Átadták a Bolygónk és Városunk környezetvédelmi díjakat

by franciska

 

Március 29-én átadták a Bolygónk és Városunk környezetvédelmi díjakat az Akadémián.  A díjakat a Bolygónk és Városunk környezetvédelmi portál szakmai közössége ítélte oda 18 szervezet és magánszemély részére, akik a legtöbbet tették a természet és a környezet értékeinek megőrzéséért.

 

Az ajánlás nyílt formában zajlott, a portál olvasói bárkit javasolhattak Magyarország és a Kárpát-medence területéről. A díjat magyarok (külhoniak is) vagy Magyarországon tevékenykedő külföldiek is megkaphatják. A szakmai lap csaknem húszéves múltra tekint vissza. A kiválasztás folyamata nyolc hónapig tartott. Pénzjutalmat, és egy formatervezett üvegdíjat is kaptak a nyertesek.

A díjakat Gór Csaba, a második kerületi Klebelsberg-kastély vagyonőre, önkormányzati képviselő, országgyűlési képviselőjelölt és Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár adta át.

Díjazottak:

Bakó Dániel, Bakó Kertészeti Kft. és a Geofish Kft. ügyvezetője, Szentes

Bakó Dániel a fenntartható és környezetkímélő technológiák keresésével, a termálvíz hőenergiájának a paprikatermesztésben való hasznosítása, valamint az afrikai harcsa nevelésére létesített aqua kultúratelep létrehozása során kifejtett tevékenységért kapta meg a díjat.

Berecz Katalin, Újlengyeli Általános Iskola, Újlengyel

Az Újlengyeli Általános Iskola udvarát és pedagógiai tantervét is a természet megóvásának, a környezetvédelmére rendelik alá. Udvarukon a diákokkal teljes ökoszisztémákat, élőhelyeket alakítottak ki, melyeket gondoznak és megfigyelnek. Megkapták az „Örökös Ökoiskola” elismerést.

Demény Elemér, „környezetvédő, hagyományőrző”,  Lófő Lovas udvar tulajdonosa. A Korond melletti Kalonda-tetőn működik lovardája és lovas iskolája. Az általa vezetett lovas túrák egyben természetismereti képzések is.

Dr. Szécsi Gábor, dékán, Pécsi Tudományegyetem, Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar, Pécs. A Pécsi Tudományegyetem egyik legfiatalabb és legdinamikusabban fejlődő kara a Kultúratudományi Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar, amely az elmúlt években tudatosan vállalta fel a környezettudatos gondolkodás, magatartás pedagógiai alapjainak megteremtésére irányuló programot.

Farkas Mária, Clean City Kft. “Hulladékgazdálkodás”, Komárom

Farkas Mária és csapata hivatásukként választották szűkebb pátriájuk hulladékgazdálkodási fejlesztését immáron 28 éve. Közbeszerzési eljárások győzteseként végzik tevékenységüket az egyes önkormányzatok számára. A Kft. jelenleg 28 gépjárművel rendelkezik, 50 munkaerőt foglalkoztat, a géppark olyan gépjárművekből áll, amelyek megfelelnek a mindenkori környezetvédelmi előírásoknak. A hulladék begyűjtésén kívül gyűjtőudvart üzemeltetnek, további felhasználásra készítik elő a szelektált hulladékot (válogatás, préselés).

Forró Imre, Akuflat pad “Öko-innováció, zajvédelem”, Gúta

Forró Imre német építkezéseken gyűjtötte tapasztalatát, ahol észrevette, hogy a zajcsökkentés nagy hiányossága az építőanyagoknak. Barátaival kifejlesztették Akuflat betonelemet, mely újrahasznosított gumidarálékból és polyuretán darálékból készült keverék. Lépészajcsökkentő és hangszigetelő, padlószigetelő anyag, amely a lépészajt 31 DB-lel csökkenti.

Francz Béla, „környezetvédő”, kárpátaljai Tisza-takarító, Kőrösmező, Kárpátalja

Ukrajnában a szervezett hulladékfeldolgozás gyerekcipőben jár, Kárpátalján pedig több településen nem is létezik.  Francz Béla, Kőrösmező magányos hőse elhatározta, hogy a helyi hulladékfeldolgozást felpezsdíti, és már a lánc elején, a Tisza forrásvidékén igyekszik felvenni a harcot a hulladékáradattal.

Hajas Péter, “Környezetgazdálkodás”, Kozárd

Hajas Péter szakterülete a fogoly természetes szaporítása, ehhez használja ki azt a lehetőséget, hogy a mezőgazdasági intenzív termelés során lehetőséget ad ökológiai zöld folyosók létrehozására, 5 hektárnál nem nagyobb összefüggő táblák kialakításával.  Így őrzi az agrárvilág vadállományát, többek között a fogoly megmentését.

Horváth Balázs, CoreComm SI Kft., Veszprém 

A vállalat 2017-ben kezdte meg a napelemek gyártását – elsőként 60 cellás napelemek készültek veszprémi üzemükben. Kétévnyi gyártás és tapasztalatgyűjtés után 2019-ben elérkezettnek látták az időt a termékpaletta bővítésére különböző építőipari elemekbe integrálható laminált panelek (BIPV) bevezetésével.

Kádár András, Jane Goodall Intézet, Budapest

A Jane Goodall Intézet környezetvédelemmel, természetvédelemmel és környezeti neveléssel foglalkozik. Magyarországon környezeti nevelési programokat szerveznek intézményekben, és számos környezetvédelemmel, természetvédelemmel kapcsolatos projektet visznek.

Komma Krisztián, Greentech Energy Kft., “Energetika”, Budapest

A cég rengeteget tesz azért, hogy a hulladékhő hasznosításában rejlő lehetőséget minél szélesebb körben felismertessék és alkalmazzák.

Máthé Zsombor fotós, Újlengyel

Környezetvédelmi versenyekre jár és madarakat fényképez. Madaraknak készít élőhelyet, és felügyeli azokat. A madarakat monitoringozza évek óta, de egyéb környezetvédelmi programokban is részt vesz, mint például a békamentés. Jelenleg lakóhelye környékén baglyok élőhelyeit felügyeli és óvja, megoldást keres élőhelyük megtartására.

 Nagy Réka, (Ökoanyu) “Újságíró”, Budapest

Gyerekkora óta ír történeteket, verseket, novellákat, ezért választotta az újságírói pályát. A környezetvédelemhez való kötődését első gyermeke születése váltotta ki, afféle „önvédelmi reflex” elindulásával, azóta folyamatosan képzi magát a témában. 2021-ben az 5. könyvét adta ki a témában, mely lányai kérdéseit tematizálják.

 Pásthy Dávid természetfotós, Kerepes

Autodidakta módon tanult fényképezni, bár magát szerényen csak műkedvelőnek tartja.Kedvenc fotós helye a Kiskunság. Főleg annak élővilágát fényképezi, madarakat, emellett a lepkék a szerelmei, de minden rovart és bogarat is örömmel fényképez. Nemrég vehette át a Magyar Vadászlap közönségdíját, valamint a Magyarország 365 fotópályázatának hivatalos albumába is bekerült képe.

Szabadi Edit – Intézményvezető, Mesterpedagógus, Csillagkert, Balatonarácsi Református Óvoda, Balatonfüred

Szabadi Edit intézményvezető mesterpedagógus, neveléstudomány-szakos bölcsész, oktatásmenedzsment köznevelési szakértő.

Az óvoda pedagógusai minden tevékenységet, amit csak lehet, a szabadban végeznek, illetve a külső világ tevékeny megismerését adják át a növényekről, az állatok viselkedéséről, ez mind a közeli erdőben zajlik, közvetlen környezetben. Az erdő közelsége hozta magával a lehetőséget, hogy madárbarát óvoda, és büszkeséggel vették át az agrárminisztériumban a „Zöld Óvoda” címet, mely egy pályázat eredményeként született. Céljuk, hogy kiérdemeljék az „Örökös zöld óvoda” címet is.

Tamási Kinga, Borsodi Eszter „Ökoinnováció, újrahasznosítás”, Miskolc

A „kávézacc Edisonjai”. Mottójuk: értékrendből válik értékké a szemét. Kávézacc újrahasznosításával, 3D-s nyomtató segítségével lámpabúrát és ékszereket készítenek. Minden a kávézóban kezdődött, ahol az értékrend a tudással és a kíváncsisággal találkozott.

 Moraru Norbert ,”Természetvédő”, Hargita

„Hargitai Medvepásztor” néven ismerik. Egész évben ideje egy részét a medvéknek, madaraknak és más vadállatoknak szenteli, webkamerákat üzemeltet a környéken, melyen folyamatosan követhetjük a medvék és más vadállatok életét.

MZ/X-Robotix, “E-mobilitás, robotika” Orbán Szabolcs, Ügyvezető, tulajdonos, Budapest

Egyedülálló edukációs célú robotikai termékportfólióval rendelkezik. 2021 második felében 420-nál is több alapfokú hazai oktatási intézményben jelentek meg humanoid robotjaik, a digitális kompetenciaképzés eddigi talán legjelentősebb és leghatékonyabb lépéseként, immáron a közoktatás részévé téve a digitális felzárkóztatást.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább