A Nemzeti Összetartozás Napján megszólaltak a fóti harangok az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának 100. évfordulójára emlékezve.
Fót város önkormányzatának szervezésében, az ünnepi megemlékezésre az I. világháborús emlékmű előtt került sor.
Nem felejtünk, a történelmünket, a veszteségeinkből nyert erőt átadjuk gyermekeinknek, kell, hogy ismerjék a múltat, legyenek büszke magyarok. A Nemzeti Összetartozás Napja gyásznapból emléknappá lett. Összetartozásunkat erősítő, reményt adó emléknappá. Mi vagyunk Kárpát-medence legnagyobb nemzete, együtt erősek vagyunk.
– hangsúlyozta a polgármester, dr. Vass György Facebook-oldalán.
A magyar nemzetgyűlés 1920. november 15-én ratifikálta, és 1921. július 26-án, a XXXIII. törvénycikkel hirdette ki a trianoni szerződést, amely kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott. Számokban mérhetőek a következmények: Magyarország (Horvátország nélküli) területét 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakosságát 18,2 millióról 7,6 millióra csökkentette. Mintegy 3,2 millió magyar, a magyarság harmada került az új határokon túlra.
Az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét. Az erről szóló, 2010. évi XLV. törvény kimondta:
a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme.