A fóti eXtremeMan-ek

by franciska

Eszes Zoltán Mustang Családi Lovardáját  korábbi cikkünkben már bemutattuk. Ez alkalommal Eszes Zoltán hétszeres Ironmant és gyermekeit, Eszes Lilit és Eszes Dánielt mutatjuk be, akik ugyanúgy, mint az édesapjuk, fantasztikus sportteljesítményeikre lehetnek büszkék.

Mikor kezdted el a versenyzést?

Hét évvel ezelőtt kezdtem el Ironman versenyen indulni. Tóth Iván Csabával futás közben találkoztam a gyermekvárosban, ő fertőzött meg, ő készített fel az Ironmanre. Tanácsára előtte több Budapest maratont futottam, illetve a Balatont is körbekerékpároztam. Megcsináltuk hárman csapatban az Ironmant, ahol én voltam a kerékpáros. Ezután elindultam féltávon, ezzel készen álltam a teljes táv megtételére. Öt év kitartó felkészülése kellett hozzá.

Első Ironman versenyen, rajt előtti pillanat

Előtte sportoltál rendszeresen?

A sport mindig az életem része volt.  Tízéves koromtól jégkorongoztam a Dózsában tíz éven keresztül. Ifjúsági válogatott is voltam. Minden korosztályban országos bajnokok voltunk. A felnőtt csapatba nem kerültem be, oda nagyon nehéz volt bejutni. Dunakeszin kapcsolatba kerültem a református gyülekezettel, a református hittel. Ez fontos korszak volt, sok-sok éven keresztül az 1KOR13  kórusban énekeltem, ahol megismertem a feleségemet. Ezután a család lett az elsődleges. Azért, hogy ne legyek pocakos férj, és legyen állóképességem, elkezdtem futni. A gyermekeim négyéves koruktól karatéztak. Az első edzőtáboruknál én is elhatároztam, hogy elkezdem. Nagy lelkesedéssel jártam az edzésekre hetente kétszer és a barna övig jutottam, így példa voltam nekik. Nem a televízió elől küldtem őket edzésre. Mivel felnőttként gyorsabban haladtam, mint a gyermekeim, előttük jártam öv fokozatban, ezért a vizsgáikon az én öveimet köthettem a derekukra, amit nagy szorgalommal és küzdelemmel szereztem meg. Ezek a vizsgák csodálatos pillanatok voltak a családunk életében, jelenleg Lili és Dani is a barna övesek.

Mi a szépsége az Ironman kihívásnak?

A feleségem és gyermekeim sok-sok éven keresztül nyomon követték a felkészülésemet az Ironmanre, és a pálya szélén álltak a versenyeken.  2014-től minden évben  teljesítettem az Ironmant, ami azért tetszik, mert a kitartásról szól, az elköteleződésről, a problémamegoldó képességről. Hirtelen felindulásból senki sem tud Ironman lenni, ez nagyon
komoly felkészülést igényel.  Előtte több éven keresztül napi tíz km-t futottam. Az Ironman verseny távjai: 3, 8 km úszás, amit 2 óra 20 perc alatt be kell fejezni, különben nem lehet folytatni a versenyt, utána egyből kerékpárra ülünk, és 180 km-t kell tekerni. Ez maximum 8 óra 10 perc lehet, legalább 25 km/h átlagsebességgel kell menni folyamatosan. Miután leszálltunk a kerékpárról, gyors cipőcsere és indulhat a 42,2 km távú maratonfutás. Ezt mind be kell fejezned 16 órán belül. Nagyon sok szívmelengető pillanata van az egész versenynek. A feleségem arcán soha nem láttam volna azokat az érzelmeket, amelyeket a verseny közben látok, egyszerre van az aggodalom, szeretet, féltés és a büszkeség a szemében. Verseny nélkül nem lett volna részem ebben, és ezért nagyon hálás vagyok. A másik csodálatos élmény, amikor az utolsó kör futásánál az utcán lévő emberek vastapsba kezdenek és kiabálják, hogy Ironman. Ekkor már biztosan tudom, hogy célba érek, és teljesítem az év leghosszabb napját. Reggel fél 8-kor van a rajt, és én este 21.00. és 23.00. óra között szoktam célba érni. Mindig az egyik családtagommal szakítom át a célszalagot.

Itt mindenki győztes. Ez nagyszerű érzés. Hajnal fél kettőre érünk a szállásra, mindig lesétálok a lépcsősoron a Gyékényesi-tó stégjéhez, ahol leülök, nézem a csillagokat és imádságban hálát adok az Úrnak, hogy ismét erőt adott nekem, majd felcsattintom az alkoholmentes sörömet.

Az elmúlt hét évben ezt egymás után sikerült teljesíteni. Így megfertőztem a családomat is. Lili és a vőlegénye, Tóth Patrik is kedvet kaptak. Ők a Testnevelési Egyetemre járnak, rendszeresen sportolnak, ezért két éve párban teljesítették a távot. Tavaly Patrik indult egyéniben és lett Ironman. Nagy örömömre Lili is elkezdett felkészülni, és ebben az évben apa és lánya együtt küzdött egyéniben a pályán. A lányom csodálatosan úszik, fél órával gyorsabban, mint én. Ezt az előnyét végig megtartotta a versenyen. A 20-24 éves korosztályban a lányok között nem volt sem idén, sem tavaly, aki ilyen fiatalon teljesítette ezt a kihívást. Ebből adódott, hogy ő lett a táv korosztályos bajnoka. Országos bajnoki címet szerzett a 30. Triatlon Országos Bajnokságon. Sok ember kényszerül feladni, vagy úgy fejezi be a távot, hogy soha többet nem fog még egyszer indulni. A lányom nem ezt mondta. Boldogan, önfeledten fejezte be a versenyt. Megszerette és ez a lényeg.

Lili mivel foglalkozik? Ha jól tudom, a sport szerves része az életének.

Lili 24 éves és most végez a Testnevelési Egyetemen középiskolai testnevelő tanár, gyógytestnevelő, egészségfejlesztő szakon. Nagyon büszkék vagyunk rá. Pici kora óta néptáncol, évekig egy profi csapat tagja volt. Rajong a lovakért,  négyéves kora óta lovagol, és most az egyetem mellett sportlovas-oktatói képzést is végez.

Még nem beszéltél a fiadról, Eszes Dánielről, aki 21 évesen már ismert sportoló. Mikor kezdett el sportolni?

Dani négyéves korától karatézott, majd párhuzamosan tízévesen kezdett el atletizálni. 12 évesen részt vett a ,,Mérföldek Mosolyokért” programban,  ahol  futással lehetett segíteni éhező gyerekeknek. Ekkor napi 7 kilométert futott. Látva a lelkesedését, mellé állt a család, és Európában a mi családunk futott a legtöbbet, 3415 km-t  három hónap alatt. Amikor ifjúsági válogatott atléta lett, akkor hagyta abba a karatét a sérülés veszélye miatt, és 17 évesen ifjúsági Európa-bajnok lett 110 m-es gátfutásban.

Az ország első Európa-bajnoka ifjúsági kategóriában. Tbilisziben volt az Európa-bajnokság. Mivel az Eurosport 2 élőben közvetítette, így csodálatos élmény volt látni, amikor a fiam beletérdelt a rajtgépbe a döntőben, és 13 másodperccel később pedig megváltozott az élete. Ez a verseny 2016-ban volt, a távot 13,39 másodperc alatt futotta le. Ezzel az eredménnyel már sokadszorra javította meg az országos csúcsot ifjúsági kategóriában.

Dani később juniorként túlszárnyalta Baji Balázs tíz évvel ezelőtt elért országos csúcsát, ami 13,60 volt, és 13,56-os időre javította. Ezért a fiam tartja a juniorcsúcsot is. Így egyelőre minden idők leggyorsabb magyar 110 gátasa ifiben és juniorban. Most már U23-as korosztályú, és indul felnőtt versenyeken is, ami őrült nagy kihívás. Példaképével, dr. Baji Balázzsal futhat együtt a versenyeken. Ez élete legnehezebb korszaka, hiszen bele kell erősödnie a felnőtt korosztályba, ő most 21 éves. Dani a Testnevelési Egyetemen atlétika edzőnek tanul levelező szakon. A Dunakeszi Vasutas Sport Egyesület sportolója és a magyar atlétika U23-as válogatott tagja.

Csillog a szemed, amikor a gyerekeidről beszélsz. Nagyon büszke vagy rájuk?

Apaként óriási öröm, hogy a gyerekeim ilyen teljesítményt értek el. Csodálatos látni őket, ahogy küzdenek a céljaikért, és hogy ez boldoggá teszi őket. Örülök, ha kitartásban példát tudtam nekik mutatni.

Az Ironman versenyzés milyen szinten meríti le a szervezetet?

A verseny során profi táplálékkiegészítőket, géleket, izotóniás italokat fogyasztunk folyamatosan. Egy ilyen távnál tízezer kalóriát égetünk el, ami három favágó egész napos energiaszükséglete. A verseny alatt nem szabad fogyni, folyamatosan inni, enni kell, miközben teljesítünk, hogy vissza pótoljuk az elégetett kalóriát. Szerintem ez a verseny fejben dől el, tudni kell átlendülni a holtpontokon. A fizikai kihívás mellett még ott van az időjárási viszontagság, a műszaki nehézségek, mert a kerékpár javítását is egyedül kell végeznünk verseny közben, külső segítség nélkül. Lili és én is két kicsi vízhólyaggal fejeztük be a versenyt. Persze éreztük, hogy sejtszinten lemerültünk. Ez semmihez nem fogható fáradtság, amit még 2-3 hétig érez az ember.  A harmadik Ironman után feladtam az idővel való versenyt. Eldöntöttem, hogy nem azért küzdök, hogy minél jobb időm legyen, hanem azért, hogy örömmel, mosolyogva érjek be a célba, ezért nem baj, ha 15 óra alatt teljesítem a távot. Ehhez elegendő, ha naponta már csak 5 km-t futok és nem 10-et, és a felkészülésnél 50 km-es alkalmankénti kerékpározással szinten tudom tartani magam. Úszásban alkalmanként 1 órás úszás elegendő, ami 2 km-nek megfelelő, hogy fel tudjak készülni a versenyre.

A szervezet meddig bír ilyen szintű teljesítményt?
54 éves vagyok. A versenyen nem ritka a 60-70 éves versenyző.  Úgy gondolom, amíg jó érzéssel bírom és erőt kapok Istentől, megcsinálom minden évben, így folyamatosan jó kondícióban tartom magam. Rajtam soha nem volt tetoválás. Nem szerettem ezt a stílust, de azt mondtam, hogy ha én Ironman leszek, akkor az Ironman-logót rátetováltatom a lábamra. Ezt meg is tettem, s húzom a strigulákat a vádlimon minden verseny után. Most is kell mennem tetováltatni a legutóbbi versenyt. Ha egy Ironman tizenegyszer teljesíti a távot Nagyatádon, akkor a Tízen Túliak Társaságába kerül be. Ez óriási dolog, diplomát kap, és megkapja az örökös rajtszámot, ami ezután csak az övé.

Engem ez motivál, ami azt jelenti, hogy még négyszer kell eredményesnek lennem Nagyatádon. Ez a célom, hogy örökös rajtszámom legyen. Eddig látom biztosan a tervemet ezzel kapcsolatban. Ezt akár 70 éves koromig is lehet teljesíteni, szerencsére jóval fiatalabb vagyok.