Isten egyedül elég: ikonkiállításon jártunk a VMH-ban

by ktgy
M. Győrffy Anikó közel 40 éve fest ikonokat, gyönyörű képeiből néhányat most bemutat Fóton is a művelődési ház Szalkai termében. A művésznőt betegsége alatt az alkotás hozta ki a mélypontokból. Nemrég Hajdúdorogon volt ikonfestő táborban, mint tanítvány, ez segített neki talpra állni.
A szép számú vendéget Palásti Béla, az intézmény igazgatója köszöntötte. Elmondta, hogy idén ez már a 6. kiállításuk, ami annak is köszönhető, hogy a szomszédos termet is kiállítóhellyé alakították át, és így sokkal több művészt, sokkal több programot tudnak bemutatni.
Az est háziasszonya ez alkalommal is a kiállítás szervezésében nagy szerepet vállalt szakember, Harangozó Katalin volt, aki bemutatta a művésznőt. Mint elmondta, az 1978 óta Gödön élő Győrffy Anikó a ’90-es évek vége óta több alkalommal indított ikonfestő tanfolyamokat, miközben sorra nyíltak a kiállításai Magyarországon és külföldön. Ő hozta létre és mindvégig motorja volt a gödi Olajfa Művészháznak. A 2001-ben megnyílt ház a gödi és Göd környéki művészek és művészetpártfogók összefogásával magánkezdeményezésre jött létre. Hosszú ideig volt a Dunakanyar egyik fontos kiállítóhelye, a helyi szellemi élet kedvelt találkozóhelye, ami otthont adott irodalmi, zenei és előadói esteknek, szakmai előadásoknak is. Az Olajfa Művészház az önkormányzat támogatásával és Anikó férje mecenatúrájával működött hosszú éveken át. Nem tervezhető események és változások miatt sajnos más funkcióban működik tovább.
A művésznőt, a jelenkori magyar szakrális művészet jeles képviselőjét, már az általános iskolai rajzórák is magával ragadták, később a gimnáziumban Szabó László festőművész lett a rajztanára, akihez különórákra is járt. Két éven át tagja volt az A. Tóth Sándor vezette festőkörnek. Az érettségi után óvónőképzőt végzett, és a festészetet, az agyagozást, a rajzolást jól tudta használni az óvodai nevelés során. A Padovától nem messze fekvő Monselicében sajátította el az ikonfestés mesterfogásait, ahol a kurzusokon egyedüli magyarként vett részt.
Még egy gondolat Harangozó Katalin szavaiból: “Az ikon titka a belőle áradó figyelem. Míg más képnél mi figyeljük az alkotást, az ikon előtt állva az az érzésünk, hogy az ikon szemlél minket” – írja egy, az ikon szuggesztív hatását értelmezni kívánó elemzés.
 
Ezt követően Sebestyén Győző református lelkész osztotta meg a gondolatait a jelenlévőkkel. Az est végén a művésznő szólt, és a többi között elmondta, hogy számára a legteljesebb egyesülés a Jóistennel az ikonfestés közben van, akkor tud vele a leginkább találkozni. A megnyitón az alagi Szent Imre-templom Szent Imre kórusa lépett fel Horváth István karnaggyal, aki a hazai egyházzenei élet meghatározó személyisége.
   

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább