az Európa-szerte egyedülállónak számító Magyar Védőnői Szolgálat hazánkban. Ez a komplex családvédelmi szolgáltatás méltán került be 2015-ben a Hungarikumok Gyűjteményébe. Őket ünnepeljük június 13-án, a védőnők napján.
Magyarországon Stefánia belga hercegnő védnökségével alakult meg az Országos Stefánia Szövetség 1915. június 13-án. A kezdeményezés része a Védőnői Szolgálat megalakulása, 1916-tól pedig Heim Pál jóvoltából elindult a magyar védőnőképzés is.
A védőnői ellátás területi, iskolai/ifjúsági, kórházi, valamint a Családvédelmi Szolgálat keretében valósítja meg feladatait, együttműködve a gyógyító-megelőző, az oktatási és a szociális ágazat szakembereivel.
A védőnői ellátás alapja a prevenció. A védőnő két fő tevékenységével támogatja az egyének és a családok egészségének megőrzését a rendszeresen biztosított vizitek (családlátogatás) és a várandósok, gyermekek körében végzett egészségi állapotszűrések segítségével. Egyre több településen biztosítja a védőnő a védőnői tanácsadóban a 25-65 éves női lakosság számára a méhnyakszűrésen való részvételi lehetőséget is népegészségügyi szűrés keretében. A Családvédelmi Szolgálat védőnői pedig segítséget nyújtanak a családtervezés területén is.
A védőnőket köszöntjük a mai napon, akik szakértelmükkel, tanácsaikkal támogatják a családokat a gyermekvállalás- és nevelés során felmerülő kérdésekben.
Fót város elismeri a védőnők áldozatos és lelkiismeretes munkáját! Köszönjük!