November 10-én közmeghallgatást szervezett az önkormányzat a Vörösmarty Művelődési Ház Muharay termében, ahol szép számban jelentek meg a fóti lakosok.
Dr. Vass György polgármester köszöntötte a résztvevőket, majd vetített prezentációban számolt be a várost érintő legfontosabb eredményekről, fejlesztésekről. Szó esett Fót új arculati elemeiről, a Gondoskodó Fót programról, a beruházásokról, a város gazdálkodásáról és a megkezdett tervezésekről, stratégiákról.
A Gondoskodó Fót programon belül a polgármester kiemelte az újszülöttek ligetének ötletét, a fóti idősek klubjának fontosságát, a szociális juttatásokat. Az idén jóval több szociális juttatással tudja az önkormányzat támogatni a lakosokat, mint tavaly.
A testvérvárosi kapcsolatok terén Dr. Vass György hangsúlyozta a fótiak önzetlen segítését, amely abban mutatkozott meg, hogy gyűjtést szerveztek a kárpátaljai Bátyu testvérváros lakosainak, akiknek az önkormányzat háromszor szállított segélyt 3-3, 5 millió forint értékben.
A beruházások közül kiemelte a Phoenix Sportcsarnok idei átadását, a folyamatos járda- és útépítéseket, illetve a csapadékvízelvezetési munkálatokat, a bővülő Somlyó tavi fejlesztéseket a színvonalas programokkal. Idén négy fóti óvodában valósult meg az ovisport program. A Fóti Közhasznú Nonprofit Kft. folyamatosan fejleszti a város játszótereit.
Fót gazdálkodását a polgármester stabilnak értékelte, pályázati lehetőségeken 1 milliárd forintot nyert a város. Dr. Vass György a megkezdett tervekről is beszélt, így a településfejlesztési koncepcióról, a városközpont kialakításáról, az Ybl Kávézó és az egészségház megépítéséről, a közvilágítás korszerűsítéséről. Az intézményekkel kapcsolatban megemlítette, hogy a zeneiskola új épületbe fog költözni, a Garay Általános Iskola ebédlőjét felújítják, és Kisalagon egy civil központot terveznek létrehozni.
A polgármester prezentációját követően a fóti lakosok tehették fel a kérdéseiket, észrevételeiket.
Több kérdés érintette a csapadékvíz-elvezetésének problémáját. Bíró Zoltán alpolgármester ezzel kapcsolatban közölte, hogy az önkormányzat egy platformot szeretne kialakítani, ahol a lakosság nyomon követheti az aktuális csapadékvíz-munkálatokat vagy azok tervezeteit.
A résztvevők a legtöbb kérdést az akkumulátorösszeszerelő üzemmel és az akkumulátorraktárral kapcsolatban tették fel, melyeket a HelloParks egyik csarnokában akar létesíteni a BYD Electric Bus and Truck Hungary Kft., illetve a HTNS Hungary Kft. A kérdések főleg arra vonatkoztak, hogy milyen arányban fogja szennyezi Fót környezetét a két gyár, biztonságvédelmi szempontból milyen hatással lehetnek a városra, illetve, hogy a gyárak mellett lévő ingatlanok értékét hogyan fogja mindez érinteni.
Dr. Vargha Nóra környezetvédelmi tanácsnok közölte, hogy az akkumulátorüzem semmilyen módon nem illik az önkormányzat elképzeléseibe. Környezetvédelmi eljárást indított meg a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi Hatósága az ügyben. A hatóság adatszolgáltatást kért az önkormányzattól, ami arról szólt, hogy megfelel-e a tervezett összeszerelés az építési szabályzatban foglaltaknak, illetve érint-e természetvédelmi területet. A hivatal megírta, hogy a gyár nem érint természetvédelmi területet, és az önkormányzat rendelkezésére álló dokumentációk birtokában nem volt megállapítható, hogy megfelel a tervezett tevékenység az önkormányzat előírásainak. Az önkormányzat tűzvédelmi, tűzveszélyességi szabályok betartását írja elő, a dokumentációban erre való utalás nem volt.
Az önkormányzat mindenképpen környezetvédelmi hatástanulmányt kér, és környezetvédelmi szakértőt bízott meg a szakvélemény kidolgozásával. A városvezetés a környezetvédelmi hatástanulmány elkészítése mellett folyamatos monitoringot, felülvizsgálatot, illetve akkreditált, minőségbiztosítási cég által végzett felmérést szeretne. Dr. Vargha Nóra hangsúlyozta, hogy az önkormányzatnak jogilag ugyanazok a lehetőségei az ügyben, mint bármelyik fóti lakosnak. Ha megállapítja a hatóság, hogy nincs szükség környezetvédelmi tanulmányra, akkor az önkormányzat jogilag nem tud fellépni az összeszerelő üzem ellen. „Amennyiben nem veszik figyelembe az észrevételeinket, akkor az egészséghez való alkotmányos alapjogra fogunk hivatkozni” – mondta Dr. Vargha Nóra. A HTNS Hungary Kft. fóti raktárát felső küszöbértékű veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemnek minősítették, mivel az akkumulátorgyártáshoz használt alapanyagok egy része mérgező.
November 18-ig bárki megírhatja az észrevételeit az eljárásban.
„Az önkormányzat észrevételeket fog tenni. Minden jogi eszközt igénybe kell vennünk, minden fórumon hangot kell adnunk annak, hogy mi ezt, ebben a formában nem akarjuk, nem érezzük biztonságban magunkat” – hangsúlyozta a környezetvédelmi tanácsnok.
Fót ivóvíze ezektől az üzemektől nem lesz veszélyben, de amennyiben a Fót2 vízbázis elszennyeződne, akkor a környék kútjai is veszélybe kerülhetnek. A HTNS akkumulátorraktár ügyével kapcsolatban november 29-én 14 órakor lakossági fórumot hívnak össze a katasztrófavédelem szervezésében.
Egy felszólaló kezdeményezte, hogy közösségi szinten a lakosok fogjanak össze annak érdekében, hogy Fót lakossága ne legyen ennyire kiszolgáltatott ebben az eljárásban.
Az est során a lakosok a következő témákat érintették még:
– A Fóton átmenő kamionforgalom. A városon naponta 11 ezer autó megy keresztül, ez a lakók életét ellehetetleníti. Ezzel kapcsolatban Bíró Zoltán alpolgármester elmondta, hogy a mogyoródi leágazás miatt Fótnál nem engedélyeznek újabb leágazást az M3-asról.
– Sikátorpusztán körforgalmat alakítanak ki.
– Keszihegyet építési területté nyilvánítják 2023-ban úgy, hogy megmarad egy ökológiai folyosó.
– Kisalag tisztaságát, elmaradottságát kifogásolta több lakó. Dr. Vass György ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a városvezetés tervbe vette a kisalagi központ kialakítását, ahol parkot is szeretnének létesíteni.
– A Barackosban kérvényezte egy lakó az M3-as mellett a zajvédőfal megépítését.
Az intézmények téli hőmérsékletével kapcsolatban a polgármester mindenkit megnyugtatott, hogy sem a gyerekek, sem az idősek nem fognak fázni. A polgármester a kisalagi postával kapcsolatban elmondta, hogy már két levelet is írt a Magyar Posta vezérigazgatójának. November 9-én arról tájékoztatta a Magyar Posta vezetőjét, hogy a város annak érdekében, hogy a kisalagi posta megmaradjon, átvállalja annak rezsiköltségét.