Az elmúlt hetekben sajnálatos módon két nagyon komoly tűzeset volt Fóton. A Fóti Aqua Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökét, Szabó Richárdot kérdeztük arról, hogy milyen emberi mulasztásokkal találkoznak egy tűzeset kapcsán, mire kell jobban odafigyelnünk a mindennapokban, hogy elkerüljük a tragédiákat.
Általában milyen emberi hanyagság vezet komoly tűz kialakulásához?
Az egyik visszatérő gond a kémények állapota, a kémények ellenőrizetlensége, akár gázfűtés vagy vegyes tüzelés esetében. Vegyes tüzelésnél egy fenyő elégetése is gondot okozhat, hiszen a koromból gyanta válhat ki, ami könnyedén a kéményfalra rakódik, a korom egyszer csak belobban és rettenetes nagy hő tud keletkezni a kéményben. Ezekből szoktak lenni a nagy kéménytüzek.
Nagyon nagy probléma a szenes, vegyes tüzelésű kazánok, kályhák elhelyezése a lakásban. Sokan megfeledkeznek arról, hogy egy vaslemezt tegyenek a kályha köré, ami nagyon sok esetben életmentő, hiszen a kipattanó szikrát felfogja. Gyakran találkozunk azzal, hogy a vizes fát a kályha köré rakják száradni. Egy kipattanó szikra óriási bajt okozhat. Minimum egy méteres védőtávolságban kell bármit elhelyezni a kályhától.
Ha szenes kályhával fűtenek, akkor pedig a szénporra kell figyelni. Ne legyen a kályha körül szénpor és ne hulljon le. Természetesen a fűrészpor se hulljon le, mert a fa pattanása súlyos gondot tud okozni.
A gázpalack is tud életveszélyes lenni. Sokan Siesta gázkályhával vagy PB-gázos konvektorral fűtenek,és elmulasztják a gázpalack szivárgásának az ellenőrzését. Ezt minden egyes alkalommal meg kell nézni – ha más nincs a közelben, akkor a bevált szappanos vizes megoldással ellenőrizzük le a szivárgást. A tömlőt is ellenőrizni kell, mert kirepedezhet és a reduktorok szavatossági idejéről sem szabad megfeledkezni.
Kiemelten figyelni kell arra, hogy a gázkészüléket időnként be kell vizsgálni, vegyes tüzelésnél pedig az évi egy kéményseprést nem szabad elmulasztani. Van egy nagyon fontos dolog, amit a lakosság nagy része figyelmen kívül hagy; minden egyes házat ötévenként felül kell vizsgáltatni. Vannak tűzvédelmi elektromos bevizsgálók, akik különböző műterheléssel és műszerekkel felülvizsgálják az elektromos hálózatot, és meg tudják állapítani, ha vannak elöregedett kötések, biztonsági berendezések, amelyeket ki kell cserélni. Sokszor adódik elektromos tűz, és csodálkoznak, hogy nem ment le a biztosíték. Ez azért van, mert kifutotta az idejét. 20-30 éves biztosítékok vannak a lakásokban, amelyek kevésbé megbízhatóak.
A régebbi építésű lakások esetében a free alert biztonsági rendszert szoktuk ajánlani, ami azonnal jelez túlfeszültség esetén. Ez nagyon biztonságos és nem túl drága. Néha néhány ezer forinton múlik az ember élete és vagyona.
Mennyire sokkolta Önöket ez a két, egymás utáni tűzeset?
Minden egyes káreset súlyos. Mi az elmúlt évek tapasztalatai miatt arra számítottunk, hogy az ünnepek alatt az ottfelejtett gyertya, a karácsonyfa kiégése fogja okozni a baleseteket. Elmondhatjuk, hogy december 24. és újév között egy kisebb személyi sérüléses autóbaleseten kívül nem történt nagyobb baj. Ennek nagyon örültünk, mert ez azt jelenti, hogy az ünnepek alatt az emberek jobban odafigyelnek a biztonságra. Ez a két tűzeset egymás után viszont nagyon sajnálatos. Jó lenne, ha mindenki tudatosan használná azokat a védelmi és felülbírálati rendszereket, amelyek könnyen hozzáférhetők. Ezeknek a beszerzésével minden baj elkerülhető lenne.