Fótiakat kérdeztünk – Miért hívják Fótot Fótnak?

by Karakai Ildikó

A címbéli kérdésre több magyarázat is van, de erről majd később. Először néhány példa arra, hogy mit gondolnak a fótiak, honnan ered városuk neve.

​Sebesi Julianna szerint Szent László király felment egy magaslatra és lenézett. Azt mondta, “Ott egy fót”. De van egy másik elmélet is, az, hogy befoltozták a ruháját.


Csúzi Istvánné is úgy tudja, hogy valaki nagy ember, tán egy miniszter fölment a mogyoródi dombra és onnan lenézett, hogy merre vannak települések. És akkor azt mondta, hogy erre is van egy fót, és azért lett ez Fót.

Bence azt mondja: “Én amennyire tudom, bár lehet, hogy ezt csak bemagyarázták nekem, valami közeli hegyoldalról letekintett valami nagyon régi magyar, talán Árpád idejében, és megkérdezte, hogy mi az a nagy folt ott. Akkor ebből jött ki a Fót, mint név, tudtommal.”

A Fót elnevezés először egy pannonhalmi adománylevélben szerepel 1152-ben, még személynévként. Egy 1219-es oklevélben (a váradi káptalan jegyzőkönyvében) már mint helységnevet említik. Itt vitatott, hogy hová esik ez a Fót, mert egyesek szerint egy Heves megyei településről van szó. Mindazonáltal a mi városunk mellett szól az a tény, hogy ebben a jegyzőkönyvben egy váci ügyet is tárgyalnak. A következő oklevél, melyben Fótról a fóti nemesek otthonaként van szó, 1261-ből való, IV. Béla király adta ki. Nagy Lajos idejében, 1353-ban Folth formában említik egy iratban – melyben Domokos mester az ellen tiltakozik, hogy az ősei által birtokolt “Fótot” a király másnak adományozta. Mint látszik, az eredete nem teljesen tisztázott ugyan, de komoly múltra tekint vissza a városnév.

A felsorolt magyarázatok sem biztosak, a legendák pedig még kevésbé azok. Pedig ezekből is van vagy három. Mindegyik a mogyoródi csatára vezethető vissza, amit 1074 márciusában vívtak. Az egyik változat szerint a győztes Géza letekintett a hegyoldalról és látott egy települést, mire megkérdezte harcosait, hogy “mi az a folt odalent”. A másik szerint Géza nadrágján egy lyuk tátongott és azt a település egyik lakója varrta meg. A harmadik verzióban nem Géza, hanem László herceg (a későbbi Szent László) nadrágja szakadt el és mivel ez nem volt méltó hozzá, a legenda szerint kiabálni kezdett “Fót kell, fót!”. Bár a felsorolt legendák nem támaszthatók alá történeti forrásokkal, a név eredete a ma is elfogadott tudományos magyarázat szerint a “folt” szó, mely részt, darabot, embercsapatot jelent.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább