Bemutatjuk a Zeng a Lélek Kulturális és Hagyományőrző Egyesületet

by franciska

Folytatjuk a fóti civil egyesületeket bemutató sorozatunkat, amelyben ez alkalommal a Zeng a Lélek Kulturális és Hagyományőrző Egyesületet mutatjuk be. Az elmúlt több mint egy évtized alatt azon dolgoztak, hogy a táncházmozgalom hagyománya Fóton is gyökeret eresszen. Az egyesület oszlopos tagját, Molnár Krisztinát kérdeztük az egyesület tevékenységéről és a közeli rendezvényükről, a Zeng a Lélek fesztiválról.

Milyen céllal alapították meg az egyesületet?

Közel húsz évvel ezelőtt jött létre az egyesület azzal a céllal, hogy táncházakat szervezzünk a városban, mert mindannyian szerettünk táncházba járni, de a környéken nem volt erre lehetőség. Először Mogyoródon a művelődési házban szerveztünk havonta egyszer táncházat, de ez hamar kinőtte magát és áthelyeztük Fótra, a katolikus közösségi házba. Idővel rájöttünk, hogy a táncházat jó lenne fesztivállá kibővíteni, ahol a magyar népművészet minden ágát be lehet mutatni: a népzenét, néptáncot, népi mesterségeket, a népi kézműves foglalkozásokat. 17 évvel ezelőtt így találtuk ki, hogy szervezzünk egy nyárköszöntő népzenei fesztivált Zeng a Lélek címmel.  A pandémia miatt az elmúlt két évben nem tudtuk megszervezni a találkozót, de idén a 15. fesztivált tartjuk, vagyis jubilálunk. Nagy László versét idéztük a fesztivál címében, amellyel a magyar népművészet rendkívüli gazdagságára akartunk utalni. Az elején nagyon sokan jöttek a környékről, Mogyoródról, Dunakesziről, Budapestről és bíztattak minket arra, hogy a továbbiakban is szervezzük meg a rendezvényünket, amely az évek alatt annyira megerősödött és közkedvelt lett, hogy kiemelt városi rendezvénnyé vált. Az önkormányzat mára komoly összeggel támogat minket, látván, hogy sikeres és komoly értéket hordoz a programunk. A táncházmozgalom idén ünnepli 50. évfordulóját. 2011-ben az UNESCO a legjobb megőrzési gyakorlatnak nyilvánította a táncházmódszert, a szellemi kulturális örökség átörökítésének magyar modelljét. Egyedi hungarikum a táncházmozgalom.

Mikor kezdtek hozzá idén a fesztivál szervezéséhez?

Idén kissé későn kezdtük el szervezni, mert nem tudtuk, hogyan alakul a vírushelyzet, de szerencsére sikerült kiváló népművészeket megnyernünk. Június 11-én főműsoridőben Paál Julcsi Kerek erdő című műsora lesz látható, utána Berecz András Kossuth-díjas ének- és mesemondó lesz a vendégünk, aki már többször szerepelt a fesztiválunkon. Különleges csemegének számít Székelykeresztúrról a Pipacsok Néptáncegyüttes, akik zenekarral együtt érkeznek, illetve az idei Fölszállott a páva tehetségkutató verseny győztesei, a Szejke Barka testvérpár. Délután az Óbudai Népzenei Iskola gyerekei, tanárai lépnek fel, Dunakesziről több néptánccsoport szerepel, Erdőkertesről, Veresegyházról és Kistarcsáról is jönnek hagyományőrző néptánccsoportok, népzenészek. Folyamatosan cserélik egymást a színpadon az előadók, miközben kézműveskedhetnek, bőrözhetnek, nemezelhetnek a gyerekek, de tartunk fakanálkészítést, babakészítést, testfestést, népi játékokat is.  Természetesen nem maradhat el a kirakodó vásár kézműves ékszerekkel, fazekas tárgyakkal. A fesztivált szokás szerint a katolikus templom plébánia udvarán tarjuk, csodálatos látni, mikor a templom díszkivilágításának háttérében 200 néptáncos táncol. Délután kétszer tartunk táncházat. Ez egy nagyon egyedi, családias, jó hangulatú esemény.

 

Az egyesület erre az egy eseményre fókuszál?

A vírus előtt farsangkor minden évben rendeztünk táncházat, farsangos jelmezes táncházat, reméljük, ez is visszajön hamarosan. 

Hány fős csapattal szervezik a fesztivált?

Heten foglalkozunk a fesztiválszervezéssel, ami igencsak nagy munka. Februárban döntöttük el, hogy idén meg tudjuk valósítani, 2-3 hetente találkozunk rendszeresen, hogy megbeszéljük a feladatokat. A fesztivált a polgármester úr nyitja meg. Vannak támogatóink, segítőink, önkénteseink is. Fontosnak tartom kiemelni, hogy a vendéglátást a fesztiválon csak helyi vállalkozókkal biztosítjuk, a Fóti Asszonykórus nyitja a programot, a kézművesek többsége is fóti.

Az egyesület hány tagból áll?

Tizenöten vagyunk, de körülbelül nyolcan, akik aktív tagok. Szívesen toborzunk az egyesületbe fiatalokat, akik szeretik a táncházmozgalmat. Húsz éve szervezzük, jó lenne, ha átadhatnánk a tudásunkat a fiataloknak. Lánczky Zoltán és felesége az egyesület motorja. Büszke vagyok arra, hogy öt évvel ezelőtt az egyesületünk vehette át a Fót Város Kultúrájáért díjat közösségi kategóriában.

Szeretettel várunk mindenkit június 11-én 13 órától éjfélig. A célunk, hogy átvigyük ezeket a népi értékeket a mai életbe. Fontosnak érezzük, hogy ez a kultúra megmaradjon, és a fiatalok is ápolják.

 

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább