Fóton született és mindig itt élt. 1990 óta vállal szerepet a város vezetésében, jelenleg a 3. választókerület önkormányzati képviselője, a pénzügyi, jogi és gazdasági bizottság vezetője. Lévai Sándornéval beszélgettünk.
– Személyesen hogy élte meg a karantén-időszakot?
– Mivel kertes családi házban lakunk, nem éreztük igazán bezárva magunkat. Gyerekeim segítettek a vásárlásokban, mi pedig igyekeztünk kihasználni a lehetőséget és behozni a lemaradásunkat a kertben, a lakásban, az adminisztrációban. A munkámat is gyakorlatilag folyamatosan tudtam végezni. A polgármester úr, akire a döntési jogkor ezen időszakban teljesen átruházódott, mindig körbeküldte a tervezeteket véleményezésre. A karantén után pedig az összes döntést megerősítette a képviselői testület.
– A város gazdálkodásában okozott zavart a karantén?
– Már az első pillanatban láttuk , hogy az eredeti költségvetési tervet nem tudjuk tartani 2020-ban, ezért a képviselők bevonásával, az intézményvezetők véleményének megkérdezésével a költségvetést átterveztük. Bekértük például az üres álláshelyekre vonatkozó adatokat és megkértük a vezetőket, hogy ezeknek a költségeit tartalékolják, amit ők meg is tettek. Áttekintettük az önkormányzat költségvetését is, és leállítottuk például a rendezvények szervezését. Az így felszabaduló összegeket csoportosítottuk át a szociális területekre. Megszerveztük az ételek házhoz szállítását és a fideszes képviselők felhívást tettek közzé a rászorulók megsegítésére. Képviselőcsoportunk tagjai önkéntes felajánlásként Auchan-os dobozokat töltöttek meg és juttattak el a családoknak.
Júliusban hagytuk jóvá a 2019-es zárszámadást, mely 4,5 milliárd forint maradványt tartalmazott az előző év részben elmaradt beruházásaiból, illetve az idei évre áthúzódó kifizetésekből. A város költségvetése mintegy 7 milliárd forint, így az áthúzódó tétel nagyon jelentős. A helyi adóbevétel 2,4 milliárd forint egy évben. Arra mindig ügyelünk , hogy a működési bevétel több legyen a működési kiadásoknál és így tartalékot tudunk képezni. Bevételeink egy része állami támogatás, ami feladatfinanszírozó és sok esetben ezeket ki kell pótolnunk a projektek kivitelezésekor.
– Milyen beruházások várhatóak a városban és mi az, ami az Ön lobbizásának is köszönhetően a 3. választókerületben megvalósul?
– A karantén alatt néztem utána, hogy míg 2011-ben 16.000 volt Fót lakossága , mostanra átléptük a húszezres lélekszámot. Ez a kisvárosnyi növekedés azzal járt, hogy nem mindig tudtunk lépést tartani az infrastruktúrával, a megnövekedett igényekkel. Még az előző ciklusban Bíró Zoltán, aki akkor fejlesztési tanácsnok volt, felmérte a város úthálózatának nagyságát és állapotát. Ebből a képviselők bevonásával elkészített egy felújítási ütemtervet arra , hogy melyik 9-10 utcán dolgozzunk az adott évben. Ezek részben felújítások, de sok esetben a korábbi földút helyére végre szilárd burkolatú út épül, gyakran meg kell építenünk a csapadékelvezető rendszert és felújítani vagy kiépíteni a járdát.
Az én körzetem egy öreg falusi körzet, de itt is kezdjük már behozni a lemaradást. Kiszélesítettük például az Alberti utcát , ami azért fontos, mert az vezet a fótújfalui állomáshoz. A kisalagiak rászoktak, hogy autóval eljönnek idáig és vonattal mennek be a Nyugatiig. Az Arany János utcát is kiszélesítettük, itt az iskola miatt kellet több parkolóhely.
Lokálpatriótaként szívügyem volt a helytörténeti múzeum, de végül ahelyett most faluház lesz. A polgármester úr a képviselő testület jóváhagyásával két nagyon szép, felújított, tradicionális belvárosi házat vásárolt meg e célra. Az Értéktár bizottság törekvése, hogy mihamarabb meg is nyíljon a skanzen jellegű múzeum. A városban a közeljövő kiemelkedő beruházása lesz az egészségügyi központ és a sportcsarnok. Tudjuk, hogy nagy szükség van egy áruházra is. A Lidl már megvette a területet és engedélyezésre vár.