Ahogy mi látjuk…

by franciska

Ahogy mi látjuk…  sorozatunk aktuális részében Batizné Nagyváradi Évát kérdeztük lakóhelyéről. Éva nagyon jól érzi magát Fóton, ahol szerinte rengeteg érték van. A város számára nem más, mint a LEHETŐSÉGEK TÁRHÁZA.

Mióta él Fóton?

Születésem óta itt élek, fóti családból származom. Ide jártam általános iskolába, a középiskolát Debrecenben, a főiskolát és az egyetemet Egerben, illetve Budapesten végeztem. Harminc éve költöztem haza, jól ismerem a várost.

Milyennek látja Fótot?

Az utóbbi években elindult valamiféle jó irány, egy olyan fejlődés, amelyre már régóta várunk, de nem könnyű feladat két-három évtizedes lemaradást behozni. Fóton nagyon sok lehetőség van: az épített örökségeinket, a természeti kincseket, a környezeti adottságokat tekintve egyaránt. Gondolok itt a Somlyóra, a tóra, az Ybl Miklós tervezte világszínvonalú templomunkra, a Károlyi-kastélyra a gyönyörű parkkal, a Fáy Présházra, hogy a legfontosabb látnivalókat említsem. És ne feledkezzünk meg a fantasztikus éttermeinkről, cukrászdáinkról sem! Tanárként törekszem azt az identitást erősíteni, hogy Fót egy különleges hely, ezért fontosnak tartom, hogy ezt felismerve sokkal impozánsabb településsé váljunk. Budapest közelsége is hatalmas előny, vonzerő, ezzel együtt persze az agglomeráció okozta nehézségekkel is számolnunk kell.

Hogyan látja, az itt lakóknak van saját identitása?

Szerintem van. Volt egy megosztottság, ami sokáig azt jelentette, hogy vannak a fótiak és a „jöttmentek”. Ez számomra nehezen értelmezhető, de azt is mutatja, hogy a fótiak büszkék a városukra, sokan lokálpatrióták. Nagyon erősek a gyülekezetek, a református, katolikus, evangélikus és baptista gyülekezetben sokan tősgyökeres fótiak, akik erősítik a közösséget, de nyitottságuknak köszönhetően sok új tag csatlakozik hozzájuk, így folyamatos a megújulás. Annak idején a gyülekezetek hozták létre az ökumenikus iskolát is, ami különleges kezdeményezésnek számított.

Mik lennének a legfontosabb teendők a város fejlesztésében?

Látom a próbálkozásokat pl. a kulturális élet megerősítésének terén, viszont magunkon is tapasztalom, hogy ha például választani kell, hova menjünk színházba, a budapesti színházakat preferáljuk, és több szempontból is nagy kihívás Budapest mellett egy sokoldalú kisváros kialakítása. Jó lenne egy főtér, éttermekkel, kávézókkal, ami vonzerő lehet a turisták és az itt élők számára is. Azt gondolom, az idegenforgalomra sokkal nagyobb hangsúlyt kellene fektetni.

Ha egy napra Ön lenne a polgármester, milyen intézkedéseket vezetne be?

Egy szép, modern, hangulatos, élhető település kialakításán dolgoznék. Szükség lenne a várost elkerülő utakra, amelyekkel az itt lakók nyugodt életét biztosíthatnánk. Kihoznám a BKV-járatokat Fótig. Rendbe tenném az állomások, az orvosi rendelő, a posta környékét, a Dózsa György utca üzletei előtti parkolókat. A Fóti-tónál szabadidőközpontot hoznék létre. Építtetnék bevásárlóközpontokat, parkolókat, tereket, egy hatalmas rendezvényközpontot, városházát, sportcentrumot, uszodát – ahol működtethetnénk egy vízilabdacsapatot is, kialakítanék egy termálfürdőt, és itt hoznám létre az ország legnagyobb vidámparkját, FÓTLAND-et.

 

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább