Irodájában beszélgettünk az év fóti közszolgálati tisztviselőjével

by Karakai Ildikó

A fóti március 15-i ünnepségen Kárpáti Gábor kapta az Év Közszolgálati Tisztviselője díjat. A kitüntetett már csaknem húsz éve dolgozik az önkormányzatnál. Nagyon sokféle tevékenységet végez, és emellett szabadidejében komoly versenyeken tölti be a sakkbíró szerepét. Ismerkedjenek meg vele!

Mióta dolgozik a fóti önkormányzatnál?

2003 márciusa óta, bő 19 éve.

Milyen feladatok tartoznak önhöz a városházán?

Eredetileg környezetvédelmi szakreferens voltam, később ez kiegészült a polgári védelemmel, amelynek közbiztonsági és hulladékgazdálkodási referens lett a megnevezése. Tavaly november elsejétől megbízott hatósági osztályvezető vagyok.

Milyen képzések kellenek ezeknek a feladatoknak az ellátásához?

Az önkormányzati hulladékgazdálkodással kapcsolatban voltak egy-egyhetes önkormányzati képzések. A közbiztonsági referensképzést a katasztrófavédelem szervezte, itt is volt először egy alapfokú, majd egy emelt szintű, szintén egy-egy hetes tanfolyam, ami vizsgával zárult. Eredetileg van egy gyengeáramú műszaki főiskolai diplomám, amit a Kandón szereztem 1986-ban. Digitális irányítással foglalkoztam. Mivel pénzügyi vonalon is dolgoztam, úgy gondoltam, nem árt, ha van egy ilyen szakirányú diplomám is, amit a Pénzügyi és Számviteli Főiskolán szereztem meg 1999-ben.

Mióta él Fóton?

Budapesten születtem 1963-ban és ott is éltem 1999-ig, amikor kiköltöztünk Fótra. Ismertem a várost, mert már gyerekkoromban is jártunk ki kerékpárral a tóhoz. Mindenképpen el akartunk jönni Pestről a nejemmel, ezért körbenéztünk  Budapest környékén. Fót volt az, ami megkapott bennünket – itt van sík terület, van tó (igaz fürödni már nem lehetett benne), itt a Somlyó, ahova kirándulunk.  Nagyon szép a katolikus templom, és hát a főváros közelsége is fontos volt. Akkor még én is Budapesten dolgoztam és innen elég jó volt a közlekedés.

Ekkor már voltak gyerekeik is?

1993 júliusában házasodtunk össze a nejemmel, a legnagyobb fiunk 1995 áprilisában született, majd az ikreink 1998 novemberében. Ezután vettünk itt telket és ’99 novemberében költöztünk be. Favázszerkezetes a házunk, így nagyon hamar felépült. A nagyobbik fiam már végzett, a szakdolgozatát adja le és több mint egy éve dolgozik – mérnök-informatikát tanult. Az ikrek is elmúltak 23 évesek. A lányom  a SOTE-n konduktornak tanul, a kisebbik fiam a Műszaki Egyetemen biomérnök szakra jár.

Milyen munkái vannak itt a városházán?

Egyik feladatom az illegális hulladéklerakások felszámolása. Ha meg tudjuk állapítani, hogy ki volt a törvénysértő, megvizsgáljuk, hogy ténylegesen mennyire van köze a hulladékhoz. Ha nem bizonyítható egyértelműen, akkor azt próbáljuk kinyomozni, kinek a hulladékáról van szó. Hozzám tartozik Fót város önkormányzatának környezetvédelmi programja és  intézkedési terve, valamint annak a végrehajtása. Ez nagyon összetett feladat, a levegővédelemtől kezdve a hulladéklerakásig, a különböző programokig sok minden tartozik bele. Autómentes nap, a fák, virágok napja, a Föld napja, amivel a jegyzői kabinet foglalkozik. A kolléganőm a természetvédelemért felel, én még a többi közt a veszélyes és elektronikai hulladékért is. Hozzám tartozik a gesztenyefák permetezése. A hulladékgazdálkodás keretében mind a szilárd, mind a folyékony hulladékkal foglalkozunk. A katasztrófavédelemmel és a polgári védelemmel kapcsolatos feladataim is nagyon szerteágazóak.

Melyek a kedvenc helyei Fóton?

Nagyon szeretjük a szépen megújult művelődési házat, szeretünk kimenni a tóhoz, főleg most, hogy ilyen szépen megújult.

Mi a hobbija?

A sakk a hobbim, de több is annál. Játszom csapatban, de nem túl gyakran és nem túl magas színvonalon, viszont már évek óta sakkbíró vagyok. Országos szintű, és így nemzetközi versenyekre is járok. 2017-18-19-ben volt a Dr. Hetényi Géza-emlékverseny, ahol én is dolgoztam segédbíróként, én úgy hívom: partjelzőként. A 2017-es verseny nagyon magas színvonalú volt, ilyen nálunk nagyon régen volt csak – 2599-es , 15. kategóriájú. A Fót NB II-es csapat hazai meccsein, ha időm engedi, játszom, de mivel a Budapesti Sakkszövetségnél is bíráskodok, egyre kevesebb idő jut erre.

Milyen feladatai vannak egy sakkbírónak?

Például a jegyzőkönyv vezetése, a digitális sakkórák beállítása. Magán a meccsen is adódhatnak problémák – például, ha valaki megfog egy bábut, akkor kötelező a lépés. Ilyenkor vannak viták is, hogy “én nem fogtam meg, a másik letette, nem tette le” – na, ilyenkor kell döntenie a bírónak a versenyszabályok alapján. Aztán itt van a döntetlen-igény – ami akkor jöhet létre, ha háromszori tükörállás vagy háromszori lépésismétlés van. Megvan annak is szabálya, hogyan lehet ezt igényelni. Ilyenkor csak be kell írni a lépést, de nem szabad meglépni. Egy versenyen egy (nem magyar) válogatott játékos beírta a játéklapjára, de meg is lépte a lépést, ami szabálytalan.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább