Fantasztikus koncerttel zárult a 90 éves Vörösmarty Művelődési Ház ünnepi programsorozata

by fnora

Palásti Béla, az intézmény igazgatója köszöntötte a vendégeket Jónás Géza cimbalomművész és Terék József tárogatóművész koncertjén.

Mint elmondta, Terék Józsefet már nagyon régóta ismeri és folyamatosan követi pályafutását. Megemlítette, hogy Joci sok könyvet írt már, közte a Zsámboki népdaloskönyvet, és remélhetőleg jövőre a Fóti népdaloskönyve is meg fog jelenni.

A zenekart Terék József mutatta be. A tagok Jónás Géza, akivel hetedik éve muzsikálnak együtt, Farkas Zsolt brácsán, Szekeres Marcell Pétert nagybőgőn játszik.  A program jórészt közismert, népszerű számokból állt, melyeket a közönség időnként együtt énekelt az együttessel. A program előtt röviden beszélgettünk Terék József tárogatóművésszel.

Mit lehet tudni a mai programról?

A program a Tárogató és Cimbalom Hungarikum koncertsorozat része. Ennek a két hangszernek fogjuk bemutatni a sokoldalú megszólalási lehetőségeit.  A pedálos cimbalom 1872-ben, a reform tárogató 1896-ban nyerte el végleges formáját, és ami érdekes, hogy ugyanaz a hangszerkészítő mester, Schunda Vencel József készítette el őket.
Jónás Géza Kásler Miklóstól, az Emberi Erőforrások miniszterétől kapta ennek a 10 koncertből álló sorozatnak a lehetőségét, melyet a Nemzeti Kulturális Alap támogat. A dolog előzménye, hogy Géza 2020-ban Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úrtól és Soltész Miklós államtitkár úrtól a Karmelita kolostorban első zenészként vehette át a “Pro Cultura Minoritatum Hungariae” állami kitüntetést. Erről a díjról annyit kell tudni, hogy 13 nemzetiség él Magyarországon, és minden évben nemzetiségenként egy személy kaphatja meg az ebben a kategóriában adományozható legmagasabb állami kitüntetést. Ekkor fogalmazódott meg Gézában egy koncertsorozat terve, ahol a cimbalmot mutatják be és megszólalásának sokszínűségét.

Ön mióta játszik a hangszeren?

Tárogatósként lépek fel ma, és ez a fő hangszerem. Harminc éve kezdtem el a zenei pályafutásomat, ebben a formációban igazából a prímás szerepét látom el. Én a tárogatót próbálom bemutatni mindenféle zenei stíluson keresztül. Nem csak a Rákóczi korszak megszólalását mutatjuk be, hanem a klasszikus zenétől a jazzig, a cigányzenétől a népzenéig sok stílust. Én egyébként a Pest Megyei Önkormányzat Kulturális szakreferense vagyok, zeneszerzőként és zenei rendezőként is dolgozok.

A koncert után Jónás Gézát, a virtuóz cimbalomművészt kérdeztük.

Nagy öröm volt látni, hogy ezen a fantasztikus technikai tudáson kívül milyen jó hangulatban játszik. Ez azt is jelenti, hogy nagyon élvezi is a zenét?

46 éves vagyok, 35 éve vagyok a pályán. Tízéves voltam, mikor az első étteremben felléptem, de már ötéves korom óta játszom a hangszeren. Nem szegte kedvem semmilyen nehézség, a zene minden boldogságot, szépséget visszaad. Imádok a mai napig is játszani, muzsikálni együtt barátokkal. Én a nagyapámtól és édesapámtól mindig a legszebb magyar nótákat hallgathattam, nekem ez a szívem csücske. Szeretek sok minden mást is cimbalmozni, de én úgy érzem és úgy is cselekszem, hogy nekem a magyar zenét, azt, amit kaptunk ajándékba, azt kell továbbvinnem.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább