Filmek Fóton – a történelem életre kel

by Karakai Ildikó

Magyarország tele van filmekkel! Bármerre utazunk az országban, szinte nincs olyan hely, ahol ne lenne valamiféle filmes, filmforgatási emlék. Különösen igaz ez Fótra.

Fótról és Dunakesziről ír a magyar filmtörténet klasszikus forgatási helyszíneihez kedvet ébresztő sorozatában a középsuli.hu. 

A Mafilm 70-es évek elejétől működő fóti telephelyén számtalan magyar és külföldi játékfilm készült. A belső műtermeken kívül a stúdió önálló külső díszletegységekkel is dicsekedhet, ahol különféle történelmi korok kulisszáit építették fel. Az elmúlt évtizedekben például itt készült a Sacra Corona, vagy A Hídember című film is. De számtalan nemzetközi alkotás is köthető ide, az ismertebbek közül említést érdemel a Nicholas Cage főszereplésével forgatott Boszorkányvadászat (2011), vagy a Gérard Depardieu nevével fémjelzett Asterix és Obelix: Isten óvja Britanniát (2012) vígjáték.

A közelmúltból érdemes megjegyezni Denis Villeneuve szuperprodukcióját, a Szárnyas fejvadász 2049 (2017) filmet, amelyhez Fóton épült meg a cselekmény végén látható vízi erőmű-jelenethez egy hatalmas kültéri medence. 2019-ben pedig a Netflix legújabb szenzációjához, a Vaják (2019) fantáziasorozathoz vettek itt fel számos kültéri jelenetet.

Bár a stúdió jelenleg még zárt, van rá remény, hogy hamarosan létrejön egy filmturisztikai látogatóközpont, és ezzel a nagyközönség számára is betekintés nyílik a magyar filmgyártás legrégebbi fellegvárába.

Ugyanakkor nemcsak a fóti műtermekben lehet errefelé filmes emlékek után kutatni.

A Károlyi-kastélyban például szintén sok filmhez forgattak jeleneteket. Rudolf Péter pár évvel ezelőtt készült történelmi kosztümös televíziós sorozatában a Kossuhtkifliben is felbukkant az épület De Fóton forgott Jeles András legendás filmjének A kis Valentinónak is jó néhány jelenete.

A várostól alig néhány km-re találjuk az Alagi majort, ahol a lovaspályának szintén komoly kötődése van a magyar filmvilághoz – írja a középsuli.hu.

A Dunakeszihez tartozó területen a 19. század végén jött létre a Magyar Lovas Egylet, melynek első elnöke maga gróf Széchenyi István volt. Az elmúlt több mint száz év alatt megannyi derbit tartottak itt. Így szinte adta magát, hogy Herendi Gábor, aki az elmúlt évek legnézettebb magyar filmjének, a Kincsemnek volt a rendezője, itt hozza létre a filmhez tartozó galoppversenyek kulisszáját.

A város közvetett filmes kapcsolata az is, hogy egykor a dunakeszi Wiedermann Pékségben dolgozott Nobel-díjas írónk: Kertész Imre, akinek ismert regényét, a Sorstalanságot a többi között a fóti stúdióban készítette el Koltai Lajos.

A nyitóképen a Vaják fóti díszlete látható.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább